SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

SSK ve Bağ-Kur Emeklisi KÖK MAAŞ Zam Formülü Değişti! Bakan Işıkhan Açıkladı

Yayınlanma:
ABONE OL

SSK ve Bağ-Kur emeklisi kök maaş zammı yeni ipucu geldi. Maaş hesaplaması sil baştan değişiyor. İşte emekli maaşını arttırmak için 7 müthiş formül.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi büyük bir heyecanla Temmuz 2024 kök maaş zammı bekliyor. Emekli maaş zammına ilişkin yeni formüller ve rakamlarda sık sık gündeme gelmeye devam ediyor. Temmuz ayında yapılacak olan emekli maaş zamları ile ilgili çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan önemli açıklamalarda bulundu. Peki Temmuz’da emekli kök maaşlara ne kadar zam gelecek? Emekli kök maaş zammı hesaplama formülü değişti mi?

Türkiye’de 16 milyondan fazla emekli vatandaş var. Bunların büyük çoğunluğu ise SSK ve Bağkur emeklisi. Milyonlarca emeklinin şimdi gözü kulağı temmuz ayında maaşlara yapılacak olan artışa çevrildi. Temmuz 2024 emekli maaşı zammı rakamları merakla takip ediliyor. Peki emekli maaşlarına Temmuz’da ne kadar zam yapılacak? Emekli Temmuz 2024 kök maaşı zammı ne kadar olacak? Milyonlarca emeklinin beklediği yeni zam formülü ortaya çıktı. Emekli kök maaş zammı hesabı sil baştan değişti. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan emekli zammında ilk bilgileri verdi.

EMEKLİ VE MEMUR İÇİN YARIN KRİTİK GÜN

Milyonlarca emekli ve memur için yarın yani 3 Haziran 2024 tarihi son derece kritik. Çünkü Türkiye istatistik kurumu mayıs ayı enflasyon rakamlarını yarın açıklayacak. Böylelikle emekli ve memur maaşlarına beş aylık enflasyon zammı belli olmuş olacak. Türkiye istatistik kurumu tarafından şu ana kadar dört aylık enflasyon verisi açıklandı. Bu veriler üzerinden SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için YÜZDE 18.72 zam kesinleşti. Ancak yeni zam formülleri de belli oldu.

EMEKLİ KÖK MAAŞ ZAMMI YENİ FORMÜLLER BELLİ OLDU

Temmuz 2024 itibari ile SSK ve BAĞ-KUR emeklisi kök maaş zammı alacak. Ayrıca en düşük emekli maaşı zammı da değişecek. Son dakika haberine göre emekli kök maaşı zammı için yeni formüller ve rakamlar netleşti. Sosyal güvenlik uzmanlarına göre temmuz ayında emekli kök maaşı zammı en az yüzde 25 olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı refah payı zammı ise yüzde 5 olarak hesaplanıyor. Yani toplamda SSK ve BAĞ-KUR emeklisine gelmesi beklenen zam oranı yüzde 30 oldu.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ İÇİN YÜZDE 20 ZAM

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon tahminleri doğrultusunda memur ve memur emeklisi neyse yüzde 10 toplu sözleşme zammına ek olarak %10 enflasyon farkı bekleniyor. Bu durumda memur ve memur emeklisinin temmuz ayında toplam zam oranı yüzde 20 olacak. Memur ve memur emeklisine gelen bu zam oranları aynı zamanda sosyal yardım alanları da ilgilendiriyor. Çünkü sosyal yardım ödemeleri memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Temmuz ayında beklenen sosyal yardım zammı da yüzde 20 olarak hesaplandı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN İKİ FORMÜL VAR

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi en düşük emekli maaşı zammı da gündemde. Şu anda en düşük emekli maaşı zammı ile ilgili kesin bir rakam söylemek mümkün değil. Çünkü en düşük emekli maaşı kök maaş zammı ile aynı oranda artmıyor. Ocak 2024 tarihine kadar 7500 TL olan olan en düşük emekli maaşı yüzde 25’lik bir zamla 10.000 TL’ye yükselmişti. Ancak Ocak 2024’te kök maaş zammı yüzde 49.25 olmuştu.

O nedenle Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı zammı için iki farklı formül üzerinde duruluyor. Uzmanlara göre en az yüzde 3 artış en düşük emekli maaşını bekliyor. Bu durumda yeni en düşük emekli maaşı 13.000 TL olacak. Fakat bazı sosyal güvenlik uzmanları en düşük emekli maaşına 5000 TL seyyanen zam tahmininde bulundu. Eğer bu tahminler tutarsa en düşük emekli maaşı yani taban maaş 15.000 TL’ye yükselecek.

Ancak kesin rakamların belli olması için 3 Temmuz 2024 tarihini beklemek gerekiyor. 3 Temmuz’da Türkiye istatistik kurumu tarafından açıklanan altı aylık enflasyon oranları netleşmiş olacak. Sosyal güvenlik uzmanları ise Ocak ayında olduğu gibi birkaç kez zam kararının değişebileceğini düşünüyor. Bu durumda ise 20 Temmuz’a kadar Maaşların kesinleşecek tahmin ediliyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]