SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

EYT’yi Kıl Payı Kaçıranlara Altın Fırsat! SGK Girişi 2008 Sonrası Olanlara 3600-5400 Primle Erken Emeklilik Çıktı

Yayınlanma:
ABONE OL

EYT’yi kıl payı kaçıranlara altın tepside emeklilik. 2008 Sonrası SGK’lı olanlar 3600-5400 prim günü ile hemen emeklilik dilekçesi veriyor.

SGK girişi 2008 ve sonrası olan ve EYT’yi kıl payı kaçıran milyonlarca kişi için altın tepside yeni emeklilik fırsatı geldi. Bu kişilerin EYT’ye hiç ihtiyacı yok. Çünkü 3600 ve 5400 prim günü ile erken emeklilik bileti çıktı. Yeni erken emeklilik düzenlemesi sayesinde çok sayıda vatandaş hemen emeklilik dilekçesi verecek. Düzenlemenin detayları da belli oldu. Peki yeni erken emeklilik kimleri kapsıyor? EYT’siz erken emeklilik şartları neler? SGK toplu ödeme fırsatı ile erken emeklilik ve detaylar haberimizde…

Türkiye’de emeklilik sisteminde büyük bir reform yapılacağı cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıl duyurulmuştu. Yeni reformla birlikte emeklilik sistemi sil baştan değişecek. Milyonlarca kişi bu sayede erken emeklilik fırsatını elde edecek. Özellikle EYT’yi kıl payı kaçıranlar yeni erken emeklilik düzenlemesi ile birlikte artık emekli maaşını almaya başlayacak. Üstelik emekli olamayanlara da SGK‘dan toplu ödeme fırsatı var. İşte emeklilik reformu ile gelen yeni erken emeklilik imkanları…

EET SİZ ERKEN EMEKLİLİK FIRSATLARI

EYT düzenlemesi geçtiğimiz yıl, uzun süren bekleyişin ardından Meclis’te kabul edilmiş ve yürürlüğe girmişti. Şu ana kadar EYT için başvuru yapan kişi sayısı 3 milyonun üstüne çıktı. Bir yandan da yeni başvurular devam ediyor. EYT yasası ile toplamda 5 milyon kişinin erken emekli olması bekleniyor. Ancak bunun yanı sıra yeni erken emeklilik fırsatları da var. EYT şartı olmadan erken emekli olacak gruplar belli oldu. İşte EYT’siz erken emeklilik hakkı olanlar:

Doğum borçlanması yapan kadın çalışanlar: devlet, kadın çalışanlar için sigorta başlangıç tarihinden önce dünyaya getirdikleri üç çocuğa kadar doğum borçlanması fırsatı veriyor. Bu sayede kadın sigortalılar altı yıla kadar erken emekli olabiliyor.

Askerlik borçlanması yapan erkek çalışanlar: yine erkek çalışanlar için de askerlik borçlanması fırsatı var. Sigorta giriş tarihinden önce askerlik yapan erkek çalışanlar askerlik borçlanması ile emeklilik yaşını en az bir yıl öne çekebiliyor.

Sağlık durumu nedeniyle emekli olabilecekler: malûlen emeklilik adı verilen sistemde çalışma hayatı sırasında iş gücünü ya da sağlığını yüzde 60 ve üstü oranında kaybedenlere on yıl prim ödeme ve 1800 gün şartı ile malûlen emeklilik hakkı sunuluyor.

Yıpratıcı işlerde çalışanlar: madencilik gibi ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlar devletten prim desteği alarak daha erken emekli olabiliyor.

Engelliler: engelli çalışanlar da vergi indirimi avantajından yararlanarak 10 yıl ve 15 yıl sigortalılık sürelerine göre erken emeklilik hakkına sahip oluyor.

Ağır engelli çocuğu olan anneler : devlet annelerin bakmakla yükümlü oldukları ağır engelli çocuklarının olması durumunda emeklilik yaşını öne çekme fırsatı sünüyor. 2004 yılı ve sonrası prim ödemelerine devletten de prim desteği veriliyor böylelikle anneler daha erken yaşta emekli oluyor.

SGK’DAN EMEKLİ OLAMAYANA TOPLU ÖDEME FIRSATI

Sosyal güvenlik kurumu aynı zamanda emeklilik şartlarını yerine getiremeyen ancak yaşını dolduran kişilere toplu geri ödeme de yapıyor. Yani 65 yaşına kadar gelmiş ancak emeklilik için istenen prim gün sayısını ve yıl şartını tamamlayamamış olan kişiler o tarihe kadar ödedikleri primleri geri alabiliyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
16 Milyon Emekliye TAHSİS NO’ya Göre Zamlı Ödeme! Pazartesi 08.30’da Başlıyor

16 milyon emekliye tahsis numarası sonuna göre ödeme yapılacak. Zamlı ödemeler pazartesi 08.30’da başlıyor. Milyonlarca emeklinin beklediği gün geldi. Sevindirici haber Az evvel verildi. 16 milyon emekli için zamlı ödemeler başlıyor. Emekli tahsis numarası sonuna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin IBAN numarasına ödemeler yatacak. Pazartesi 08.30’da başlayacak olan ödemelere ilişkin SGK’dan son dakika açıklaması geldi. […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
1993-2019 SGK Girişliler Yaşadı! Erken Emeklilik Listesi Yayımlandı

SGK girişi 1993-2019 arası olanlar için yeni erken emeklilik listesi yayınlandı. Adı soyadı listede olanlar emeklilik biletini kapıyor. Ekonomik ve sosyal anlamda rahatlamak isteyen milyonlarca çalışan erken emeklilik fırsatlarını yakalamak ve bir an önce çalışma hayatını tamamlamak istiyor. EYT düzenlemesi bu konuda önemli bir fırsat sunmuş Yaklaşık 5 milyon kişi için erken emeklilik yolu açılmıştı. […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]