SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Emekliye 3’LÜ ZAM Formülü Çıktı! İşte Yeni Maaşlar

Yayınlanma:
ABONE OL

Temmuz 2024 emekli maaş zammında 3’lü formül belli oldu. Zamlı maaşlar kuruşu kuruşuna hesaplandı.

Mayıs ve Haziran ayı enflasyon verileri, 2024 yılında emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarını belirleyecek. Uzmanlar, en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL ile 15 bin TL arasında olacağını öngörüyor.

Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zam için 2024 yılının ilk 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor. Şu ana kadar Ocak – Şubat – Mart ve Nisan ayı enflasyon oranları netleşti. Ancak hala Mayıs ve Haziran verileri tabloya eklenmedi. 2 aylık enflasyon oranlarının da belli olmasıyla emekli enflasyon zammı kesinleşecek. Uzmanlar ise en düşük emekli maaşı tahminlerine devam ediyor. Peki Temmuz’da emekliye ne kadar zam gelecek? Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

ENFLASYON BEKLENTİLERİ VE EMEKLİ MAAŞLARI

Mayıs 2024 enflasyon oranlarına ilişkin geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten önemli açıklamalar gelmişti. Bakan Şimşek, Mayıs ayında enflasyon oranlarının pik noktasına çıkacağını belirterek, ardından da düşüşün başlayacağını dile getirmişti. Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile Temmuz 2024 kesin zam oranları belli olacak. Ancak 4 aylık veriye göre emekli zam oranı şimdiden yüzde 18,72 oldu.

SGK UZMANLARINDAN EMEKLİ ZAMMI TAHMİNLERİ

Sosyal güvenlik uzmanları da emekli maaş zammı tahminlerini açıklamaya devam ediyor. Yeminli mali müşavir Ahmet Kurtuluş, emekliye beklenen enflasyon zammının yüzde 25 olduğunu açıkladı. Yüzde 5 refah payı beklediğini belirten kurtuluş, Toplamda yüzde 30 zammın emekli maaşlarına temmuz ayında ekleneceğini dile getirdi. Yemenli mavili müşavir Ahmet Kurtuluş’un en düşük emekli maaşı tahmini ise 12.500 TL oldu.

Bugüne kadar yapılan emekli zamları konusunda isabetli tahminleri ile dikkat çeken isimlerden olan ekonomist Muhammet bayramda Temmuz 2024 emekli maaş zammı tahminlerini açıkladı. En düşük emekli maaşına yüzde 30’dan fazla zam beklediğini belirten Bayram, yüzde ellilik bir artışla yeni en düşük emekli maaşının 15.000 TL seviyelerine çekileceğini söyledi. SSK ve BAĞ-KUR emeklilik maaşı zammı olarak yüzde 30 tahmininde bulunan bayram, bu konuda son kararın ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verileceğini ifade etti.

Emekli Temmuz 2024 zammı ile ilgili görüşünü açıklayan Sosyal güvenlik müşaviri Emin Yılmaz, beklediği zam oranını yüzde 25.46 olarak açıkladı. Emekli maaşlarına enflasyon zammı olarak yüzde 25.46 verilmesi durumunda refah payı olarak da yüzde 5 ila 10 arasında bir artış verileceğini dile getiren Yılmaz, en düşük emekli maaşının ise 12.500 TL ile 15.000 TL arasında değişeceğini vurguladı.

3 TEMMUZ’DA EMEKLİ ZAMMI BELLİ OLACAK

Diğer yandan emekli maaşı zammı ile ilgili masada farklı formüller olduğu da konuşuluyor. Özellikle en düşük emekli maaşı ile ilgili üçlü formül gündemde. Temmuz 2024 emekli maaş zammı kesin olarak 3 Temmuz 2024 tarihinde belli olacak. Çünkü bu tarihte altı aylık enflasyon kesinleşecek.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
25 Temmuz 2024
4A, 4B ve 4C emekli maaşları tekrar artacak! Emekliye YENİ REFAH PAYI ZAMMI onaylandı

Emekliye müjde geldi. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları yeniden artacak. Refah payı zammı için tarih açıklandı. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları için tekrar zam kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 24.73 zam sonrası en düşük emekli maaşı da 12.500 TL’ye yükselmişti. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin yüzünü güldürecek yeni zam haberini de verdi. […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Yüzde 40 İndirim! Migros çıldırdı: Ayçiçek yağı, un, zeytinyağı, nohut, salça hepsi dip fiyata

Ayçiçek yağı indirimi başladı. 1 2 3 4 5 litre ayçiçek yağı fiyatları yüzde 40 düştü. Damping gibi indirim Sadece 5 gün sürecek. Migros’ta yeni indirim kampanyası başladı. Başta temel Gıda ürünleri olmak üzere birçok farklı ürün grubunda dev indirim uygulayan Migros, ayçiçek yağı, un, pirinç, nohut gibi ürünleri indirimli olarak raflara taşıyor. Migros’ta dev […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
TBMM’den Geçti: 45 Yaş Emeklilik Piyangosu Çıktı

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için 45 yaş emeklilik piyangosu resmen çıktı. 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar 45 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik, çalışanlar için beklenen en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. TBMM’de yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Milyonlarca kişi için emeklilik kapısı ardına kadar açılıyor. Sigorta giriş tarihine göre erken emeklilik fırsatları belli oldu. 45 […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Emeklilere EK ÖDEME olacak! TBMM’den geçti 2500 TL maaş farkı yatacak

Emekliler için ek ödeme kararı TBMM’de onaylandı. Maaş farkı ödemeleri hesaplara yatacak. Tarihler belli oldu. Milyonlarca emekliye ek ödeme kararı alındı. TBMM onayı ile yapılacak maaş farkı ödeme miktarı belli oldu. SSK ve bağ-kur emeklisi için verilecek ek ödeme miktarı 2500 TL olarak onaylandı. Milyonlarca emekli, herhangi bir başvuru olmadan doğrudan emekli tahsis numarası sonuna […]