SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Yaş prim çizelgesi çıktı! Kademeli emeklilikte 1999, 2002, 2008 detayı dikkat çekti

Yayınlanma:
ABONE OL

Kademeli emeklilik son dakika… SGK girişi 1999, 2002, 2008 olanlar için yaş ve prim çizelgesi belli oldu.

Kademeli emeklilik düzenlemesi çalışanlar tarafından son yıllarda en çok beklenen erken emeklilik düzenlemeleri arasında yer alıyor. Özellikle SGK girişi 1999 2000 ve 2008 olanlar yeni düzenlemede avantajlı kişiler arasında yer alıyor. Kademeli emeklilik ile birlikte milyonlarca kişi için erken emeklilik piyangosu çıkacak. Yeni düzenlemede yaş ve prim tablosu ortaya çıktı. Emeklilik yaşı öne çekildi, milyonlarca kişiye erken emeklilik kapısı açıldı. Peki kimler kademeli emeklilikten faydalanacak? Kademeli emeklilik yaşı kaç?

Çalışma hayatında olan milyonlarca kişinin en çok beklediği düzenlemelerden biri kademeli emeklilik düzenlemesi. Özellikle emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesini kaçıranlar kademeli emeklilik fırsatını değerlendirerek erken emeklilik hakkını elde etmek istiyor. Yasal düzenlemeyle birlikte yaş şartı kalkacak, emeklilik yaşı öne çekilecek. Özellikle SGK girişi 1999 2000 ve 2008 arası olanlar için gelecek olan kademeli emeklilik düzenlemesinde yaş ve prim çizelgesi belli oldu.

KADEMELİ EMEKLİLİK NE DEMEK?

Milyonlarca kişinin geçtiğimiz yıl emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesiyle birlikte emekli olmasının ardından gündeme kademeli emeklilik geldi. EYT’yi kaçıranlar hükumetten yeni bir erken emeklilik düzenlemesi beklemeye başladı. Bu düzenlemede kademeli emeklilik düzenlemesi oldu. Çünkü 8 Eylül 1999’dan sonra sigorta girişi olanlar ne yazık ki EYT’yi kapsam dışı kalmıştı. Sadece bir günle bile erken emeklilik hakkını kaçıranlar vardı. Bu sebeple de kademeli emeklilik düzenlemesi talep edildi. Emeklilik sistemini sil baştan değiştirecek olan bu düzen düzenlemeye ilişkin yeni detaylarda gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

KADEMELİ EMEKLİLİK PRİM VE YAŞ ÇİZELGESİ

Kademeli emeklilik ya da diğer bir adıyla bilinen kısmi emeklilik düzenlemesinde prim ve yaş çizelgesi netleşmeye başladı. Gelen son bilgilere göre kademeli emeklilikte kadın ve erkeklere göre farklı prim ve yaş şartları olacak. Örneğin 9 Eylül 1999 sonrası ve 2000 yılına kadar sigorta girişi olan kadınlar için 43 yaş ve 6250 prim günü şartı konulurken erkekler için 45 yaş ve 6250 prim şartı olacak.

Kademeli emeklilikte sigorta giriş tarihi ilerledikçe prim gün sayısı ve yaş şartı da değişecek. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığının bu düzenlemeyle ilgili hazırlıkları ve çalışmaları hala devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlemenin talimatını verdiği ve hazırlık yapılmasını istediği biliniyordu. Tüm detayları olgunlaştıktan sonra yeni düzenlemenin kamuoyuna da duyurulması bekleniyor.

KADEMELİ EMEKLİLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?

Türkiye’de 1999 sonrası sigorta girişi olan milyonlarca kişi var. Bu sebeple de kademeli emeklilik düzenlemesinde adaletsizlik olmaması için detaylı bir çalışma yürütülüyor. Bakanlık çalışmanın detaylarını henüz paylaşmadı o sebeple de kademeli emeklilik düzenlemesinin ne zaman hayata geçeceği şu an için bilinmiyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Migros’ta 1 alana 1 bedava kampanyası! 24 Temmuz’da bitiyor acele edin

Migros Market yeni bir alana bir bedava kampanyası ile dikkat çekiyor. Acele eden yakalar çünkü 24 Temmuz’da kampanya bitiyor. Son zamanlarda gıda fiyatlarında yaşanan fahiş yükseliş vatandaşa isyan etme noktasına getirmişti. Ancak Migros Market kampanyaları ile ekonomik ve kaliteli alışveriş fırsatları sunmaya devam ediyor. Migros’ta bu hafta yeni bir alana bir bedava kampanyası başladı. Ucuz […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Beklenmedik sürpriz! En düşük emekli maaşı 19 bin 422 TL’ye yükseliyor

Milyonlarca emekli ve memur için beklenmedik sürpriz geldi. En düşük emekli maaşı 19.422 TL’ye yükseliyor. Milyonlarca memur ve emekli vatandaş Temmuz ayında zamlı maaşlarını alıyor. Temmuz 2024 itibariyle SSK ve bağ-kur emekli maaşlarına %24.73, memur ve memur emeklisi maaşlarını ise %19.31 oranında zam gelmişti. En düşük emekli maaşı ise Geçtiğimiz günlerde alınan kararla 12.500 TL’ye […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]