SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Erken Emeklilik Listesine 1.1 Milyon Kişi Daha Alındı! Mini EYT Meclis’ten Geçti

Yayınlanma:
ABONE OL

Mini EYT sürprizi 1.1 milyon kişi için onaylandı. TBMM’de kabul edildi, milyonlarca kişiye erken emeklilik vizesi çıktı.

Kurban Bayramı tatili yarın bitiyor ve mecliste de mesai başlıyor. Çok önemli maddelerin yer aldığı torba yasa görüşmeleri kaldığı yerden devam edecek. Görüşülecek maddeler arasında, ev hanımlarına erken emeklilik, bağ-kurlulara prim indirimi, 3600 ek gösterge düzenlemesi, taşerona kadro gibi çok önemli düzenlemeler var. Milyonların gözü kulağı bu düzenlemelere çevrilirken özellikle Mini EYT olarak bilinen prim eşitlemesi merak ediliyor.

EYT’de eksik prim nedeniyle kapsam dışı kalan milyonlarca kişi için uygulanacak prim eşitlemesi düzenlemesi sayesinde Küçük esnafa erken emeklilik gelecek. Erken emeklilik listesine alınan kişi sayısı 1.1 milyon oldu. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan ancak eksik birim nedeniyle eyt’den yararlanamayan küçük esnaf yeni düzenleme sayesinde 7200 prim günü ile erken emeklilik şansına sahip olacak. Yapılacak düzenlemelere ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklama yaptı. Peki prim indirimi meclisten geçti mi? Mini EYT çıktı mı ne zaman çıkacak?

BAĞ-KUR PRİM EŞİTLEMESİ SON DURUM

Milyonlarca Küçük esnafa erken emeklilik fırsatı sağlayacak BAĞ-KUR SSK prim eşitlemesi son durum merak ediliyor. BAĞ-KUR prim eşitlemesi ile bir küçük esnafın emeklilik için aranan 9000 gün şartı düşecek. Tam 1800 günlük prim indirimi uygulanacak. Böylelikle küçük esnaf 7200 prim günü ile tam 5 yıl erken emeklilik fırsatına sahip olacak.

SSK BAĞ-KUR prim eşitlemesi ya da PRİM indirimi olarak bilinen bu düzenlemeye “Mini EYT” adı da veriliyor. Özellikle geçtiğimiz yıl kabul edilen emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde eksik birimi olan küçük esnaf yeni düzenlemeden faydalanacak ve erken emeklilik hakkına yeniden sahip olacak. Düzenlemeye göre, küçük esnaf prim indirimine tabi tutulacak. Şartlar arasında 10 ve altında çalışanı olma şartı bulunuyor.

BAĞ-KUR PRİM İNDİRİMİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan prim indirimi düzenlemesi torba yasa maddeleri ile TBMM’ye geldi. Seçim ve Kurban Bayramı tatili sebebiyle Mecliste torba yasa maddelerinin görüşülmesi biraz uzadı. Ancak 24 Haziran’da yeniden göreve başlayacak olan TBMM’de çalışmalar hızla yürütülecek. Prim indirimi düzenlemesinin de aralarında bulunduğu torba yasa maddeleri de hızlı bir şekilde görüşülecek ve en kısa sürede meclisten geçerek yasalaşacak.

1.1 MİLYON KİŞİYE ERKEN EMEKLİLİK GELECEK

Mini EYT TBMM’den geçtikten sonra yaklaşık 1.1 milyon kişi erken emeklilik hakkına sahip olacak. Ayrıca mecliste yer alan diğer düzenlemelerin de hayata geçmesiyle birlikte erken emekli olacak kişi sayısı artacak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Basında Kartal
13 Temmuz 2024
Kartal Belediyesi Fuaye Alanında, Maket Gemi Sergisi

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Temmuz ayı kültür etkinlikleri kapsamında,  ‘Gemi Modelciliği ve Dioarama Sanatı’ sergisi Kartal Belediyesi Fuaye Alanı’nda sanatseverler ile buluştu. Kültür ve sanata önem veren ve sanatçıları destekleyen Kartal Belediyesi, bu kez el emeği gemi ve diorama modellerini yapan sanatçı Ümit Tohumcu’nun eserlerine ev sahipliği yaptı. Emekli olduktan sonra gemi […]

Genel
13 Temmuz 2024
Başkan Bozali’den Uyarı! “Elektrik ihmale gelmez, bakım ve denetim şart

İzmir’in Konak ilçesi Alsancak semtinde meydana gelen elektrik akımına kapılma sonucu yaşanan trajik ölüm üzerine İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Haluk Bozali, yetkililere önemli uyarılarda bulundu. Bozali, elektrik kazalarının çoğu zaman can kaybı ile sonuçlandığını belirterek, öngörülemeyen kazaların aslında düzenli bakım ve yeraltı sistemlerinin kameralarla kontrolü ile önlenebileceğini vurguladı. Başkan Bozali, yeraltı kablo tesisatları hakkında […]

Genel
13 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! Tarih Verildi: 40 Dereceyi Geçecek

Türkiye’de Hava Sıcaklıkları Yükseliyor: Önümüzdeki Hafta Sıcaklar 40 Dereceyi Bulacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre, Türkiye’nin birçok bölgesinde hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta artarak 40 dereceyi aşması bekleniyor. Özellikle İstanbul’da sıcaklıkların yüksek nemle birleşmesi nedeniyle hissedilen sıcaklıkların daha da artacağı tahmin ediliyor. Yaz aylarının sıcak yüzü, Türkiye’nin dört bir yanını etkisi altına almaya devam ediyor. Meteoroloji […]

Genel
13 Temmuz 2024
Sirkeli Suyla Duş Alan O Dertten Kurtuluyor! İşte Müthiş Faydaları

Sirkeli suyla duş almak her derde deva oluyor. Müthiş faydaları tek tek açıklandı. Bunu Duyanlar Sık sık banyo suyuna sirke ekleyecek. İşte sirkeli suyla duş almanın muhteşem faydaları… Birçok kişi evinde temizlik rutininde artık sirke kullanıyor. Hem doğal olması hem de müthiş bir temizlik işi çıkarması sirkeyi evlerden eksik etmiyor. Ancak bu haberi okuduktan sonra […]