SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Bakan Vedat Işıkhan’dan SON DAKİKA Açıklaması: En Düşük Emekli Maaşı 11.000 TL Oldu!

Yayınlanma:
ABONE OL

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan‘dan son dakika şaşırtan açıklama. En düşük emekli maaşı 11.000 TL mi oldu?

En düşük emekli maaşı zammı 2024 Temmuz için son dakika haberi geldi. Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği en düşük emekli maaşı zammına ilişkin çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan‘dan son dakika açıklaması yapıldı. En düşük emekli maaşı 11.000 TL’ye yükseldi. Emekliliği şaşırtan haber sosyal medyada yoğun tepki çekti. Peki en düşük emekli maaşına yeni zam yapılacak mı? En düşük düşük emekli maaşı 11.000 TL mi oldu?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı temmuz ayında maaşlara yapılacak zamlara çevrildi. Çünkü Ocak 2024 maaş zamları enflasyon karşısında hızla erimeye ve değer kaybetmeye devam ediyor. O sebeple Temmuz 2024 emekli maaşı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı temmuzda kaç TL olacak sorularına yanıt aranıyor. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan son dakika açıklaması geldi. En düşük emekli maaşı 11.000 TL’ye yükseldi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 11.000 TL Mİ OLDU?

CHP’li Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işık Han’a yazılı bir soru önergesi verdi. Soru önergesinde emekli maaşlarına yapılan çalışmalar soruldu. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise bu soruya en düşük emekli maaşının 11.000 TL’ye yükseldiğini belirterek yanıt verdi. Ancak şu anda en düşük emekli maaşının 10.000 TL olarak ödeniyor olması kafalarda? Uyandırdı.

CHP’Lİ VEKİLDEN SORU ÖNERGESİ

CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a TBMM’de yazılı bir soru önergesi yöneltti. Gürer önergesinde emeklilerin geçimlerini sağlayacak düzeyde bir düzenleme çalışması olup olmadığını sordu. En düşük emekli maaşının artırılmasına asgari ücret seviyelerinin altında bırakılmamasına yönelik bir hazırlık isteyen milletvekilli Gürer, son durumu öğrenmek istedi.

BAKAN VEDAT IŞIKHAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

CHP’li milletvekili Ömer Fethi Gürer’in bu sorunu Suna çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan da yanıt geldi. Mevcut emeklilik sistemi esaslarına göre aylık bağlama oranlarının belirlendiğini belirten bakan Işıkhan, prim esas kazançların dikkate alınarak emekli maaşlarının hesaplandığını dile getirdi.

Bakan Vedat Işıkhan 2024 Ocak döneminde emekli aylığının en az 10.000 TL’ye yükseldiğini belirterek bayram ikramiyeleri ve seyyanen artış gibi düzenlemelerle iyileştirmeler sağlandığını söyledi. 2024 Ocak itibariyle en düşük emekli maaşının 11.000 TL olduğunu belirten Bakan Işıkhan’ın bu açıklaması ise kafalarda soru işareti bıraktı. Çünkü Ocak 2024’ten bu yana en düşük emekli maaşı 10.000 TL olarak ödeniyor.

Bakanlığın bu konuda bir düzeltme açıklaması yapması bekleniyor.

Kaynak: Karar

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Çalışan çalışmayan fark etmez! PTT’den tüm annelere 3700 TL nakit destek var

PTT’den çalışan çalışmayan tüm annelere nakit destek ödemesi başlıyor. Annelere 3.700 TL’lik nakit destek ödemesinin şartları belli oldu. PTT’den anneleri sevindirecek Haber geldi. Annelere nakit destek ödemesi yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında çalışan çalışmayan tüm anneler başvuru yapmaları durumunda 3.700 TL’lik destek ödemesi alabilecek. Annelere verilecek yeni […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
4A, 4B ve 4C emekli maaşları tekrar artacak! Emekliye YENİ REFAH PAYI ZAMMI onaylandı

Emekliye müjde geldi. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları yeniden artacak. Refah payı zammı için tarih açıklandı. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları için tekrar zam kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 24.73 zam sonrası en düşük emekli maaşı da 12.500 TL’ye yükselmişti. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin yüzünü güldürecek yeni zam haberini de verdi. […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Yüzde 40 İndirim! Migros çıldırdı: Ayçiçek yağı, un, zeytinyağı, nohut, salça hepsi dip fiyata

Ayçiçek yağı indirimi başladı. 1 2 3 4 5 litre ayçiçek yağı fiyatları yüzde 40 düştü. Damping gibi indirim Sadece 5 gün sürecek. Migros’ta yeni indirim kampanyası başladı. Başta temel Gıda ürünleri olmak üzere birçok farklı ürün grubunda dev indirim uygulayan Migros, ayçiçek yağı, un, pirinç, nohut gibi ürünleri indirimli olarak raflara taşıyor. Migros’ta dev […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
TBMM’den Geçti: 45 Yaş Emeklilik Piyangosu Çıktı

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için 45 yaş emeklilik piyangosu resmen çıktı. 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar 45 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik, çalışanlar için beklenen en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. TBMM’de yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Milyonlarca kişi için emeklilik kapısı ardına kadar açılıyor. Sigorta giriş tarihine göre erken emeklilik fırsatları belli oldu. 45 […]