MENÜ ☰
Kartal Gazetesi » Flaş, Sancaktepe, Toplum » Sancaktepe’de, otomobil kiraladıkları iş yerini soyan hırsızları GPS yakalattı
Sancaktepe’de, otomobil kiraladıkları iş yerini soyan hırsızları GPS yakalattı


İSTANBUL(CİHAN)- Sancaktepe’de otomobil kiraladıkları iş yerini soyarak 15 bin TL değerinde telefon ve kontör çalan hırsızlar, iş yeri sahibinin araç takip sistemini incelemesi ile kıskıvrak yakalandı.

İnönü Mahallesi Eski Ankara Caddesi üzerindeki otomobil kiralama ve cep telefonu satış alanında meydana gelen hırsızlık olayı şöyle gelişti; yaklaşık bir ay önce Hasan Sümbül’ün işlettiği otomobil kiralama ve cep telefonu satışının yapıldığı iş yerine gelen Ferdi Ö. (29) ve Orhan B. (37) bir otomobil kiraladı. Bundan sonra sık aralıklarla Sümbül’ün iş yerine gelerek telefon ve kontör gibi alışverişlerini de gerçekleştiren şahıslar iş yeri sahibi ve çalışanlar ile samimi olmaya başladı.

Bir aylık sürenin dolmasıyla birlikte Özen ve Bıyık tekrar Hasan Sümbül’ün dükkanına gelerek kiraladıkları otomobilin süresini uzattı. Zanlılardan biri kiraladıkları otoda beklerken iftar saatinden hemen önce dükkana gelen diğer zanlı da önceden kazandığı güven ve samimiyete dayanarak iş yeri sahibinin babasının önce tezgahtaki poşetini alarak şaka yapıyor ve daha sonra da yaşlı adamın elini öperek kiraladığı otomobilin süresini uzatmak için işlemlere başlıyor. Dükkandaki işlemlerini tamamlayan zanlı dükkandan ayrılırken, iş yeri sahibi ve diğer çalışanlar da yaklaşan iftar saati nedeniyle dükkandan ayrılıyorlar. Ancak zanlının iş yeri sahipleri ile kurduğu samimiyet ve kazandığı güveni hırsızlık amaçlı kullandığı bundan sonra anlaşılıyor.

Dükkanın çevresinden ayrılmayarak araçla etrafında turlayan zanlılar akşam ezanının okunmasıyla birlikte dükkanın arka tarafına gelerek işlerine koyuluyorlar. Penceredeki demir korkulukları söken iki zanlı dükkana girerek önce güvenlik kamerasının kayıt yaptığı bilgisayarı kapattıktan sonra tezgahtaki yaklaşık 15 bin TL değerindeki 42 telefon, 48 kontör kartı ve kasadan 600 TL’yi alarak bölgeden uzaklaşıyorlar.

İftardan sonra iş yerine gelen Sümbül ve diğer çalışanlar, soyulduklarını anlayınca durumu hemen polise bildirdi. Ancak hırsızlık, ertesi gün zanlıların sürekli hal hatır sorma bahanesiyle aramaları üzerine şüphelenen Sümbül’ün zanlılara kiraladığı otomobilde bulunan GPS (uydu takip sistemi)’nin kayıtlarını incelemesiyle ortaya çıktı. Sümbül incelediği kayıtlarda zanlıların otomobilin kira sözleşmesini uzatma işlemlerinin tamamlamasına rağmen iş yerinin çevresinde bir süre dolandıklarını sonra da aracın dükkanın arka tarafında durduktan sonra tekrar hareket ettiğini belirledi. Bilgilerin polis ekiplerince paylaşılmasının üzerine harekete geçen Sancaktepe Asayiş Büro Ekipleri GPS üzerinden takibe aldıkları otomobili Pendik D-100 Karayolu Gebze istikametine seyir halindeyken kıskıvrak yakaladı. Zanlıların üzerlerinde ve otomobilde yapılan aramada iş yerinden çalınan telefon, kontör ve paralara rastlayan polis ekipleri zanlıları gözaltına alarak polis merkezine götürüldü. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından Sancaktepe Asayiş Büro Amirliğinden adliyeye sevk edilen zanlılar basın mensuplarının sorularını ‘şüpheli şahıs’ olarak gözaltına alındıklarını suçlamaları kabul etmediklerini belirterek cevapladı.

İş yeri sahibi Hasan Sümbül ise, bir ay önce kendisinden otomobil kiralayan zanlıların bu süre zarfında da sürekli dükkana gelerek alışveriş yaptıklarını ve samimi olduklarını belirterek şöyle konuştu; “Olay günü de kiraladıkları otomobilin süresini uzatmak için gelmişlerdi. İşlemlerin ardından dükkandan ayrıldılar, biz de iftar vakti geldiği için iftara giderek dükkanı kapadık. Ancak onlar dükkanın çevresinde kalıp arka taraftan içeri girerek dükkanı soydular. Hırsızlık olayından sonra bizi sürekli telefonla arayarak hal hatır sormaları üzerine şüphelenerek GPS kayıtlarını inceledim. Soygun sırasında otomobilin bölgede olduğunu görünce durumu polis ekiplerine bildirdim.”

📆 31 Ağustos 2010 Salı 16:28   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR