SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Eksik Primi Olana 3’LÜ MÜJDE Meclis’ten Geldi

Yayınlanma:
ABONE OL

Erken emeklilik vizesi nihayet çıktı. Prim eksiği olanlara erken emeklilik müjdesi Meclis’ten geldi.

Eksik primi olan milyonlarca kişiye emeklilik vizesi çıktı. Meclisten 3’lü müjde duyuruldu. Büyük emeklilik reformu, prim eksiği olan bağ-kurlular, ev hanımları ve ev işlerinde çalışan milyonlarca kişiyi kapsıyor. Meclis gündeminde yer alan yeni düzenlemelerle birlikte bu kişiler erken emeklilik biletini alacak. Özellikle EYT’yi kaçıranlar yeni düzenlemeler sayesinde emekli olma fırsatına sahip olacak. Tam 5 yıl erken emeklilik eksik primi olan milyonlarca kişiyi bekliyor. Aynı zamanda ev hanımları için de devletin prim desteği imkanı var. Üstelik çocuk sayısı ve evlilik süresi de ev hanımlarına emeklilikte avantaj sağlayacak.

Emeklilik reformu kapsamında prim eksiği olanlar için beklenen müjde geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıl gündeme getirilen emeklilik reformu, milyonlarca kişiyi heyecanlandırmıştı. Özellikle eksik primi olan ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında yer alamayanlar için yeni düzenlemelerle erken emeklilik fırsatı sunuluyor. SGK’nın açıkladığı yeni düzenlemelerle prim eksiği olanlar erken emekli olabilecek.

BAĞ-KURLULARA PRİM İNDİRİMİ

Yeni emeklilik reformunda ilk müjde Bağ-Kurlulara geliyor. EYT’yi prim eksiği nedeniyle kaçıran Bağ-Kurlular için yapılan düzenleme ile 1800 gün prim indirimi sağlanacak. Bu düzenlemeyle birlikte Bağ-Kurluların emeklilik için gerekli olan 9000 gün prim sayısı 7200 güne düşürülecek. Bu da Bağ-Kurlulara 5 yıl erken emeklilik hakkı tanıyacak.

EV HANIMLARINA PRİM DESTEĞİ

Ev hanımları da yeni emeklilik reformu kapsamında sevindirici haber aldı. Ev hanımlarına isteğe bağlı sigorta yaptırmaları halinde prim desteği verilecek. Devlet, ev hanımlarının her ay ödeyecekleri sigorta primlerinin üçte birini karşılayacak. Ayrıca evlilik süreleri ve çocuk sayısına göre de daha avantajlı emeklilik şartlarına sahip olacaklar.

EV İŞLERİNDE ÇALIŞANLARA VE EVDE ÜRETENLERE DESTEK

Ev işlerinde çalışanlar ve evde üretim yapanlar için de yeni düzenlemeler getirildi. Bu kişilere eksik primlerini tamamlamaları için isteğe bağlı sigorta hakkı tanındı. Kendi adına tasarım yapan veya evde çalışanlar, isteğe bağlı sigorta yaptırarak eksik prim günlerini tamamlayabilecek ve emekli olma şansına sahip olacaklar. Ev işlerinde çalışanlar ise çalıştıkları yerler tarafından ödenen primleri tamamlamak için isteğe bağlı sigorta yaptırabilecekler. Bu şekilde emeklilikte eksik primler tamamlanarak erken emeklilik imkanı sağlanacak.

Yeni emeklilik reformu ile prim eksiği olanlar için erken emeklilik fırsatları genişletildi. Bağ-Kurlular, ev hanımları ve ev işlerinde çalışanlar için getirilen düzenlemelerle prim indirimi ve prim desteği sağlanacak. Bu düzenlemelerle birlikte milyonlarca kişi erken emeklilik şansına sahip olacak. TBMM’ye sunulan yeni düzenlemelerle ilgili gelişmeler yakından takip edilecek.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Beklenmedik sürpriz! En düşük emekli maaşı 19 bin 422 TL’ye yükseliyor

Milyonlarca emekli ve memur için beklenmedik sürpriz geldi. En düşük emekli maaşı 19.422 TL’ye yükseliyor. Milyonlarca memur ve emekli vatandaş Temmuz ayında zamlı maaşlarını alıyor. Temmuz 2024 itibariyle SSK ve bağ-kur emekli maaşlarına %24.73, memur ve memur emeklisi maaşlarını ise %19.31 oranında zam gelmişti. En düşük emekli maaşı ise Geçtiğimiz günlerde alınan kararla 12.500 TL’ye […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]