SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Eğitim

Öğretmen olma şartları değişti! MEB son dakika açıkladı

Yayınlanma:
ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı son dakika açıklaması yaptı. Öğretmen meslek kanunu taslağına göre öğretmen olma şartları değişiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan öğretmen meslek kanunu taslağı TBMM’ye sunulacak. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin geçtiğimiz günlerde yeni meslek kanunu ile ilgili detaylı bilgileri paylaşmıştı. Bakanlık bu kapsamda önemli bir adım atarak Milli Eğitim Akademisi’ni kuruyor. Böylelikle öğretmen olma şartları da değişiyor.

MİLLİ EĞİTİM AKADEMİSİ KURULUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı son dakika açıklaması yaparak öğretmen olma şartlarının değişeceğini duyurdu. Bu kapsamda yeni bir Milli Eğitim Akademisi kurulacak. Öğretmen atama süreçlerinde Milli Eğitim Akademisi devrede olacak. Yeni sistemle birlikte adayların atanma süreci daha etki ve verimli bir şekilde yürütülecek.

Adaylar, Milli Eğitim Akademisi sayesinde güncel bir sistem üzerinden atanacak ve böylece ihtiyaç duyulan alanlarda sistematik bir atama işlemi yapılacak.

KPSS PUANLARI KRİTİK ROL OYNAYACAK

Milli Eğitim Akademisi kurulduktan sonra adayların akademiye kabulünde KPSS puanları önemli olacak. KPSS’den alınan puana göre öğretmen adaylarının akademiye girmesi kolaylaşacak.

MEB KONTENJANLARI BELİRLEYECEK

20 il merkezinde kurulması planlanan Milli Eğitim Akademileri Milli Eğitim Bakanlığı öncülüğünde açılacak. Kontenjanlar, bakanlık tarafından belirlenecek ve branş bazında belirlenen kontenjanlara öğrenci alımları yapılacak.

MİLLİ EĞİTİM AKADEMİSİ EĞİTİM SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Milli Eğitim Akademisi’nin eğitim süresine ilişkin de açıklama geldi. Akademide tüm öğretmen adaylarının minimum bir yıl eğitim alması planlanıyor. Her bir dönemin on hafta süreceği öğrenilirken eğitim fakültesi mezunları için üç ve diğer fakülte mezunları için dört dönem eğitim verileceği öğrenildi.

DEĞERLENDİRME VE ATAMA NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Akademisi’ni tamamlayan öğretmen adayları için belirli bir sistemle değerlendirme ve atama işlemleri gerçekleştirilecek. Okullara da gidecek olan öğretmen adayları burada danışman öğretmenlerden not alacak. İki notun ortalaması alınarak geçme notu belirlenecek.

Milli Eğitim Akademisi tamamlandıktan sonra atama işlemleri yine bakanlık tarafından gerçekleşecek. Ayrıca atama öncesi Milli Eğitim Akademisi’nde eğitim gören öğretmen adaylarına 23.000 TL’de maaş ödemesi yapılacak. Ataması yapılan öğretmenler üç yıl sözleşmeli olarak görev alacak ardından kadroya geçirilecek.

author avatar
kader gun

İlgili Haberler

Eğitim
17 Temmuz 2024
Yurt Ücretlerine Büyük Zam: Fiyatlar Yüzde 300 Arttı

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından yurt ücretlerine yapılan büyük zam öğrencileri zorlayacak. KYK ve özel yurt ücretlerindeki artışlar dikkat çekiyor. YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler tercih maratonunu tamamlayacak ve yurt ücretlerini araştırmaya başlayacaklar. Ancak, yurt ücretlerine şimdiden büyük zam geldi. KYK ve özel yurt ücretlerindeki artışlar, özellikle şehir dışında eğitim alacak öğrencileri endişelendiriyor. Bu yıl yurt […]

Eğitim
17 Temmuz 2024
Yüzde 400 ZAM Açıklandı! Yarından İtibaren Geliyor

Öğrenci ve velilere kötü haber var. Tam yüzde 400 zam açıklandı. Yarından itibaren geçerli olacak. Son dönemlerde sık sık gündeme gelen özel okul zammı ve servis ücreti zammı sonrası yeni bir haber daha velilerin canını sıkacak. Okullarda geçtiğimiz yıl 6 ile 10.000 TL arasında değişen kitap ücretleri Bu yıl neredeyse 5 katına çıkacak. Özel okullar […]

Eğitim
16 Temmuz 2024
Son Dakika! 2024 YKS Tercih İşlemleri Tarihi Açıklandı

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği YKS 2024 sınav sonuçları belli olmuştu. ÖSYM bir son dakika açıklaması yaparak 2024 YKS tercih tarihlerini de duyurdu. ÖSYM başkanı Ersoy bir son dakika açıklaması yaparak üniversite adaylarının heyecanla beklediği 2024 YKS tercihlerini duyurdu. 2024 YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK? ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre 2024 YKS tercih işlemleri 25 Temmuz 2 […]

Eğitim
16 Temmuz 2024
Son Dakika! YKS 2024 Sonuçları Açıklandı

Son dakika… ÖSYM tarafından 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşen YKS 2024 sınav sonuçları açıklandı. İşte 2024 YKS sonuç sorgulama ekranı… Son dakika haberine göre 2024 YKS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM başkanı Bayram Ali Ersoy, yaptığı açıklamada ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden, 2024-YKS sonuçlarının erişime açıldığını duyurdu. 2024 YKS SONUÇ SORGULAMA EKRANA ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre adaylara herhangi […]