SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Emekliye 08.45’te Müjdelendi! Kök Maaş Zammına Ek 10 Puan Refah Payı

Yayınlanma:
ABONE OL

Emekli maaş zammı için müjdeli haber 08.45’te duyuruldu. Kök maaş zammına ek refah Payı Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı.

16 milyondan fazla emeklinin maaşları dün gelen enflasyon zammı ile güncellendi. SSK ve Bağkur emeklisi farklı memur emeklisi farklı oranda zam aldı. SSK ve bağ-kurlu emekliye yapılan zam %24,86 olurken memur ve memur emeklisi ise yüzde 19,36 zam aldı. Ancak emekliler bu zam oranlarını yeterli bulmuyor. Türkiye’de geçim sıkıntısı anlamında en çok zorlanan grup olan emekliler ilave zam talebindeydi. Nihayet beklenen Müjdeli Haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli kök maaş zammına ek refah Payı için onay verdi.

Ocak 2024’te yapılan emekli zamlarında süreç son derece uzun sürmüştü. Temmuzda da kök maaş zammı enflasyon oranı ile belli oldu Ancak hala refah Payı açıklanmadı. Aynı şekilde en düşük emekli maaşı ile ilgili de henüz bir açıklama yok. Ancak Ankara kulislerinde dolaşan çok fazla İddia var. Refah Payı ile ilgili de SGK uzmanlarının getirdiği iddialar belli oldu.

EMEKLİ REFAH PAYI ZAMMI İÇİN TALİMAT VERİLDİ

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi yaşadıkları zorlukları uzun süreden beri anlatmaya ve ilave zam talebinde bulunmaya devam ediyor. Emekliler şu anda Türkiye’de ekonomik anlamda en çok zorlanan Grup haline dönüştü. Açlık sınırının 20.000 TL’yi aştığı günlerde en düşük emekli maaşı 10.000 TL olarak ödeniyor. O nedenle de milyonlarca emeklinin en önemli isteği maaşlarına önemli bir iyileştirme yapılması. 3 Temmuz 2024 itibariyle enflasyon artışı alan emekliler bunun yeterli olmadığını belirterek ilave zam istiyor. İlave zaman konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kurmaylarına talimat verdiği öğrenildi.

10 PUAN EK ZAM YAPILACAK

Anlam bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekliye 10 puan ilave zam yapılması için tüm şartların zorlanmasını istedi. Eğer refah Payı da 10 puan olarak belirlenirse emekliler için temmuz zammı %35’e yükselmiş olacak. Ancak diğer bir kulis bilgisi ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in %30’un üstünde bir zamma kesinlikle kabul etmediği yönünde. Önümüzdeki günlerde emekli refah Payı zammı ile ilgili daha detaylı bir açıklama yapılacağı tahmin ediliyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI AÇIKLANDI MI?

Ocak 2024’te 10.000 TL olarak belirlenen en düşük emekli maaşına da zam gelecek. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında en düşük emekli maaşı arttırılmamıştı. O sebeple emeklilerin endişesi yüksek ancak geçtiğimiz yıl Mart ayında en düşük emekli maaşına ilave zam yapılmıştı. O nedenle de Temmuz ayında herhangi bir zam gelmemişti. Sosyal Güvenlik uzmanlarına göre bu yıl Temmuz ayında en düşük emekli maaşı artacak. Konuyla ilgili açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Astana dönüşü yapması bekleniyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Çalışan çalışmayan fark etmez! PTT’den tüm annelere 3700 TL nakit destek var

PTT’den çalışan çalışmayan tüm annelere nakit destek ödemesi başlıyor. Annelere 3.700 TL’lik nakit destek ödemesinin şartları belli oldu. PTT’den anneleri sevindirecek Haber geldi. Annelere nakit destek ödemesi yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında çalışan çalışmayan tüm anneler başvuru yapmaları durumunda 3.700 TL’lik destek ödemesi alabilecek. Annelere verilecek yeni […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
4A, 4B ve 4C emekli maaşları tekrar artacak! Emekliye YENİ REFAH PAYI ZAMMI onaylandı

Emekliye müjde geldi. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları yeniden artacak. Refah payı zammı için tarih açıklandı. 4A, 4B ve 4C emekli maaşları için tekrar zam kararı alındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 24.73 zam sonrası en düşük emekli maaşı da 12.500 TL’ye yükselmişti. SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklinin yüzünü güldürecek yeni zam haberini de verdi. […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
Yüzde 40 İndirim! Migros çıldırdı: Ayçiçek yağı, un, zeytinyağı, nohut, salça hepsi dip fiyata

Ayçiçek yağı indirimi başladı. 1 2 3 4 5 litre ayçiçek yağı fiyatları yüzde 40 düştü. Damping gibi indirim Sadece 5 gün sürecek. Migros’ta yeni indirim kampanyası başladı. Başta temel Gıda ürünleri olmak üzere birçok farklı ürün grubunda dev indirim uygulayan Migros, ayçiçek yağı, un, pirinç, nohut gibi ürünleri indirimli olarak raflara taşıyor. Migros’ta dev […]

Ekonomi
25 Temmuz 2024
TBMM’den Geçti: 45 Yaş Emeklilik Piyangosu Çıktı

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için 45 yaş emeklilik piyangosu resmen çıktı. 10 yıllık hizmet süresini dolduranlar 45 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik, çalışanlar için beklenen en önemli fırsatlar arasında yer alıyor. TBMM’de yapılan yeni düzenlemeler sayesinde Milyonlarca kişi için emeklilik kapısı ardına kadar açılıyor. Sigorta giriş tarihine göre erken emeklilik fırsatları belli oldu. 45 […]