SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Temmuz Ayında 2’Lİ ZAM! Yeni En Düşük Emekli Maaşı Açıklandı

Yayınlanma:
ABONE OL

En düşük emekli maaşı Temmuz ayında ne kadar olacak? Açıklama geldi, zamlı en düşük emekli maaşı belli oldu.

Temmuz ayında en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Milyonlarca emeklinin gündeminde bu sorunun yanıtı var. Çünkü kök maaşı 10.000 TL altında olan tüm emekliler en düşük emekli maaşı alıyor. Şu anda Türkiye’de en düşük emekli maaşı alan emekli sayısı 8-9 milyona ulaşmış durumda. O sebeple de Temmuz en düşük emekli maaşı merakla bekleniyor. Sosyal Güvenlik uzmanları, en düşük emekli maaşı ile ilgili yeni tahminlerini açıkladı. Temmuz ayında ikili zam ile en düşük emekli maaşı artacak. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı kaç TL olacak?

Türkiye’deki milyonlarca emeklinin son dönemlerde Merak ettiği tek bir soru var. Temmuz ayında emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek? Bir yandan açıklanan enflasyon rakamları yakından takip edilirken bir yandan da Sosyal Güvenlik uzmanlarının emekli maaş zammı tahminleri merakla araştırılıyor. Şu ana kadar Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 5 aylık enflasyon verirse açıklandı. Geriye sadece 1 aylık veri kaldı. Ancak hem en düşük emekli maaşı zammı ile ilgili hem de emekli kök maaş zammı ile ilgili tahminler var. Peki Temmuz’da en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Temmuz 2024 emekli kök maaş zammı yüzde kaç olacak?

TEMMUZ AYI EMEKLİ KÖK MAAŞ ZAMMI 2024

Emekli kök maaş zammı belirlenirken SSK ve bağ-kur emeklisi için enflasyon rakamları baz alınıyor. Türkiye İstatistik Kurumu şu ana kadar 5 aylık enflasyon verisini açıkladı. 5 aylık enflasyon yüzde 22.72 olarak gerçekleşti. hala bir aylık veri beklenirken Sosyal Güvenlik uzmanlarının enflasyon tahminleri belli oldu. SGK uzmanlarına ve Merkez Bankası piyasa katılınca anketi sonuçlarına göre Temmuz ayında emekli kök maaş zammı %25 olacak. ancak bu rakamı refah Payı da eklenebilir. Sosyal Güvenlik uzmanları refah payını da eklenmesi ile birlikte yüzde 30 kök maaş zammı bekliyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA 2’Lİ ZAM

Kök maaş zammı kadar en düşük emekli maaşı zammı da merak ediliyor. Ocak 2024 itibarıyla yeni en düşük emekli maaşı 10.000 TL olarak belirlenmişti. Ancak Türkiye’de şu anda açlık sınırı 20.000 TL’ye dayanmış durumda. Yani emekliler açlık sınırının çok altında, hatta yarısı kadar maaş alıyor. O sebeple de Temmuz ayında en düşük emekli maaşına önemli bir artış bekleniyor. Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı ile ilgili 2’li zam tahmini var.

Sosyal Güvenlik uzmanlarına göre en düşük emekli maaşına hem refah payı zammı yapılacak hem de enflasyon artışı. Eğer en düşük emekli maaşı zammı da kök Maaşlar gibi artarsa 10.000 TL’den 13.000 TL’ye yükselecek. Fakat emeklilerin bu konuda tepkisi son derece büyük. Çünkü emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş daha yüksek artış beklentisi içinde. Emeklinin en düşük emekli maaşı için talebi 5000 TL’lik seyyanen zam. Bu konuda Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Önümüzdeki günlerde en düşük emekli maaşı zammı ile ilgili net kararının kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

TEMMUZ 2024 EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

16 milyon emeklinin büyük bir merak ve heyecanla beklediği Temmuz 2024 emekli zammı için geri sayım devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Temmuz’da 6 aylık enflasyon verileri açıklanacak. Aynı gün içinde 2024 Temmuz ayı en düşük emekli maaşı ve emekli kök maaş zammı da belli olacak. Aynı zamanda memur ve memur emeklisi maaş zammı da 3 Temmuz’da netleşecek.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]