SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

82 Plakalı İl Belli Oldu! TÜİK Resmen Açıkladı

Yayınlanma:
ABONE OL

82 plakalı il geliyor. Türkiye istatistik kurumunun açıklaması sonrası herkes bu ili merak etmeye başladı. Peki Türkiye’nin 82. İli hangi il olacak?

Türkiye’de, il olma kriterlerini taşımak için bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. Bu şartlardan biri de nüfusun belli bir sayının üstünde olması. Kamu son haberde yer alan habere göre, Türkiye’nin 82. İli belli oldu. Konya’nın Ereğli ilçesi hem nüfusu hem de tarihi ve kültürel değerleri nedeniyle il olma kriterini karşıladı. Ayrıca Konya Ereğli İl olmak için başvurusunu da yaptı. Peki Konya Ereğli il olacak mı?

KONYA EREĞLİ İL OLMA KRİTERLERİNİ TAŞIYOR

150.000’den fazla nüfusu olan, ekonomik potansiyeli, coğrafi konumu ve kültürel değerleri yüksek olan Konya Ereğli il olma talebinde bulundu.

Konya’nın Ereğli ilçesinin il olma isteği nüfusunun birçok ilden fazla olması, Turizm Sanayi tarım açısından zengin olması bir gün demir yolu ve karayolu ile Türkiye’nin diğer şehirlerine bağlantı potansiyelinin yüksek olması ve coğrafi konumundan geliyor.

Konya il merkezinde 140 kilometre uzaklıkta bulunan Ereğli ilçesi, antik kentlere ev sahibi yapmanın yanında farklı kültürel ve tarihi değerlere de sahip bir ilçe.

EREĞLİ İL OLACAK MI?

Konya Ereğli uzun süreden beri il olma talebinde bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre de il olma kriterlerini karşılıyor. Ancak bugüne kadar birçok platformda dile getirilmesine rağmen henüz il olmasına karar verilmedi.

Şu ana kadar Konya’nın Ereğli ilçesinin il olacağı yönünde resmi Bir açıklamada bulunmuyor. Fakat ilçe halkı, birçok platformda konuyu dile getirerek siyasi iradenin devreye girmesini istiyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Genel
13 Temmuz 2024
Başkan Bozali’den Uyarı! “Elektrik ihmale gelmez, bakım ve denetim şart

İzmir’in Konak ilçesi Alsancak semtinde meydana gelen elektrik akımına kapılma sonucu yaşanan trajik ölüm üzerine İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Haluk Bozali, yetkililere önemli uyarılarda bulundu. Bozali, elektrik kazalarının çoğu zaman can kaybı ile sonuçlandığını belirterek, öngörülemeyen kazaların aslında düzenli bakım ve yeraltı sistemlerinin kameralarla kontrolü ile önlenebileceğini vurguladı. Başkan Bozali, yeraltı kablo tesisatları hakkında […]

Genel
13 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! Tarih Verildi: 40 Dereceyi Geçecek

Türkiye’de Hava Sıcaklıkları Yükseliyor: Önümüzdeki Hafta Sıcaklar 40 Dereceyi Bulacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre, Türkiye’nin birçok bölgesinde hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta artarak 40 dereceyi aşması bekleniyor. Özellikle İstanbul’da sıcaklıkların yüksek nemle birleşmesi nedeniyle hissedilen sıcaklıkların daha da artacağı tahmin ediliyor. Yaz aylarının sıcak yüzü, Türkiye’nin dört bir yanını etkisi altına almaya devam ediyor. Meteoroloji […]

Genel
13 Temmuz 2024
Sirkeli Suyla Duş Alan O Dertten Kurtuluyor! İşte Müthiş Faydaları

Sirkeli suyla duş almak her derde deva oluyor. Müthiş faydaları tek tek açıklandı. Bunu Duyanlar Sık sık banyo suyuna sirke ekleyecek. İşte sirkeli suyla duş almanın muhteşem faydaları… Birçok kişi evinde temizlik rutininde artık sirke kullanıyor. Hem doğal olması hem de müthiş bir temizlik işi çıkarması sirkeyi evlerden eksik etmiyor. Ancak bu haberi okuduktan sonra […]

Genel
13 Temmuz 2024
MGM’den O İllere Kritik Uyarı! Sel ve Su Baskını Olabilir

Meteoroloji 13 Temmuz hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Son dakika uyarısı geldi. O illerde öğleden sonra kuvvetli yağış bekleniyor. Sel ve su baskını olabilir, tedbir almakta yarar var. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 13 Temmuz 2024 hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Bugün öğle saatlerinden itibaren Çankırı Ankara Artvin Trabzon ve Rize illerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji […]