SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

ASGARİ ÜCRETE 2. ARA ZAM! Hayırlı Olsun diyerek tarihi açıkladı

Yayınlanma:
ABONE OL

Asgari ücrete ara zam var mı yok mu? Asgari ücrete 2. Ara zam son dakika haberi geldi.

Türkiye’de milyonlarca çalışan ve emekli vatandaş temmuz ayında yapılacak olan ara zam haberlerini takip ediyor. Özellikle asgari ücretli çalışanlar hala ara zam umudu taşımaya devam ediyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her ne kadar asgari ücrete ara zam konusunda sıcak baksa da ekonomi yönetimi zam olmasını istemiyor. Peki asgari ücrete ara zam olmazsa ne olur? Asgari ücretin açlık sınırının altında olması nedeniyle yeni bir ara zam beklentisi oluşurken Profesör Dr. Hakan Kara, asgari ücretlinin durumunu ortaya koyan yeni bir grafik paylaştı. Peki asgari ücrete 2. zam yapılacak mı? Asgari ücrete ara zam ne zaman yapılacak?

Asgari ücrete temmuz zammı milyonlarca çalışan tarafından yakından takip ediliyor. Temmuz ayında ara zam talepleri her geçen gün artmaya devam ederken geçtiğimiz günlerde Türk iş tarafından açıklanan açlık sınırını görenler ara zammın ne kadar zorunlu olduğunu bir kez daha anladı. Fakat ekonomi yönetimi temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmasını kabul etmiyor. Enflasyonun düşüş eğilimi içine gireceğini savunan ekonomi yönetimi, ara zam yapılması durumunda enflasyon rakamlarında yeni bir artış olacağını düşünüyor.

BAKAN VEDAT IŞIKHAN’DAN ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmayacağı konusunda hükümet kararlılığını koruyor. Geçtiğimiz günlerde çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat işıkhan yeni bir açıklama yapmış ve asgari ücrete ara zam gündemi olmadığını söylemişti. Enflasyon verilerinin güzel geldiğini belirten çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı, bu sebeple de asgari ücrete zam gelmeyeceğini dile getirmişti.

BAHÇELİ VE ÖZGÜR ÖZEL GÖRÜŞMESİNDE DE GÜNDEME GELDİ

Alınan bilgiye göre asgari ücrete Temmuzda ara zam yapılması konusu CHP Genel başkanı Özgür Özel ve MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli arasında yapılan görüşmede de gündeme geldi. İddiaya göre Özgür özel konuyu açtı ve devlet bahçeli de asgari ücret zammını sıcak baktığını söyledi. Hemen ardından da partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli asgari ücretlinin refah düzeyinin artırılmasının asli görev olması gerektiğini dile getirdi.

TEMMUZDA ENFLASYON NE KADAR OLACAK?

Yarın mayıs ayı enflasyon rakamları Türkiye istatistik kurumu tarafından açıklanacak. Ancak şu anda dört aylık enflasyon rakamı belli ve enflasyon %18.72 olarak gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın tahminlerine göre altı aylık enflasyon %25 bandında olacak. Asgari ücretliler de bunun maaşlarına zam olarak yansımasını istiyor.

AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ GEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde Türkiye işçi Sendikaları konfederasyonu tarafından açıklanan mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamları ise dudak uçuklattı. Mayıs ayında açlık sınırı Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi üzerinden hesaplandı. Buna göre açlık sınırı mayıs ayında 18.969,22 TL oldu. Yoksulluk sınırı ise 61.788,99 TL TL’ye kadar yükseldi.

Yani asgari ücret açlık sınırının altında kalırken yoksulluk sınırı ile zaten uzaktan yakından ilgisi kalmadı. Bu sebeple de sosyal güvenlik uzmanları temmuz ayında asgari ücrete bir ara zam yapılmasının zorunlu olduğunu düşünüyor. Konu ile ilgili eski Merkez Bankası çalışanı Prof. Dr. Hakan Kara’dan da açıklama geldi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILMAZSA NE OLUR?

Türkiye’de yüksek enflasyon sebebiyle açlık ve yoksulluk sınırının sürekli arttığına dikkat çeken Hakan kara, haziran ayında da yine artış beklendiğini kaydetti. Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmaması durumunda oluşacak tabloyu bir grafikle anlatan Hakan Kara, açlık sınırının Temmuz’da 20.100 TL’ye kadar yükseleceğini söyledi. O sebeple de asgari ücretin açlık sınırına eşitlenmesi gerektiğini savunan karar, en az yüzde 23’lük bir zamla asgari ücretin artırılması gerektiğini dile getirdi.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Çalışan çalışmayan fark etmez! PTT’den tüm annelere 3700 TL nakit destek var

PTT’den çalışan çalışmayan tüm annelere nakit destek ödemesi başlıyor. Annelere 3.700 TL’lik nakit destek ödemesinin şartları belli oldu. PTT’den anneleri sevindirecek Haber geldi. Annelere nakit destek ödemesi yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında çalışan çalışmayan tüm anneler başvuru yapmaları durumunda 3.700 TL’lik destek ödemesi alabilecek. Annelere verilecek yeni […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
4A, 4B ve 4C emekli maaşları tekrar artacak! Emekliye YENİ REFAH PAYI ZAMMI onaylandı

Emekliye müjde geldi. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları yeniden artacak. Refah payı zammı için tarih açıklandı. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları için tekrar zam kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 24.73 zam sonrası en düşük emekli maaşı da 12.500 TL’ye yükselmişti. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin yüzünü güldürecek yeni zam haberini de verdi. […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Yüzde 40 İndirim! Migros çıldırdı: Ayçiçek yağı, un, zeytinyağı, nohut, salça hepsi dip fiyata

Ayçiçek yağı indirimi başladı. 1 2 3 4 5 litre ayçiçek yağı fiyatları yüzde 40 düştü. Damping gibi indirim Sadece 5 gün sürecek. Migros’ta yeni indirim kampanyası başladı. Başta temel Gıda ürünleri olmak üzere birçok farklı ürün grubunda dev indirim uygulayan Migros, ayçiçek yağı, un, pirinç, nohut gibi ürünleri indirimli olarak raflara taşıyor. Migros’ta dev […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
TBMM’den Geçti: 45 Yaş Emeklilik Piyangosu Çıktı

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için 45 yaş emeklilik piyangosu resmen çıktı. 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar 45 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik, çalışanlar için beklenen en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. TBMM’de yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Milyonlarca kişi için emeklilik kapısı ardına kadar açılıyor. Sigorta giriş tarihine göre erken emeklilik fırsatları belli oldu. 45 […]