SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

SEYYANEN ZAM Onaylandı! SSK ve Bağ-Kur Emeklisine Müjde

Yayınlanma:
ABONE OL

Son Dakika! Temmuz’da kök maaşa ek seyyanen zam geliyor. Maaşlar 15.000 TL’ye yükseliyor.

Emekli maaşı alanlar büyük bir heyecanla temmuz ayini beklerken yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye emekliler derneği devreye girdi. Özellikle en düşük emekli maaşı alanlar için seyyanen zam talebi cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi. Temmuz ayında emekli kök maaş zammının yanında seyyanen zam isteniyor. 5000 TL’lik seyyanen talebinde bulunan Türkiye emekliler derneğinin bu talebi kabul edilirse en düşük emekli maaşı 15.000 TL’ye yükselecek. Bu durumda emekli kök maaşı zammının da daha yüksek olması bekleniyor.

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı temmuz ayında yapılacak zam oranlarına çevrildi. Emekliler her altı ayda bir enflasyon oranları ve aynı zamanda refah payı doğrultusunda zam alıyor. Temmuz 2024 emekli zammının netleşmesi için de artık bir aylık enflasyon rakamlarının açıklanması kaldı. 3 Temmuz tarihinde haziran ayı enflasyon verilerinin netleşmesi ile beraber emeklinin altı aylık maaş zammı da kesinlik kazanacak. Aynı gün içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Refah payı zammını duyuracağı tahmin ediliyor. Temmuz ayı heyecanla beklenirken Türkiye Emekliler Derneği’nden de önemli bir adım geldi. Türkiye emekliler derneği, emekliye seyyanen zam için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaştı. Peki temmuzda emekliye seyyanen zam var mı?

EMEKLİ MAAŞLARINA SEYYANEN ZAM TALEBİ

Türkiye emekliler derneği, emekli maaşı alan vatandaşların yaşadığı geçim sıkıntısına vurgu yaparak temmuz ayında seyyanen zam talebinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşan Türkiye emekliler derneği, en az 5000 TL seyyanen artışın en düşük emekli maaşına yansımasını istedi.

TEMMUZDA EMEKLİYE SEYYANEN ZAM YAPILACAK MI?

Peki temmuz ayında emekli maaşlarına seyyanen zam yapılacak mı? Türkiye emekliler derneği 5000 TL’lik seyyanen zamla en düşük emekli maaşının 15.000 TL’ye yükseltilmesini talep etti. Ancak şu an için hükümetin bir seyyanen zam planı bulunmuyor. Yani Türkiye emekliler derneğinin bu talebi de kabul görecek gibi görünmüyor.

TEMMUZ 2024 EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı temmuz ayında yapılacak zamlara çevrildi. Emekliler, hükumetten yüksek zam bekliyor. Şu ana kadar beş aylık enflasyon verisi yüzde 22,72 çıkarken altı aylık enflasyon tahmini ise yüzde 25 oldu. Sosyal güvenlik uzmanlarının emekli maaşları ile ilgili son tahminleri için refah payıyla beraber yüzde 35’e kadar yükseldi. Fakat emekli vatandaşlar ciddi bir geçim sıkıntısı içinde ve ekonomistlere göre sonbahardan itibaren hayat şartları Türkiye için daha da zorlaşacak. O sebeple milyonlarca emekli zam oranlarının arttırılmasını istiyor.

Benzer bir uygulama Ocak ayında yapılmıştı. Emekliler, verilen zam oranlarını kabul etmemiş ve tepki göstermişti. Bu durumda da Ocak zammı miktarı yükselmişti. Emekliler şimdi temmuz ayı içinde umutlu.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
14 Temmuz 2024
PTT’den Emekli ve asgari ücretliye 50 bin TL nakit destek ödemesi! TC kimlikle başvurmak yetiyor

PTT’den vatandaşa nakit destek müjdesi geldi. TC kimlikle başvurana anında 50.000 TL yardım parası yatacak. İşte PTT’den yapılacak ödemenin detayları… PTT’nin Temmuz ayı destek ödemesi fırsatları devam ediyor. Nakit ihtiyacı olanlar, yüksek banka faizi ödemek istemeyenler PTT’nin kampanyalarına yoğun ilgi gösteriyor. Özellikle emekliler ve asgari ücretliler için PTT kredisi kampanyaları hem düşük limitli olmaları hem […]

Ekonomi
14 Temmuz 2024
Emeklilik Yaşı 47 49 51 53’e Düştü! SGK girişi 1997 1999 2007 Olanlara Altın Tepside Erken Emeklilik

Emeklilikte prim gün sayısı ve yaş şartı değişti. SGK girişi 1997 1999 2007 olanlar artık 47 49 51 53 yaşında emekli olabilecek. Türkiye’de çalışanların en önemli sorunlarından biri de emeklilik şartlarının ağır ve zorlayıcı olması. Bu nedenle de esnek emeklilik şartları, yeni emeklilik düzenlemeleri, Erken emeklilik fırsatları yakından takip ediliyor. Emekli olabilmek için şartlar SGK […]

Ekonomi
14 Temmuz 2024
400 Bin TL devlet destekli kredi! TEK KURUŞ Faiz Yok, 84 ay Vade Var

Kamu Bankası’ndan vatandaşa devlet destekli Kredi sürprizi var. Faizsiz 400 bin TL kredi hem 12 ay ödeme ertelemeli hem de 84 ay vadeli veriliyor. Acil paraya ihtiyacı olan vatandaşlar için kamu Bankası’ndan Sürpriz karar geldi. Ziraat Bankası, 400 bin TL faizsiz kredi desteği verecek. Devlet destekli faizsiz kredi fırsatı sunan Ziraat Bankası’nda aynı zamanda 12 […]

Ekonomi
14 Temmuz 2024
Emekliye 13.45’te Yüzde 30 Maaş Farkı Müjdelendi! SSK ve BAĞ-KUR emeklileri Dikkat

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi dikkat. Yüzde 30 maaş farkı geliyor. Özellikle o tarihten itibaren emekli olanlar için geçerli. Milyonlarca emeklinin beklediği maaş zammı 3 Temmuz tarihi itibarıyla Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmıştı. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine bu doğrultuda yapılan zam oranı yüzde 24.73 oldu. Ancak ilave zam içinde çalışmalar bir yandan devam ediyor. Bu hafta […]