SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Hepsi Kuruşu Kuruşuna Belli Oldu! Temmuz 2024 Zamlı Evde Bakım, 65 Yaş, Engelli, SED Ödemesi

Yayınlanma:
ABONE OL

Temmuz 2024 maaş zamları merakla takip edilirken sosyal yardımlarda artacak. Beklenen yüzde 20 zam üzerinden sosyal yardım ödemeleri kuruşu kuruşuna hesaplandı.

Türkiye’nin gözü kulağı Temmuz ayında maaşları yapılacak zamlara çevrildi. Emekli maaşlarına, memur maaşlarına ve Sosyal Yardım ödemelerine zam kesin. Zam oranları da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon beklenti anketi sonuçlarına göre hesaplandı. Sosyal yardım ödemeleri, memur maaş katsayısında oranında artacak. Peki temmuzda hangi sosyal yardım ödemelerine zam gelecek? Temmuz 2024 evde bakım parası, engelli maaşı, 65 yaş aylığı ve SED ödemesi ne kadar olacak? Zamlı sosyal yardım ödemeleri kuruşu kuruşuna hesaplandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen sosyal yardım paraları da Temmuz ayında artacak nokta sosyal yardım ödemelerine Her 6 ayda bir memur maaş katsayısı oranında zam yapılıyor. Ocak ayında gelen zamların ardından gözler şimdi Temmuz zammına çevrildi. Artık yeni zam için bir aydan kısa süre kaldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasa katılımcı anketi sonuçlarına göre Temmuz ayı zam tahminleri de netleşti. Peki Temmuz ayında sosyal yardımlara ne kadar zam gelecek? Temmuz ayı zamlı sosyal yardım ödemeleri ne kadar olacak?

TEMMUZDA SOSYAL YARDIMLARA YÜZDE 20 ZAM BEKLENİYOR

Temmuz ayında memur ve memur emeklisi maaşlarına beklenen zam oranı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasa beklenti anketi sonuçlarına göre hesaplandı. Memur maaşları yüzde 10 Toplu sözleşme zammı ve yüzde 10 enflasyon farkı ile toplamda yüzde 20 artacak. Bu durumda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen sosyal yardımlara da yüzde 20 zam yapılmış olacak.

2024 TEMMUZ ZAMMI SOSYAL YARDIMLAR NE KADAR OLACAK?

Memur maaş katsayısında yaşanacak artışla birlikte yüzde 20 oranında artırılması beklenen sosyal yardım ödemeleri hesaplandı. Buna göre evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı, engelli maaşı, SED ödemesi değişecek. Sosyal yardımlara gelecek zam sonrası yeni miktarlar şöyle olacak:

65 yaş aylığı: Ocak 2024’ten bu yana 3.504 TL olarak ödenen 65 yaş maaşı Temmuz ayında 4.206 TL olacak.

Evde bakım maaşı: Ocak 2024’ten bu yana 7.608 TL olarak ödenen evde bakım maaşı, Temmuz ayında 9131 TL’ye çıkacak.

Engelli maaşı: Engelli maaşı 2 şekilde ödeniyor. Temmuz ayından itibaren %40 ve 69 arası engellilere 3357 TL, %70 ve üstü engelli olanlara 5.036 TL maaş ödenecek.

Kronik Hastalara verilen yardımlar: SSPE ve tüberküloz hastalarına da devlet tarafından yardım veriliyor. Ocak 2024’ten bu yana kronik hastalara 7608 TL yardım ödenirken bu rakam Temmuz ayından itibaren 9131 TL olacak.

BAŞKA HANGİ ÖDEMELERE ZAM GELECEK?

Temmuz ayında memur maaş katsayısında yaşanacak artışla birlikte SED ödemesi ve kıdem tazminatı tavan miktarı da artacak. 3 Temmuz 2024 tarihinden itibaren Türkiye İstatistik Kurumunun 6 aylık verileri açıklamasıyla birlikte yeni zam oranları kesinlikle kazanacak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
25 Temmuz 2024
4A, 4B ve 4C emekli maaşları tekrar artacak! Emekliye YENİ REFAH PAYI ZAMMI onaylandı

Emekliye müjde geldi. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları yeniden artacak. Refah payı zammı için tarih açıklandı. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları için tekrar zam kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 24.73 zam sonrası en düşük emekli maaşı da 12.500 TL’ye yükselmişti. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin yüzünü güldürecek yeni zam haberini de verdi. […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Yüzde 40 İndirim! Migros çıldırdı: Ayçiçek yağı, un, zeytinyağı, nohut, salça hepsi dip fiyata

Ayçiçek yağı indirimi başladı. 1 2 3 4 5 litre ayçiçek yağı fiyatları yüzde 40 düştü. Damping gibi indirim Sadece 5 gün sürecek. Migros’ta yeni indirim kampanyası başladı. Başta temel Gıda ürünleri olmak üzere birçok farklı ürün grubunda dev indirim uygulayan Migros, ayçiçek yağı, un, pirinç, nohut gibi ürünleri indirimli olarak raflara taşıyor. Migros’ta dev […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
TBMM’den Geçti: 45 Yaş Emeklilik Piyangosu Çıktı

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için 45 yaş emeklilik piyangosu resmen çıktı. 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar 45 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik, çalışanlar için beklenen en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. TBMM’de yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Milyonlarca kişi için emeklilik kapısı ardına kadar açılıyor. Sigorta giriş tarihine göre erken emeklilik fırsatları belli oldu. 45 […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Emeklilere EK ÖDEME olacak! TBMM’den geçti 2500 TL maaş farkı yatacak

Emekliler için ek ödeme kararı TBMM’de onaylandı. Maaş farkı ödemeleri hesaplara yatacak. Tarihler belli oldu. Milyonlarca emekliye ek ödeme kararı alındı. TBMM onayı ile yapılacak maaş farkı ödeme miktarı belli oldu. SSK ve bağ-kur emeklisi için verilecek ek ödeme miktarı 2500 TL olarak onaylandı. Milyonlarca emekli, herhangi bir başvuru olmadan doğrudan emekli tahsis numarası sonuna […]