SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Milyonların Beklediği Haber! Emekli Zammı, Memur Maaşı, Kıdem ve Yardımlar İçin Zam Takvimi Açıklandı

Yayınlanma:
ABONE OL

Son dakika milyonların beklediği haber geldi. Emekli zammı, memur maaş zammı, kıdem tazminatı, sosyal yardım zamları için takvim netleşti.

Milyonlarca kişinin maaşları 3 Temmuz tarihinde yeniden belirlenecek. Emekli kök maaş zammı, en düşük emekli maaşı zammı, memur maaş zammı, sosyal yardım ve destek ödemeleri, kıdem tazminatı gibi birçok gelir artacak. Maaşların yeni zamlarının belli olması için Türkiye İstatistik Kurumunun 6 aylık enflasyon oranlarını açıklaması bekleniyor. 7’den 70’e herkese ilgilendiren yeni zam haberi için takvim belli oldu. Zam oranları da aşağı yukarı tahmin edildi. Peki temmuzda kim ne kadar zam alacak? Zamlı maaş ödeme takvimi ve detaylar haberimizde…

Son dakika haberi: Milyonların beklediği zam takvimi belli oldu. Artık sadece bir hafta kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu, 3 Temmuz’dan Haziran ayı enflasyon rakamlarını duyuracak, 6 aylık enflasyon oranı da Böylelikle netleşecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri açıklanan 6 aylık enflasyonu doğrudan enflasyon zammı olarak alacak. Memur ve memur emeklisine ise toplu iş sözleşmesi kapsamında %10 artış yapılırken enflasyon farkı da zam olarak verilecek. Ancak sadece emekli ve memur değil sosyal yardım alanlar, kıdem tazminatı alacak olanlar yine memur ve emekli zammının açıklanmasını bekliyor.

#image_title

EMEKLİ MEMUR TEMMUZ ZAMMI TAHMİNLERİ 2024

Haziran ayında enflasyon oranlarına ilişkin tahminler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası piyasa beklenti anketi sonuçlarında açıklanmıştı. Haziran ayı enflasyonunun %2 ve üstünde çıkması beklenirken Böylece 6 aylık enflasyon %25-26 aralığında gerçekleşecek. Refah Payı eklenmezse SSK ve bağ-kur emeklisi bu oranı doğrudan zam alacak. Memur ve memur emeklisine ise bu oranın yüzde onluk kısmı yansıyacak. Ancak refah Payı eklenmesi halinde maaş zammı daha da yüksek olacak. Uzmanların tahminlerine göre refah Payı ile birlikte %35-40 bandında bir temmuz zammı bekleniyor.

ZAMLI MAAŞ ÖDEME TAKVİMİ BELLİ OLDU

Emekli, memur, sosyal yardım, kıdem tazminatı alacak milyonlarca kişiyi ilgilendiren zam takvimi 3 Temmuz’da başlayacak. Ancak refah Payı verilmesi durumunda bu takvim biraz uzayabilir. Uzmanlara göre kesin oranlar 20 temmuza kadar belli olacak. Ancak bazı maaş ödemeleri bu tarihlerden önce hesaplara yatıyor. Buna göre zamlı ödeme takvimi ise şu şekilde işleyecek:

  • 1-5 TEMMUZ: Memur emeklilerine maaş ödemesi, ay içinde zam farkı
  • 3 TEMMUZ: Zam oranları belli olacak
  • 17-26 TEMMUZ: SSK emeklilerine zamlı maaş
  • 25-28 TEMMUZ: Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TEMMUZDA NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında emekli taban maaşlarına da artış bekleniyor. Ocak 2024’te en düşük emekli maaşı 10.000 TL olarak belirlenmişti. Fakat seçimlerden hemen önce emekliler bu rakamların yeterli olmadığını belirterek hükümetten yeni zam talebinde bulunmuştu. Kök maaş zammı kesin ancak en düşük emekli maaşı ile ilgili henüz tam olarak rakam verilmedi. Temmuz ayında en düşük emekli maaşının değişmesi bekleniyor. Fakat zam konusunda farklı formüller öne çıkıyor. SGK uzmanlarına göre Temmuz ayında en düşük emekli maaşı ile ilgili senaryolar şu şekilde:

Mevcut: 10.000 TL

  • İlk 6 aylık enflasyona göre: 12.581 TL
  • 2024 yılı enflasyon tahminine göre: 13.800 TL

Temmuz 2024 maaş zamları 3 Temmuz tarihinde belli olacak. Fakat refah payı konusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. Ocak ayında maaş zamlarına 3 kez değişiklik yapılmıştı. O sebeple süreç 20 temmuza kadar işlemeye devam edecek.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Memur maaş zammı içinde hesaplamalar ortaya çıktı. Temmuz ayında memur ve memur emeklisine yapılacak zam oranı %20.34 olarak tahmin ediliyor. Bu durumda en düşük memur maaşı 39.544 TL’ye yükselirken en düşük memur emeklisi maaşı ise 17.739 TL olacak.

SOSYAL YARDIMLARA DA ARTIŞ VAR

Devletin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilere ödediği sosyal yardımlar memur maaş katsayısı oranında Her 6 ayda bir güncelleniyor. Temmuz ayında memur maaşlarına %20,34 zam beklenirken sosyal yardımların da aynı oranda artacağı tahmin ediliyor. Yani engelli maaşı, 65 yaş maaşı, evde bakım parası ve SED ödemesi gibi yardımlarda bu oranda zamlı olarak ödenecek.

KIDEM TAZMİNATI TAVAN MİKTARI DEĞİŞECEK

Ayrıca memur maaş katsayısına göre belirlenen diğer bir ödeme kıdem tazminatı tavan miktarı. Temmuzda memur maaşlarına yapılacak zamla kıdem tazminatı tavan miktarı da değişecek. O sebeple SGK uzmanları vatandaşları uyarıyor. Haziran ayında işten ayrılan ya da emekli olanlar zamsız kıdem tazminatı alırken Temmuz ayında işten ayrılan veya emekli olanlara daha yüksek kıdem tazminatı ödenecek.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Okkalı Zam! 4A 4B 4C Emeklisine 18.000 TL Ödeme Onaylandı

4A 4B 4C Emeklisi İçin Okkalı Zam Kararı Çıktı. Emekli Maaşına Ek 18.000 TL’lik Ödeme Onaylandı. 16 milyon emekliyi sevindirecek son dakika haberi geldi. Temmuz ayı maaş zammı sonrası ek ödeme zam mı da yapıldı. Tüm emekleri kapsayan ek ödemelere okkalı zam geldi. Emekliler bu kararla sevinçten havalara uçacak. 18.000 TL ek ödeme onaylandı, pazartesi […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Cumhurbaşkanı Onayladı! İşte 17 Temmuz’dan İtibaren Verilecek En Düşük Emekli Maaşı

Emekli maaş zammı son dakika. Cumhurbaşkanı onayladı, yeni en düşük emekli maaşı belli oldu. İşte 17 Temmuz’dan sonra ödenecek en düşük emekli maaşı… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşı zammı ile ilgili kararı ortaya çıktı. Emeklilere 17 Temmuz’dan itibaren ödenecek zamlı maaşlar açıklandı. Milyonlarca emekli bu kararı bekliyordu. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Yeni […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Resmen Açıklandı! Emekli Maaş Zammı Değişikliği Duyuruldu

Emekli maaşı alma için sıcak gelişmeler devam ediyor. Son karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kaldı. Emekli maaşlarına ilave zam kararı ile ilgili son dakika gelişmesi var. Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşında kararın alınmasını bekliyor. Son dakika haberleri de bu sebeple yakından takip ediliyor. Emekli maaşlarına yapılacak artışla ilgili kulis bilgileri paylaşılmıştı. En düşük emekli maaşının 2000 […]

Ekonomi
12 Temmuz 2024
Tüm Emekliler İçin 12.15’te Açıkladı: Gözünüz Aydın

SSK ve bağkur emeklisi için 12:15’te önemli açıklamayı yaptı. Gözünüz aydın diyerek son maaş zammı kararını duyurdu. Tüm emekli maaş alması ilk baştan değişti. SGK uzmanı İsa karakaş, emekli maaşı alan milyonlarca vatandaşa seslenerek saat 12:15’te yeni kararı duyurdu. Emeklilere gözünüz aydın diyen İsa  karakaş, yeni haberleri pes peşe verdi. Peki emekli kök maaş zammı […]