SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Temmuz 2024 zammı açıklandı! Evde bakım, 65 yaş, engelli ve SED ödemesi alan yaşadı

Yayınlanma:
ABONE OL

Temmuz 2024 zam miktarı açıklandı. Sosyal yardım alanlar sevinçten bayram edecek. İşte zamlı evde bakım, engelli, 65 yaş ve SED ödemeleri…

Sosyal yardım alanlara aile Bakanlığı’ndan müjdeli duyuru yapıldı. Temmuz 2024 itibari ile memur ve emekli maaşlarına zam yapılacak. Sadece memur ve emekli değil aynı zamanda sosyal yardım alanlar da zamlı maaş almaya başlayacak. Evde bakım yardımı, engelli maaşı, 65 yaş aylığı ve set ödemeleri her altı ayda bir memur maaş katsayısı oranında artıyor. Bu yıl da Her ay milyonlarca vatandaşın faydalandı sosyal yardım ödemeleri temmuz ayında memur maaş kat sayısının yükselmesi ile birlikte güncellenecek. Temmuz 2024 sosyal yardım zammı için ilk ipucu geldi. Milyonlarca Vatandaşı ilgilendiren yeni açıklamaya göre maaşlar ciddi düzeyde artacak. Peki Temmuz’da sosyal yardım ödemeleri ne kadar olacak? Temmuz 2024 evde bakım yardımı, engelli maaşı, SED ödemesi ve 65 yaş maaşı kaç TL olacak?

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ TEMMUZ 2024 ZAMMI

Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından verilen sosyal yardım paraları her altı ayda bir memur maaş kat sayısının güncellenmesi ile birlikte artıyor. Bu yıl da temmuz ayında sosyal yardım ödemelerine önemli bir zam yapılacak. Memur maaşları temmuz ayında hem toplu iş sözleşmesi hem de enflasyon farkı oranında artırılacak. Bu zam oranı ise yüzde 20 olarak tahmin ediliyor. Yani memur ve memur emeklisine yüzde yirmilik bir artış gündemde. Memur ve memur emeklisi için yapılacak bu artış sosyal yardım paralarını da ilgilendiriyor.

TEMMUZ 2024 ZAMLI SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ NE KADAR OLACAK?

Temmuz 2024 zamlı sosyal yardım ödemeleri ile ilgili yeni gelişme var. Memur maaş katsayısında yapılacak olan artışla birlikte evde bakım parası, 60 65 yaş maaşı, dul ve yetim aylığı, engelli maaşı artacak. Şu an için kesin olan rakam toplu iş sözleşmesi zammı. Bu da yüzde 10 olarak maaşlara yansıyacak. Henüz enflasyon farkı kesinleşmedi ama tahmini yüzde 10 zam üzerinden toplam yüzde 20 zam ile yeni sosyal yardım ödemeleri şu şekilde olacak:

65 yaş maaşı: 20 24 Ocak ayında 65 yaş maaşı 3504 TL olarak belirlenmişti. Temmuz ayında yapılacak yüzde yirmilik artış ile yeni evde 65 yaş maaşı 4206 TL olacak.

Evde bakım maaşı Temmuz 2024: Temmuz 2024 evde bakım maaşına da yine yüzde 20 oranında bir zam bekleniyor. Şu anda evde bakım maaşı 7608 TL olarak ödeniyor. Eğer yüzde 20 zam gelirse yeni evde bakım maaşı 9132 TL olacak.

Yüzde 40-69 arası engelli maaşı: Ocak 2024 itibari ile bu gruba verilen maaş 2797 TL olarak belirlenmişti. Temmuz ayında yapılacak zam sonrasında bu maaşlar 3358 TL olacak.

Yüzde 70 ve üstü engelli maaşı: engel oranı %70 ve üstü olan vatandaşlara verilen maaş 2024 Ocak ayı itibari ile 4196 TL olmuştu. Bu rakam temmuz ayında yapılacak yüzde yirmilik artışla birlikte 5036 TL’ye yükselmiş olacak.

SED ödemesi: aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından sağlanan önemli sosyal yardımlardan biri olan SED ödemesi çocukların eğitim kademesine göre farklılık gösteriyor. Şu anda sosyal ve ekonomik destek ödemesi ortalama 5330 TL olarak ödeniyor. Temmuz ayında gelecek zamla birlikte bu rakamın ortalama 7000 TL’ye dayanması bekleniyor.

SOSYAL YARDIM ALMA ŞARTLARI NELER?

Devletten sosyal yardım alabilmek için bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. Birçok yardımın kendi içinde özel şartları da bulunuyor ancak aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı tarafından aranan en önemli kriter hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması. Bu şarta uygun olanlar sosyal yardım ve destek ödemesi alabiliyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Mehmet Şimşek ONAYLANDI! En Düşük Emekli Maaşı 12.000 TL

SSK ve bağ-kur emeklisi en düşük emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi. 12.000 TL için onay çıktı. Mehmet Şimşek kesin kararı verdi. Son dakika haberi… 1.8 milyon emekli için en düşük emekli maaşı zam hesaplaması sürüyor. Temmuz ayında yapılan %24.73 zam ile emekli maaşları artmış da ancak milyonlarca emekli 0 zam tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
SSK – Bağkur – Emekli Sandığı Emeklisine 19.45’te MÜTHİŞ Haber! Zamlı Emekli Maaşı Ödeme Günleri İlan Edildi

Milyonlarca emekliye 19.45’te MÜTHİŞ Haber duyuruldu. Zamlı emekli maaşı ödeme günleri belli oldu. İşte tahsis numarasına göre ödeme takvimi… Temmuz ayında emekli maaş zammı yüzde 24,73 oldu. Hala en düşük emekli maaşı zammı tartışmaları devam etse de artık emekli maaşı ödeme tarihleri yaklaştı. SSK – Bağkur – Emekli Sandığı emeklileri zamlı maaşlarını alacakları günleri iple […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Emekli KÖK MAAŞ Zam Hesabı Değişti! Yeni Zamlı Maaş Listesi Kuruşu Kuruşuna Yeniden Açıklandı

Emekli maaş zammı hesabı değişti. Yeni kök maaş zamlı maaş listesi kuruşu kuruşuna yeniden hesaplandı. İşte zamlı emekli maaşları ile ilgili son gelişmeler… Emekliler, Türkiye’de enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle en çok zorlanan kesim emekliler oluyor. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş resmen açlık sınırının yarısı kadar olan en düşük emekli maaşı ile geçinmeye ve hayatını […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Yüzde 49 Zam Sürprizi! Asgari ücrete EK ZAM Bekleyen Milyonlara Müjde Var

Son dakika haberi geldi. Asgari ücrete ara zam için harekete geçildi. Ek zam bekleyen milyonlarca kişiye sürpriz haber var. Emekli memur Asgari ücretli Milyonlarca kişi temmuz ayını bekliyordu. Yüksek zam umudu beklentileri suya düşerken aynı zamanda asgari ücrete zam yapılmayacağı da açıklandı. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı peş […]