SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Bakan Şimşek’ten Emekli ve Asgari Ücretliye TARİHİ ZAM Sürprizi

Yayınlanma:
ABONE OL

Emekli ve asgari ücretliye gelecek zam beklenirken Bakan Şimşek tarihi haberi verdi. Temmuz 2024 emekli kök maaş zammı ve asgari ücret zammı için ilk oranlar geldi.

Temmuz ayında emekli maaş zammı ve asgari ücret zammı için oranlar yakından takip ediliyor. özellikle ekonomi yönetiminin başında olan Mehmet Şimşek’in her açıklaması milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Çünkü uygulanan sıkılaşma tedbirleri nedeniyle düşük zam ya da hiç zam alamama endişesi yaşayan vatandaşlar bir an önce net sonucu öğrenmek ve rahatlamak istiyor. emekli ve asgari ücretle için yeni zam oranlarına ilişkin ipuçları geldi. 6 aylık enflasyona refah Payı eklenip eklenmeyeceği de belli oldu.

2024 Temmuz maaş zammı haberleri yakından takip ediliyor. SSK ve bağ-kur emeklisi kadar asgari ücretlilerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten gelen açıklamalara gözünü çevirmiş durumda. Emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon oranında zam kesin ancak asgari ücret zammı olup olmayacağı Henüz belli olmadı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Açıklamaları da yeni zamlara ilişkin ipuçlarını verdi. peki emekli ve Asgari ücretliye ne kadar zam gelecek? Temmuz ayında refah Payı zammı olacak mı?

EMEKLİ TEMMUZ ZAMMINDA YENİ İPUÇLARI ÇIKTI

SSK ve bağ-kur emeklisi Temmuz ayında 6 aylık enflasyon oranında zam alacaK. enflasyon zammı ile ilgili yeni ipuçları çıkmaya devam ediyor. 5 aylık enflasyon verisi %22.72 çıkarken 6 ayın sonunda rakamların %25’i aşacağı tahmin ediliyor. ancak emekliler bu Orana ek olarak refah PAYI ZAMMI beklentisi içinde.

Son dönemlerde bu yıl refah payının verilmeyeceği sıkılaşma tedbirleri kapsamında kaldırılacağı konuşuluyordu. Ancak gelen son kulis bilgileri emekliyi heyecanlandırdı. refah payı zammı kalkmıyor 10 puana kadar zam verilecek.

EMEKLİ KÖK MAAŞ ZAMMI NETLEŞTİ

AK Partili kaynaklardan edinilen kulis bilgilerine göre emekli maaşlarına 6 aylık enflasyona ek 10 puanlık refah payı da verilmesi durumunda toplam oran %35’e çıkacak. Böylece SSK ve bağ-kur emeklisinin kök maaş zammı %35 olurken en düşük emekli maaşına da aynı oranda uygulanarak 13.500 TL’ye yükseltilmesi planlanıyor.

BAYRAM SONRASI ASGARİ ÜCRET NETLİK KAZANACAK

8 milyona yakın çalışanın gündemi ise asgari ücrete ara zam. 2024 yılı asgari ücret 17 bin ₺2 olarak belirlenmiş bu yıl ara zam olmayacağı açıklanmıştı. Ancak A’dan Z’ye her şeyin fiyatı artmasıyla birlikte asgari ücretliler zor günler geçiriyor. O sebeple de temmuz ayında zam beklentisi var. Ekonomi yönetimi şu an için asgari ücret zammına karşı çıksa da bayramdan sonrasına planların yapıldığı konuşuluyor. Hazine ve maliye bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bayramını hemen ardından iş verenlerle görüşmelere başlayacak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
22 Temmuz 2024
Yumurta, tuvalet kağıdı, toz deterjan, tavuk indirimi! A101’den kapış kapış gidecek fırsat

A101’den dev indirim fırsatı. Yumurta, tuvalet kağıdı, toz deterjan, tavuk indirimi başladı. 3 gün sürecek indirimli ürünler kapış kapış gidiyor. İşte yeni A101 aktüel indirim listesi… A101 market, her hafta olduğu gibi bu hafta da bomba gibi indirim fırsatları sunmaya devam ediyor. A101 hafta sonu kataloğu ile gelen ve 3 gün sürecek olan yeni indirimli […]

Ekonomi
22 Temmuz 2024
Emekliye MAAŞ FARKI! Müjde 08.45’te geldi: Tarih ve miktar açıklandı

Emekliye MAAŞ FARKI geliyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin beklediği tarihler belli oldu. İşte emekli zam farkı ödeme takvimi… Emekli maaş farkları milyonlarca emekli tarafından heyecanla bekleniyor. En düşük emekli maaşı, yapılan yeni düzenleme ile birlikte 12.500 TL’ye yükselmişti. Ancak, düzenleme geç kaldığı için emekliler bu ay maaşlarını yine 10.000 TL olarak almıştı. O nedenle de […]

Ekonomi
21 Temmuz 2024
Asgari Ücrete Ara Zam İçin Açıklama Yaptı: 3000 TL İlave Zam

Asgari ücrete ara zam var mı? Açıklama az evvel geldi. Asgari ücrete 3000 TL ilave zam iddiası çalışanları heyecanlandırdı. Asgari ücrete ek zam olacak mı? Milyonlarca çalışanın beklentileri devam ediyor. Her ne kadar hükümet “Zam yok” dese de çalışanların hala umudu var.  SGK Uzmanı Ali Tezel’den de asgari ücret zammı ile ilgili önemli açıklama geldi. […]

Ekonomi
21 Temmuz 2024
Emekliye yüzde 10 refah payı sürprizi! Yeni ek zam için tarih verildi

Emekliye yeni ek zam sürprizi geldi. Yüzde 10 refah faiz alma için tarih verildi. SSK ve bağ-kur emeklisi sevinçten bayram edecek. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş Temmuz ayında aldıkları zamlardan memnun değil nokta özellikle SSK ve BAĞ-KUR emeklisine uzun zamandan beri verilen refah payı zammının Temmuz ayında verilmemesi tepkilere neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan […]