SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Yüzde 22 Temmuz Zammı KESİNLEŞTİ! SSK ve Bağ-Kur Emeklisine Müjde

Yayınlanma:
ABONE OL

SSK ve Bağ-Kur emeklisi Temmuz 2024 zammı son dakika gelişmesi. 5 aylık zam oranı belli oldu. Emekliye yüzde 22 zam kesinleşti.

SSK ve Bağ-kur emeklisi Temmuz 2024 zammı merakla beklenirken Türkiye istatistik kurumu bugün bir veriyi daha açıkladı. Mayıs 2024 enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte emekli Temmuz 2024 zammı beş aylık oran kesinleşti. Peki emekliye Temmuz’da ne kadar zam gelecek? SSK ve Bağ-kur emeklisi Temmuz 2024 zammı yüzde kaç oldu?

Türkiye’deki 16 milyon emekli vatandaşın gözü kulağı temmuz ayı zam oranlarına çevrildi. Emekli maaş zammı için enflasyon rakamları büyük önem taşıyor. Türkiye istatistik kurumu bugün Mayıs 2024 enflasyon oranlarını açıkladı. Bu açıklama ile birlikte beş aylık enflasyon zammı da kesinleşmiş oldu. Özellikle SSK ve Bağ-kur emeklisi kök maaş zammını yakından ilgilendiren beş aylık veri netleşirken emekliler de hesaplamalara başladı. Peki emekli beş aylık enflasyon zammı ne oldu? Temmuzda emekli maaşlarına yüzde kaç zam gelecek?

MAYIS 2024 ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI

Türkiye istatistik kurumu tarafından bugün itibarıyla Mayıs 2024 enflasyon oranları açıklandı. Yapılan açıklamaya göre mayıs ayında enflasyon yüzde 3,37 artış gösterdi. Yıllık bazda ise enflasyon yüzde 75,75 olarak gerçekleşti.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİSİ KÖK MAAŞ ZAMMI BELLİ OLDU

Enflasyon rakamları özellikle emekliler için büyük önem taşıyor. Çünkü emekli maaş zammı oranları enflasyon üzerinden hesaplanıyor. Temmuz ayında SSK ve Bağ-kur emeklisi kök maaşı zammı altı aylık enflasyon doğrultusunda artış gösterecek. Bugün açıklanan rakamla birlikte beş aylık enflasyon verisi kesinleşmiş oldu. Buna göre SSK ve Bağ-kur emeklisine temmuz ayında beş aylık Enflasyon zammı yüzde 22 oldu. Şu anda haziran ayı enflasyon rakamları bekleniyor. Haziran ayı verilerinin de belli olmasıyla beraber emekli temmuz zammı netlik kazanacak. Emekliye temmuz ayında enflasyona ek olarak refah payı zammı da verilecek.

EMEKLİYE YÜZDE 25 ZAM BEKLENTİSİ VAR

SSK ve Bağ-kur emeklisi kök maaş zammı için şu anda beş aylık veri kesin ve yüzde 22 zam oranı da kesinleşmiş durumda. Sosyal güvenlik uzmanları ise haziran ayında en az yüzde 3’lük bir enflasyon artışı bekliyor. Bu durumda emekliye altı aylık enflasyon zammı yüzde 25 olacak. Yani refah payı hariç emekli maaşlarında altı aylık artışın yüzde 25’i bulması bekleniyor.

EMEKLİYE REFAH PAYI ZAMMI VAR MI?

Temmuz ayında emekli maaşlarını ilgilendiren diğer bir zam oranı ise refah payı zammı oldu. Refah payı zammı genellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanıyor. Temmuz ayında refah payı zammını kaldırılacağı iddia ediliyordu ancak şu anda bu yönde bir açıklama bulunmuyor. O sebeple de sosyal güvenlik uzmanları refah payı artışına kesin gözüyle bakıyor. Sosyal güvenlik uzmanlarının beklediği en düşük refah payı zammı ise yüzde 5 oldu. Bu durumda SSK ve Bağ-kur emeklisine temmuzda yapılacak kök maaş zammı en az yüzde 30 olacak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Mehmet Şimşek ONAYLANDI! En Düşük Emekli Maaşı 12.000 TL

SSK ve bağ-kur emeklisi en düşük emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi. 12.000 TL için onay çıktı. Mehmet Şimşek kesin kararı verdi. Son dakika haberi… 1.8 milyon emekli için en düşük emekli maaşı zam hesaplaması sürüyor. Temmuz ayında yapılan %24.73 zam ile emekli maaşları artmış da ancak milyonlarca emekli 0 zam tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
SSK – Bağkur – Emekli Sandığı Emeklisine 19.45’te MÜTHİŞ Haber! Zamlı Emekli Maaşı Ödeme Günleri İlan Edildi

Milyonlarca emekliye 19.45’te MÜTHİŞ Haber duyuruldu. Zamlı emekli maaşı ödeme günleri belli oldu. İşte tahsis numarasına göre ödeme takvimi… Temmuz ayında emekli maaş zammı yüzde 24,73 oldu. Hala en düşük emekli maaşı zammı tartışmaları devam etse de artık emekli maaşı ödeme tarihleri yaklaştı. SSK – Bağkur – Emekli Sandığı emeklileri zamlı maaşlarını alacakları günleri iple […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Emekli KÖK MAAŞ Zam Hesabı Değişti! Yeni Zamlı Maaş Listesi Kuruşu Kuruşuna Yeniden Açıklandı

Emekli maaş zammı hesabı değişti. Yeni kök maaş zamlı maaş listesi kuruşu kuruşuna yeniden hesaplandı. İşte zamlı emekli maaşları ile ilgili son gelişmeler… Emekliler, Türkiye’de enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle en çok zorlanan kesim emekliler oluyor. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş resmen açlık sınırının yarısı kadar olan en düşük emekli maaşı ile geçinmeye ve hayatını […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Yüzde 49 Zam Sürprizi! Asgari ücrete EK ZAM Bekleyen Milyonlara Müjde Var

Son dakika haberi geldi. Asgari ücrete ara zam için harekete geçildi. Ek zam bekleyen milyonlarca kişiye sürpriz haber var. Emekli memur Asgari ücretli Milyonlarca kişi temmuz ayını bekliyordu. Yüksek zam umudu beklentileri suya düşerken aynı zamanda asgari ücrete zam yapılmayacağı da açıklandı. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı peş […]