SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

SSK ve BAĞ-KUR Emekli Zammı Açıklaması: İmkansız!

Yayınlanma:
ABONE OL

Milyonlarca emekli Temmuz zammına kilitlendi; beklenen %22,72’lik artışa SGK Uzmanı Çetin Ateş’ten hayal kırıklığı yaratan yorum geldi. “İmkansız” diyen Ateş, emekli zammı ile ilgili detayları açıkladı.

Emeklilerin gözü kulağı, Temmuz ayında yapılacak maaş zammında. Beklentiler yüksekken, SGK Uzmanı Çetin Ateş’ten gelen açıklama umutları suya düşürdü. Ateş, emekli maaşlarına yapılacak zam miktarının beklenen düzeylerde olmasının mümkün olmadığını belirtti.

EMEKLİLİKTE ZAM BEKLENTİSİ VE GERÇEKLER

Ocak ayında gerçekleştirilen %49,25’lik zam, 6 bin 700 TL ve altında maaş alan emeklileri tatmin etmemişti. Temmuz ayında ise, enflasyon farkına bağlı olarak %22,72’lik bir artış kesinleştiği düşünülüyordu. Ancak SGK Uzmanı Çetin Ateş, bu beklentinin gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

ENFLASYON VERİLERİ VE ZAM ORANLARI

Merkez Bankası’nın verilerine göre, 6 aylık enflasyon farkının %25 ile %26 arasında olacağı öngörülüyor. Emekli maaşlarının bu verilere göre artırılması ve ek refah payı eklenmesiyle 12 bin 500 TL’den 13 bin 500 TL’ye yükseltilmesi tartışılıyor. Ancak Çetin Ateş, böyle bir artışın gerçekleşmesinin mümkün olmadığını, iktidarın emeklilere yönelik tutumunun bu yönde olmadığını belirtti.

EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca emekli yaşadıkları geçim sıkıntısı nedeniyle Temmuz ayında hükümetten yüksek zam beklentisi içinde. Şu anda %22.72 zam kesinleşmiş durumda. Aynı zamanda Temmuz ayında Yani haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile beraber bu oranların %25’e kadar çıkacağı düşünülüyor.

Özellikle en düşük emekli maaşı alanlar oranların daha da arttırılmasını istiyor. Ancak yukarıda da gördüğünüz gibi SGK uzmanları yüksek zam için umutlu değil. Temmuz ayında emekli maaşlarına en fazla yapılacak zam oranının %30 olduğu tahmin ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda oranlar değişiklik gösterebilir fakat tablo emekliler için iç açıcı değil.

TASARRUFA EMEKLİLERDEN BAŞLANDI

Emekliye verilecek zamların düşük kalmasına birçok isimden de tepki var. Hem siyasi isimler hem de ekonomistler bu konuda eleştirilerini dile getirmeye devam ediyor. Profesör Doktor Özgür Demirtaş’ta Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak tasarrufa emekliler ve asgari ücretlilerden başlamanın doğru olmadığını söylemişti. 3 Temmuz itibariyle net Enflasyonun belli olmasının ardından emeklinin durumu da kesinlikle kazanacak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
16 Milyon Emekliye TAHSİS NO’ya Göre Zamlı Ödeme! Pazartesi 08.30’da Başlıyor

16 milyon emekliye tahsis numarası sonuna göre ödeme yapılacak. Zamlı ödemeler pazartesi 08.30’da başlıyor. Milyonlarca emeklinin beklediği gün geldi. Sevindirici haber Az evvel verildi. 16 milyon emekli için zamlı ödemeler başlıyor. Emekli tahsis numarası sonuna göre SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin IBAN numarasına ödemeler yatacak. Pazartesi 08.30’da başlayacak olan ödemelere ilişkin SGK’dan son dakika açıklaması geldi. […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
1993-2019 SGK Girişliler Yaşadı! Erken Emeklilik Listesi Yayımlandı

SGK girişi 1993-2019 arası olanlar için yeni erken emeklilik listesi yayınlandı. Adı soyadı listede olanlar emeklilik biletini kapıyor. Ekonomik ve sosyal anlamda rahatlamak isteyen milyonlarca çalışan erken emeklilik fırsatlarını yakalamak ve bir an önce çalışma hayatını tamamlamak istiyor. EYT düzenlemesi bu konuda önemli bir fırsat sunmuş Yaklaşık 5 milyon kişi için erken emeklilik yolu açılmıştı. […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]