SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Asgari Ücrete 2. Ara Zam Tablosu! Tarih, Miktar Hepsi Belli Oldu

Yayınlanma:
ABONE OL

Asgari ücrete 2. Ara zam sıcak gelişme. O isim canlı yayında tek tek açıkladı. Asgari ücrete zam tablosu çıktı.

Asgari ücrete Temmuz 2024 zammı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan olumsuz açıklamalar yapsa da milyonlarca çalışanın ara zam beklentisi ve umudu devam ediyor. Temmuz ayında emekli ve memur zammı yapılacak. Ancak asgari ücret zammı için hala bir muallak söz konusu. Konuyla ilgili canlı yayında konuşan SGK uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücret zammı için tarihi ve miktar verdi. Temmuz ayı tablosunu açıklayan Özgür Erdursun, asgari ücrete zam yapılmasının zorunlu olduğunu belirterek daha fazla olacak ifadelerini kullandı.

Türkiye nefesini tuttu, Temmuz 2024 maaş zammı haberlerini takip ediyor. Emekli ve memura temmuz zammı kesin kesin ancak asgari ücret zammı için olumsuz açıklamalar gelmeye devam ediyor. Sayıları 8 milyonu aşan asgari ücretle çalışanlar ise hala umutla bekliyor. Asgari ücrete ara zam yapılması SGK uzmanlarına göre zorunluluk haline geldi. Ocak 2024 asgari ücret zammını kuruşu kurusuna tahmin eden uzman isim Özgür Erdursun’dan da önemli açıklamalar yapıldı. Peki Temmuz 2024 asgari ücret zammı olacak mı? Asgari ücrete 2. Ara zam ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRET YETMİYOR

Ocak 2024 itibari ile yeni asgari ücret 17.002 TL olarak ödenmeye başlamıştı. Ancak Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullar, alım gücünün düşmesi ve enflasyon sıkıntısı nedeniyle asgari ücret yetmemeye başladı. Milyonlarca asgari ücretle çalışan 31 Mart’ta yapılan seçimler öncesinde zaten ilave zam beklentisine girmişti.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enflasyonun daha da kötüye gideceğini gerekçe göstererek ne emeklinin ne de asgari ücretlinin ek zam talebini cevaplamadı. Bu durumda seçim sonuçlarına ciddi anlamda yansıdı. Şimdi Temmuz’da asgari ücrete bir zam beklentisi daha var. Hükümet her ne kadar olumsuz açıklamalar yapsa da asgari ücretle çalışanların beklentileri sürüyor.

SGK UZMANINDAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

SGK uzmanı Özgür Erdursun Ocak 2024 asgari ücret zammı kuruşu kuruşuna biilmişti. Temmuz ayında asgari ücrete zam gelecek mi sorusuna sosyal medya hesabından yanıt veren SGK uzmanı, Türkiye’de açıklanan son verilere göre açlık sınırının 20.000 TL’ye dayandığını söyledi. Bu sebeple asgari ücretlerin ciddi bir geçim sıkıntısı yaşadığını belirten özgür Erdursun, hükümetin ara zam yapmaması durumunda tepkinin daha da yüksek olacağını dile getirdi.

Emekli maaşlarının üç Temmuz’da 6 aylık enflasyonun belirlenmesi ile birlikte artacağını, aynı şekilde memur ve memur emeklisine de zam geleceğini hatırlatan SGK uzmanı, asgari ücretlilerin geçim sıkıntısının her geçen gün derinleşeceğini söyledi.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI TAHMİNLERİNİ AÇIKLADI

Diğer yandan SGK uzmanı Özgür Erdursun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada emekli ve memur zammı tahminlerini de duyurdu. Emekli maaşlarına sadece altı aylık enflasyon oranında zam yapılması durumunda yüzde 25 bir artış olacağını belirten Özgür Erdursun, memur ve memur emeklisi için ise %20 tahmininde bulundu.

DEVLET BAHÇELİ’DEN ASGARİ ÜCRET ÇIKIŞI

MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli’de geçtiğimiz günlerde partisinin grup toplantısında asgari ücret zammı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Asgari ücretli çalışanların refah seviyesinin yükseltilmesi gerektiğini belirten MHP lideri Devlet Bahçeli, ülkede yaşayan her insanın bunu asli görev olarak kabul etmesi gerektiğini dile getirdi. Cumhur İttifakı ortağı da olan MHP Genel başkanının bu açıklaması asgari ücretli çalışanlara bir kez daha umut verdi.

ASGARİ ÜCRET ARTIK AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Mynet’ten derlenen habere göre asgari ücretle çalışanlar ara zam beklemekte son derece ak haklı. Çünkü Türk iş tarafından açıklanan son açlık ve yoksulluk sınırı asgari ücretin üstüne çıktı. Mayıs ayında açlık sınırı 19.926 TL’ye yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 59.353 TL olarak açıklandı. Yani asgari ücretle çalışanlar şu anda açlık sınırının çok altında yaşıyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
16 Milyon Emekliye TAHSİS NO’ya Göre Zamlı Ödeme! Pazartesi 08.30’da Başlıyor

16 milyon emekliye tahsis numarası sonuna göre ödeme yapılacak. Zamlı ödemeler pazartesi 08.30’da başlıyor. Milyonlarca emeklinin beklediği gün geldi. Sevindirici haber Az evvel verildi. 16 milyon emekli için zamlı ödemeler başlıyor. Emekli tahsis numarası sonuna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin IBAN numarasına ödemeler yatacak. Pazartesi 08.30’da başlayacak olan ödemelere ilişkin SGK’dan son dakika açıklaması geldi. […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
1993-2019 SGK Girişliler Yaşadı! Erken Emeklilik Listesi Yayımlandı

SGK girişi 1993-2019 arası olanlar için yeni erken emeklilik listesi yayınlandı. Adı soyadı listede olanlar emeklilik biletini kapıyor. Ekonomik ve sosyal anlamda rahatlamak isteyen milyonlarca çalışan erken emeklilik fırsatlarını yakalamak ve bir an önce çalışma hayatını tamamlamak istiyor. EYT düzenlemesi bu konuda önemli bir fırsat sunmuş Yaklaşık 5 milyon kişi için erken emeklilik yolu açılmıştı. […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]