SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Yüzde 20 MAAŞ ZAMMI Kesinleşti! Evde Bakım, Engelli, 65 Yaş, SED Ödemesi Yeni Zamlı Maaşlar

Yayınlanma:
ABONE OL

Temmuz ayında sosyal yardımlara yüzde 20 zam kesinleşti. Engelli maaşı, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı bir gün SED ödemesi yeni zamlı maaş listesi belli oldu.

Türkiye’de ekonomik anlamda dezavantajlı olan, aynı zamanda belirli engel ya da sağlık durumunda problem olan vatandaşlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım ödemeleri bulunuyor. Her ay düzenli olarak verilen bu sosyal yardım ödemelerine 6 ayda bir de memur maaş katsayısı oranında artış yapılıyor. 2024 temmuz zammı ile sosyal yardım ödemelerindeki artış belli oldu. Peki temmuz ayında sosyal yardımlara ne kadar zam gelecek? Zamlı engelli maaşı, evde bakım maaşı, 65 yaş maaşı, SED ödemesi ne kadar olacak?

Türkiye’deki dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşam standartlarının iyileştirilmesi için devlet tarafından her ay düzenli olarak sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Milyonlarca kişinin faydalandığı sosyal yardım paraları, 6 ayda bir memur maaş katsayısı oranında yükseliyor. Temmuz ayına doğru geri sayım devam ederken emekli ve memur maaşları gibi sosyal yardım ödemelerine gelecek zamlar da yakından takip ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın enflasyon tahminleri üzerinden sosyal yardım zamları hesaplandı. Peki Temmuz’da sosyal yardımlara ne kadar zam gelecek? Temmuz ayında evde bakım maaşı, engelli maaşı, 65 yaş aylığı, SED ödemesi ne kadar olacak?

SOSYAL YARDIMLARA YÜZDE 20 ZAM KESİNLEŞTİ

Temmuz ayında maaş zamlarının belli olması için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak 6 aylık enflasyon verileri takip ediliyor. Şu ana kadar 4 aylık enflasyon netleşti. 3 Haziran pazartesi günü ise mayıs ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yıllık enflasyon tahminleri üzerinden temmuz zammı hesaplamaları da yapıldı. Bu hesaplamalara göre memur maaş katsayısı refah payı hariç yüzde 20 oranında artacak. Bu durumda sosyal yardım ödemelerine de yüzde 20’lik bir zam yapılacak.

TEMMUZ’DA SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİNE NE KADAR ZAM GELECEK?

Temmuz ayında, tahmin edildiği gibi enflasyon artışı yüzde 20 olursa sosyal yardım ödemeleri yükselecek. Tahmini sosyal yardım miktarları şöyle olacak:

65 yaş aylığı: Emekli olmayan ya da herhangi bir geliri bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlara Ocak 2024 zammı ile birlikte 3504 TL maaş veriliyordu. Temmuz ayında memur maaş kat sayısı yüzde 20 artarsa yeni 65 yaş aylığı 4.206 TL olacak.

Evde bakım aylığı: Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ya da engelli vatandaşlara bakan yakınlarına sağlanan evde bakım maaşı, yılın ilk 6 aylık dönemi için 7.608 TL olarak ödeniyordu. Temmuz ayında yüzde 20 zam gelmesi durumunda yeni evde bakım maaşı 9131 tl olacak.

Engelli aylığı: Temmuz ayında memur maaş kat sayısında yüzde 20 artış olması durumunda yüzde 40 69 arası engelli olanlara 3.357 TL, yüzde 70 ve üstü engelli olanlara ise 5.036 TL maaş verilmeye başlanacak.

Kronik hastalığı olanlara verilen yardımlar: Devlet tarafından kronik hastalığı olan ve çalışamayacak durumda olan kişilere de yardım veriliyor. Tüberküloz ve SSPE hastalarına verilen yardımlar mevcut durumda 7608 TL olarak ödeniyor. Temmuz ayında yüzde 20’lik artışı olması durumunda bu yardımlar da 9131 TL olacak.

SED ödemesi: Okula giden çocuğu olan ailelere verilen SED ödemesi de temmuz ayında artacak yardımlar arasında yer alıyor. Temmuz ayında memur maaş kat sayısına yüzde 20 artış yapılırsa okul öncesi çocuklara verilen SED yardımı 4.337 TL, ilköğretim öğrencisi çocuklara verilen SED yardımı 6506 TL, ortaöğretimde okuyan çocuklara verilen SED yardımı 6.940 TL ve yükseköğretimde okuyan çocuklara verilen SED yardımı ise 7807 TL olacak.

TEMMUZ AYINDA RAKAMLAR KESİNLEŞECEK

Memur maaş katsayısı artışı şu an için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerine göre hesaplandı. 3 Temmuz 2024 tarihinde yeni rakamlar kesinleşecek ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın refah payı zammını açıklaması beklenecek. Yani sosyal yardımlara eklenecek zamlar daha da yüksek olabilir.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Çalışan çalışmayan fark etmez! PTT’den tüm annelere 3700 TL nakit destek var

PTT’den çalışan çalışmayan tüm annelere nakit destek ödemesi başlıyor. Annelere 3.700 TL’lik nakit destek ödemesinin şartları belli oldu. PTT’den anneleri sevindirecek Haber geldi. Annelere nakit destek ödemesi yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında çalışan çalışmayan tüm anneler başvuru yapmaları durumunda 3.700 TL’lik destek ödemesi alabilecek. Annelere verilecek yeni […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
4A, 4B ve 4C emekli maaşları tekrar artacak! Emekliye YENİ REFAH PAYI ZAMMI onaylandı

Emekliye müjde geldi. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları yeniden artacak. Refah payı zammı için tarih açıklandı. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları için tekrar zam kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 24.73 zam sonrası en düşük emekli maaşı da 12.500 TL’ye yükselmişti. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin yüzünü güldürecek yeni zam haberini de verdi. […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Yüzde 40 İndirim! Migros çıldırdı: Ayçiçek yağı, un, zeytinyağı, nohut, salça hepsi dip fiyata

Ayçiçek yağı indirimi başladı. 1 2 3 4 5 litre ayçiçek yağı fiyatları yüzde 40 düştü. Damping gibi indirim Sadece 5 gün sürecek. Migros’ta yeni indirim kampanyası başladı. Başta temel Gıda ürünleri olmak üzere birçok farklı ürün grubunda dev indirim uygulayan Migros, ayçiçek yağı, un, pirinç, nohut gibi ürünleri indirimli olarak raflara taşıyor. Migros’ta dev […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
TBMM’den Geçti: 45 Yaş Emeklilik Piyangosu Çıktı

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için 45 yaş emeklilik piyangosu resmen çıktı. 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar 45 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik, çalışanlar için beklenen en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. TBMM’de yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Milyonlarca kişi için emeklilik kapısı ardına kadar açılıyor. Sigorta giriş tarihine göre erken emeklilik fırsatları belli oldu. 45 […]