SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

1990, 1996, 1999 ve 2006 SSK Başlangıçlılar İçin Erken Emeklilik Yaş Grafiği ve Gün Hesap Cetveli Değişti

Yayınlanma:
ABONE OL

SGK girişi 1990, 1996, 1999 ve 2006 olanlara yeni erken emeklilik formülü belli oldu. Yaş, gün cetveli sil baştan değişti.

Erken emeklilik hayalleri özellikle çalışma hayatından artık bunalan ve düzenli bir gelire sahip olmak isteyen milyonlarca kişinin gündeminde. Geçtiğimiz yıl bu hayaller gerçeğe dönüşmüş ve EYT yasası TBMM’de kabul edilmişti. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi 8 Eylül 1999 ve öncesi işe başlangıç tarihi olanlar için geçerliydi. Ancak 1999 ve sonrasında SGK girişi olanlar içinde farklı erken emeklilik Formülleri var. Prim ve yaş cetveli Sil Baştan değişti. Yeni erken emeklilik fırsatları Milyonlarca kişi ile buluştu. Peki yeni düzenlemelerle Kimler emekli olabilecek?

SSK ve bağ-kurlu çalışanlar doğru planlama ile daha erken yaşta emekli olma fırsatına sahip olabiliyor. Emeklilik için sigorta başlangıç tarihi, yaş ve sigortalılık süresi ile prim gün sayısı büyük önem taşıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu bazı durumlarda esnek emeklilik fırsatları da sunuyor. Özellikle EYT’yi kaçıranlar yeni düzenlemelerle birlikte daha erken yaşta emeklilik hakkını elde edebiliyor. Erken emeklilik, kadın ve erkek sigortalılara farklı formüllerle sunuluyor. Peki kimler erken emekli olabilir? Erken emeklilik şartları neler? İşte SSK ve bağ-kurlular için erken emeklilik formülleri…

DOĞUM BORÇLANMASI İLE EMEKLİLİK

Sigortalı olarak çalışan kadınlar, işe başlangıç tarihlerinden önce dünyaya getirdikleri çocuklar için doğum borçlanması yapabiliyor. Doğum borçlanması Her çocuk için 2 yıl olmak üzere toplamda 3 çocuğa kadar ve 6 yıl süreyle yapılabiliyor. Böylece kadınlar için 6 yılı erken emeklilik imkanı tanınıyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Benzer bir avantaj erkek sigortalılar içinde var. Sigorta giriş tarihinden önce askerlik hizmetini tamamlayan erkek sigortalılar askerlik süresini borçlanabiliyor. Böylece erkek sigortalıların emeklilik yaşı 1 yıla kadar öne çekilebiliyor.

SAĞLIK DURUMUNDAN ERKEN EMEK

Çalışma hayatı sırasında sağlık durumu bozulan ya da iş kazası ve meslek hastalığı gibi problemler yaşayan sigortalılarda malulen emekli olabiliyor. Malulen emeklilik için en az 10 yıllık sigortalılık süresinin ve 1800 gün prim sayısının dolmuş olması gerekiyor. Aynı zamanda malulen emeklilikte %60 ve üstü rapor isteniyor.

YIPRANMA PAYI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Devlet bazı meslek grupları için yıpranma payı imkanı tanıyor. Madencilik, gazetecilik, cıva üretiminde çalışanlar bu meslek grupları arasında yer alıyor. Yıpranma payı olanlar daha erken yaşta emekli olma hakkına sahip oluyor. Şu anda yıpranma payı verilen 44 meslek grubu var. SGK’nın resmi internet sitesini ziyaret ederek bu meslekleri öğrenebilirsiniz.

ENGELLİLERE VERGİ İNDİRİMİ İLE ERKEN EMEKLİLİK

Engelli çalışanlar için de vergi indirimi ile erken emeklilik fırsatı var. Vergi indiriminden faydalanan engelli çalışanlar 10 yıl ya da 15 yıl sigortalılık süresini doldurmaları durumunda yaşa bakmadan emekli olabiliyor.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNELERE EMEKLİLİK

Ağır engelli durumda çocuğu olan ve çocuğunun bakımıyla yükümlü olan annelere de devletten prim desteği var. Engelli çocuğu olan anneler bu prim desteği ile emeklilik yaşını öne çekebiliyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]