SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Kredi Kartı Sahipleri Dikkat! Kredi Kartı Limitleri SİL BAŞTAN Değişiyor

Yayınlanma:
ABONE OL

Kredi kartı sahipleri için yeni düzenleme belli oldu. Limitler sil baştan değişiyor. Kart sahipleri Aman dikkat.

Son dakika haberine göre kredi kartı limitleri değişiyor. Mayıs ayında bankalar arası kart Merkezi tarafından açıklanan verilere göre kredi kartı harcamaları %103 arttı ve 1.3 trilyon TL’ye yükseldi. Bu sebeple hükümet yeni önlemler almaya hazırlanıyor. Yeni düzenleme ile birlikte hem kredi kartı limitleri azalacak hem de taksit sayısı düşecek.

KREDİ KARTI KULLANIMI REKOR KIRDI

Dünya gazetesinden derlenen habere göre, kredi kartı kullanımı Mart ayında rekor kırdı. Türkiye’de kart kullanımı her geçen gün artmaya devam ederken son bir yılda iki kattan fazla arttığı belirlendi. Şu anda Türkiye’deki toplam karta dedi 410 milyona ulaşmış durumda.

Uzmanlar, kredi kartı kullanımında yaşanan artışı değerlendirirken Mayıs ayında %75’i geçen Enflasyonun kredi kartı harcamalarındaki artışın en önemli nedeni olduğunu belirtti. Ayrıca kredi faiz oranlarının da yıllık %80’e yaklaşması nedeniyle vatandaşlar daha fazla kredi kartı kullanımına yükleniyor.

ÖNLEMLER KULLANIMI AZALTMADI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Mart ayında kredi kartı kullanımına ilişkin düzenlemeler yapılmış bazı sıkılaşmalar getirilmişti. Bu kapsamda kredi kartından nakit avans çekimi faiz oranları yüzde 4.42’den yüzde 5’e çıktı. Ayrıca kredili mevduat hesabı faiz oranları da yüzde 5’e yükseltildi. Fakat merkez bankası tarafından alınan bu önlemlerde kredi kartı kullanımını azaltmadı.

KREDİ KARTI LİMİTLERİ DÜŞECEK

Gelen son bilgilere göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) önümüzdeki günlerde kredi kartları ile ilgili yeni kararlar almaya hazırlanıyor.

BDDK kredi kartı limitlerinde kısıtlamaya gitmeye hazırlanırken detaylarda belli oldu. Kısa süreden bu yana kredi kartı kullananlar için maksimum limit Aylık gelirin 4 katı olacak. Kredi kartını uzun süreden beri kullananlara ise maaşları ve yan gelirleri toplamının 8 katına kadar limit tahsis edilecek.

Ayrıca BDDK yeni düzenleme ile yüksek taksitli harcamaları da azaltacak ve taksit sayısını düşürecek.

author avatar
kader gun

İlgili Haberler

Genel
24 Temmuz 2024
Yağmur geliyor! Sıcaklıkların düşeceği tarih belli oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 24 Temmuz hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Özellikle o bölgelerde yaşayanlara serinleten haber verildi. Sıcaklıklar düşecek, sağanak yağış geliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 Temmuz 2024 Çarşamba yeni hava durumu tahminlerini yayınladı. Meteorolojiden ilerlenen bilgilere göre hava sıcaklıkları doğu ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece arasında azalıyor. Yine Doğu Akdeniz ve Doğu […]

Genel
24 Temmuz 2024
Akaryakıta dev indirim tarihi belli oldu

Akaryakıt fiyatlarına zam ya da indirim var mı? Son dakika haberi az önce geldi. Akaryakıta dev indirim tarihi belli oldu. Araç sahipleri Temmuz ayının son günlerinde akaryakıt fiyatlarına zam ya da indirim olacak mı sorusuna yanıt arıyor. Son olarak ÖTV zammı ile artan akaryakıt fiyatlarında yeni gelişmeler var. Peki akaryakıtta indirim var mı? 2024 Temmuz […]

Genel
23 Temmuz 2024
27 Temmuz’a dikkat! Türkiye’nin 81 ili için uyarı geldi

Tüm Türkiye için 27 Temmuz uyarısı yapıldı. Salı gününden itibaren Yurt genelinde yeni bir hava sistemi etkisini gösterecek. Bu sistem 27 Temmuz’a kadar sürecek. Günlerdir yüksek sıcaklıklar nedeniyle adeta yanıp kavrulan Türkiye için 27 Temmuz uyarısı yapıldı. Salı gününden itibaren Yurt genelinde başlayacak olan yeni hava sisteminin etkileri 27 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Vatandaşlar […]

Genel
23 Temmuz 2024
İstanbullular hazırlıklı olun! Saat verildi: Nihayet nefes aldıracak yağış geliyor

Son dakika haberi… Günlerdir yanıp kavrulan İstanbul için AKOM’dan son dakika uyarısı geldi. Bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İstanbul için son dakika haberi geldi. AKOM bir son dakika açıklaması yaparak öğle saatleri için İstanbulluları uyardı. Günlerdir kavurucu sıcakların etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar Öğle saatlerinde 33 dereceye kadar yükselecek ancak beraberinde […]