SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

3’lü Formül ile Temmuz 2024 Yeni En Düşük Emekli Maaşı Netleşti

Yayınlanma:
ABONE OL

En düşük emekli maaşı zammı bayram sonrası yeniden gündeme geldi. 3’lü formül ile yeni en düşük emekli maaşı belli oldu.

Kurban Bayramı tatili 9 gün olarak belirlenmişti. Yarın tatilin son günü ancak şimdiden Gündem yeniden emekli maaşlarına dönmüş durumda. Emekli kök maaş zammı ve en düşük emekli maaşı zammı milyonların yakından takip ettiği en önemli konular arasında yer alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte yeni maaş zamları da netlik kazanacak. Temmuz ayında emekli ve memurun alacağı zamlar herkesin gündeminde. Çünkü bu zamlar sadece memur ve emekli değil tüm Türkiye’yi dolaylı yoldan ilgilendiriyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi temmuzda TÜİK’in açıklayacağı 6 aylık enflasyon oranlarını doğrudan zam olarak alırken memur ve memur emeklisine ise Enflasyonun yüzde 15’ini aşan kısmı enflasyon farkı zammı olarak verilecek ve yüzde 10 Toplu sözleşme zammı uygulanacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN 3’LÜ FORMÜL

Temmuz ayına doğru geri sayım devam ederken maaş zammı oranları da merakla bekleniyor. SGK uzmanlarına göre en düşük emekli maaşı için 3’lü formül masada. Bu formüllerin neler olduğu da tek tek açıklandı. İşte temmuz 2024 taban maaş artışı için formüller:

BİRİNCİ FORMÜL: SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için Ocak ayında 10.000 TL olarak belirlenen en düşük emekli maaşının enflasyon oranında arttırılması. Şu anda uzmanların enflasyon tahmini yüzde 25 oldu. Eğer enflasyon oranında bir artış yapılırsa yeni en düşük emekli maaşı 12.500 TL olacak.

İKİNCİ FORMÜL: En düşük emekli maaşına enflasyon artı refah Payı verilmesi.  SGK uzmanları kök maaşları yapılacak zam oranlarının yüzde 25+ yüzde 10 refah payı zammı olacağını düşünüyor. Bu durumda ise en düşük emekli maaşı Temmuz ayında 13.500 TL’ye yükselecek.

ÜÇÜNCÜ FORMÜL: Türkiye Emekliler derneğinin devreye girmesi ile birlikte emekliler için 5.000 TL ise yanan zam talep edilmişti. Yani en düşük emekli maaşına 5.000 TL’lik bir artış isteniyor. Bu durumda ise yeni en düşük emekli maaşı 15.000 TL olacak.

TEMMUZ’DA EMEKLİ KÖK MAAŞ ZAMMI NE OLUR?

Peki Temmuz ayında emekli kök maaş zammı ne olacak? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yayınladığı piyasa beklenti anketi sonuçlarına göre Temmuz ayında 6 aylık enflasyon yüzde 25 olacak. SGK uzmanları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yüzde 10’luk bir refah Payı zammı açıklamasını bekliyor. Bu durumda emekli kök maaş zammı toplamda yüzde 35 olacak. Ancak Ocak ayında refah Payı 3 defa değiştirilmişti. Emeklilerin tepkilerine göre Temmuz ayında da benzer bir uygulama olabilir ya da eşit zam yapılabilir.

3 TEMMUZ’DA KESİN RAKAMLAR BELLİ OLACAK

Türkiye İstatistik Kurumu şu ana kadar 5 aylık enflasyon verisini açıkladı. 3 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla ise kesin rakamlar ve oranlar netleşecek. Ancak SGK uzmanları ocak ayını hatırlatmaya devam ediyor. Yani Ocak ayında olduğu gibi değişiklikler yapılması durumunda emekli maaş zammı süreci 3-20 Temmuz arasına yayılabilir.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Çalışan çalışmayan fark etmez! PTT’den tüm annelere 3700 TL nakit destek var

PTT’den çalışan çalışmayan tüm annelere nakit destek ödemesi başlıyor. Annelere 3.700 TL’lik nakit destek ödemesinin şartları belli oldu. PTT’den anneleri sevindirecek Haber geldi. Annelere nakit destek ödemesi yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında çalışan çalışmayan tüm anneler başvuru yapmaları durumunda 3.700 TL’lik destek ödemesi alabilecek. Annelere verilecek yeni […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
4A, 4B ve 4C emekli maaşları tekrar artacak! Emekliye YENİ REFAH PAYI ZAMMI onaylandı

Emekliye müjde geldi. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları yeniden artacak. Refah payı zammı için tarih açıklandı. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları için tekrar zam kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 24.73 zam sonrası en düşük emekli maaşı da 12.500 TL’ye yükselmişti. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin yüzünü güldürecek yeni zam haberini de verdi. […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Yüzde 40 İndirim! Migros çıldırdı: Ayçiçek yağı, un, zeytinyağı, nohut, salça hepsi dip fiyata

Ayçiçek yağı indirimi başladı. 1 2 3 4 5 litre ayçiçek yağı fiyatları yüzde 40 düştü. Damping gibi indirim Sadece 5 gün sürecek. Migros’ta yeni indirim kampanyası başladı. Başta temel Gıda ürünleri olmak üzere birçok farklı ürün grubunda dev indirim uygulayan Migros, ayçiçek yağı, un, pirinç, nohut gibi ürünleri indirimli olarak raflara taşıyor. Migros’ta dev […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
TBMM’den Geçti: 45 Yaş Emeklilik Piyangosu Çıktı

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için 45 yaş emeklilik piyangosu resmen çıktı. 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar 45 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik, çalışanlar için beklenen en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. TBMM’de yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Milyonlarca kişi için emeklilik kapısı ardına kadar açılıyor. Sigorta giriş tarihine göre erken emeklilik fırsatları belli oldu. 45 […]