SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Kıdem Tazminatı 2024 Son Dakika! Çalışanlar İçin Kritik Tarih Belli Oldu

Yayınlanma:
ABONE OL

Kıdem tazminatı tavanı, memur maaş katsayısının artmasıyla yükselecek. Temmuz ayında emekli olmak isteyenler için daha yüksek tazminat fırsatı doğuyor.

Emeklilik planları yapan çalışanlar için kıdem tazminatı tavanında önemli bir değişiklik gündemde. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, temmuz ayında emeklilik dilekçesi vermenin tazminatları artırabileceğini belirtiyor.

Kıdem tazminatı zammı 2024 çalışanlar tarafından merakla takip ediliyor. İşten ayrılmayı ya da emekli olmayı düşünenler, “Kıdem tazminatı tavanı ne kadar olacak” sorusuna yanıt arıyor. Temmuz ayında memur maaş kat sayısına yapılacak artışla beraber kıdem tazminatı tavanı da değişecek. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, Temmuz ayında gelecek zamla birlikte kıdem tazminatı tavan miktarında yaşanacak değişiklikleri aktardı. Peki Temmuz’da kıdem tazminatı ne kadar olacak? Kimler kıdem tazminatı alabilir? İşte detaylar…

KIDEM TAZMİNATI NE ZAMAN ARTACAK?

Temmuz ayı itibariyle memur maaşlarına beklenen zam, kıdem tazminatı tavanını da yukarı çekecek. Şu anda 35 bin TL olan tavanın, maaş artışıyla birlikte yükselmesi bekleniyor. Bu durum, emeklilik dilekçesini temmuz ayında vermek isteyenleri etkileyebilir.

EMEKLİ AYLIKLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Emekli maaşları, aylık bağlama oranları ve ekonomik büyüme gibi faktörlere göre belirleniyor. Yüksek büyüme dönemlerinde emekli maaşları daha fazla artış gösterebilir. 2000 yılı öncesi, 2000 ile 2008 arası ve 2008 sonrası işe girenler arasındaki farklılıkların giderilmesi gerekiyor.

KIDEM TAZMİNATI KİMLERE ÖDENİYOR?

İşçinin en az 1 yıl aynı iş yerinde çalışmış olması ve iş sözleşmesinin işveren tarafından haksız bir sebeple veya işçi tarafından haklı bir sebeple sonlandırılması gerekiyor. Kıdem tazminatı, işçinin işten çıkarılma şekline göre değişkenlik gösteriyor.

KIDEM TAZMİNATI TEMMUZ’DA NE KADAR OLACAK?

Kıdem tazminatı taban miktarı asgari ücrete, tavan miktarı ise memur maaş kat sayısına göre belirleniyor. Ocak ayında yapılan zamla birlikte kıdem tazminatı tavan miktarı 35.000 TL olmuştu. Temmuz ayında memur maaşlarına beklenen tahmini zam oranı yüzde 20 oldu. Yani memur maaş kat sayısı oranı yüzde artacak. Bu da kıdem tazminatı tavan miktarının yüzde 20 yükselmesi demek olacak. Henüz kesin oranları belli değil. Ancak, Temmuz’da yapılacak zam sonrası kıdem tazminatı tavan miktarının 45 bin TL’yi aşacağı tahmin ediliyor.

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, bu nedenle işinden ayrılmak ya da emekli olmak isteyenlerin Temmuz ayını beklemesini tavsiye ediyor. Çünkü Temmuz ayında emeklilik dilekçesini ya da istifasını verenler kıdem tazminatını zamlı olarak alma şansına da sahip olacak.

NOT: 3 Temmuz tarihinde kesin zam oranları belli olacak. Net zam oranlarının açıklanmasının ardından haberimiz güncellenecektir.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Genel
23 Temmuz 2024
İstanbullular hazırlıklı olun! Saat verildi: Nihayet nefes aldıracak yağış geliyor

Son dakika haberi… Günlerdir yanıp kavrulan İstanbul için AKOM’dan son dakika uyarısı geldi. Bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İstanbul için son dakika haberi geldi. AKOM bir son dakika açıklaması yaparak öğle saatleri için İstanbulluları uyardı. Günlerdir kavurucu sıcakların etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar Öğle saatlerinde 33 dereceye kadar yükselecek ancak beraberinde […]

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Basında Kartal
22 Temmuz 2024
Aydos Orman Yangınında Söndürme Çalışmalarına Kartal Belediyesi Ekipleri Destek Verdi

Kartal Belediyesi ekipleri, dün saat 14.00 sularında Aydos Ormanı’nın Pendik sınırları içinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve kısa sürede çevreye yayılan yangında, İBB ekipleri ile birlikte, yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekiplerine destek verdi. Yangın ekiplerin uzun uğraşları neticesinde kontrol altına alındı. İstanbul Pendik’te, Aydos Ormanı’nda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine Kartal Belediyesi de […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]