SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

3600 Primle Erken Emeklilik! Yaş Şartı Yok, EYT Şartı Yok

Yayınlanma:
ABONE OL

EYT’siz daha erken emeklilik bekleyenler için bomba gibi fırsat geldi. Yaş şartı yok, EYT şartı yok. 3600 prim günü ile Erken emeklilik geliyor.

EYT’yi kaçıranlar için Piyango gibi Haber geldi. Milyonlarca çalışan için EYT’siz erken emeklilik fırsatı geliyor. Yaş şartı kalktı, EYT şartı zaten yok. Milyonlarca sigortalı bu formüller sayesinde erken emeklilik hakkına kavuşacak. 3600 prim günü ile erken emekli olma fırsatı TBMM’ye geldi. Milletvekillerinin yapacağı oylama sonrası onaylanırsa milyonlarca vatandaş yeniden erken emeklilik fırsatına sahip olacak.

Geçtiğimiz yıl şubat ayının son günlerinde TBMM’de kabul edilen EYT’siz yasası ile birlikte Türkiye’de 3 milyondan fazla vatandaş erken emeklilik hakkı ile buluştu. Milyonlarca kişiye erken emeklilik getiren düzenleme, hala devam ediyor. Ancak EYT’yi Kıl payı kaçıran kişiler de var. Özellikle 8 Eylül 1999 sonrası sigorta girişi olanlar ne yazık ki kapsam dışında kalmıştı. Bu grupları da sevindirecek yeni erken emeklilik fırsatları duyuruldu. EYT’siz, yaş şartı olmadan 3600 prim günü ile emekli olmak isteyenler hemen bu listeye baksın. Erken emeklilik formülleri Haberimizin devamında…

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 7 FARKLI FORMÜL

Malulen emeklilik: Erken emeklilik hayali olan Milyonlarca kişi için malulen emeklilik sağlık durumundan emeklilik anlamına geliyor. 10 yıllık çalışma süresini dolduran ve 1800 gün primi olanlar sağlık durumlarında bir bozulma olması halinde malulen emeklilik hakkını elde ediyor.

Anneler için çocuk avantajı: Sigorta giriş tarihinden önce çocuğu olanlar için çocuk avantajı da bulunuyor. Doğum borçlanması, 3 çocuğa kadar 6 yıl için yapılabiliyor ve emeklilik yaşını 6 sene öne çekiyor.

Askerlik borçlanması: Erkek sigortalılar da sigorta giriş tarihinden önce askerlik yapmaları durumunda bu süreyi borçlanarak en az bir yıla kadar emeklilik yaşını öne çekebiliyor.

Yıpratıcı işlerde çalışmak: Madencilik gibi yıpratıcı işlerde çalışanlar için prim desteği var. SGK’nın resmi internet sitesinde yıpratıcı İş olarak kabul edilen 44 meslek grubunu bulabilirsiniz.

Engellilere vergi indirimi: Engelli çalışanlar da Yaş şartı aranmadan emekli olabiliyor. Engelliler, vergi indirimi sayesinde 10 yıl sigortalılık sürelerini tamamlamaları durumunda emeklilik dilekçesi verebiliyor.

Ağır Engelli çocuğu olan anneler: Anneler Ağır engelli ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları olması durumunda da erken emeklilik hakkına sahip oluyor. 2004 yılından itibaren ödenen sigorta primlerine devlet de ilave prim desteği veriyor Böylelikle emeklilik yaşı düşüyor.

Kısmi emeklilik: Ayrıca kısmi emeklilik ile erken emeklilik fırsatları yakın zamanda TBMM’den geçecek. Kısmi emeklilik düzenlemesi sayesinde 10 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü ile emeklilik Mümkün olacak.

PRİM EŞİTLEMESİ DE YAKINDA GELİYOR

Yine diğer bir erken emeklilik fırsatı olan prim eşitlemesi düzenlemesi de yakın zamanda TBMM’ye geliyor. SSK ve bağ-kur prim eşitlemesi düzenlemesi sayesinde Milyonlarca kişi erken emeklilik hakkına sahip olacak. Küçük esnafa erken emeklilik getirecek prim eşitlemesi 1800 gün prim indirimini kapsıyor. Böylece bağ-kurluların emeklilik için aranan prim şartı 7200 güne düşecek.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Migros’ta 1 alana 1 bedava kampanyası! 24 Temmuz’da bitiyor acele edin

Migros Market yeni bir alana bir bedava kampanyası ile dikkat çekiyor. Acele eden yakalar çünkü 24 Temmuz’da kampanya bitiyor. Son zamanlarda gıda fiyatlarında yaşanan fahiş yükseliş vatandaşa isyan etme noktasına getirmişti. Ancak Migros Market kampanyaları ile ekonomik ve kaliteli alışveriş fırsatları sunmaya devam ediyor. Migros’ta bu hafta yeni bir alana bir bedava kampanyası başladı. Ucuz […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Beklenmedik sürpriz! En düşük emekli maaşı 19 bin 422 TL’ye yükseliyor

Milyonlarca emekli ve memur için beklenmedik sürpriz geldi. En düşük emekli maaşı 19.422 TL’ye yükseliyor. Milyonlarca memur ve emekli vatandaş Temmuz ayında zamlı maaşlarını alıyor. Temmuz 2024 itibariyle SSK ve bağ-kur emekli maaşlarına %24.73, memur ve memur emeklisi maaşlarını ise %19.31 oranında zam gelmişti. En düşük emekli maaşı ise Geçtiğimiz günlerde alınan kararla 12.500 TL’ye […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]