SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Ehliyet Alacaklar Dikkat! Sürücü Kurslarına Düzenleme Geliyor

Yayınlanma:
ABONE OL

Ehliyet alacakları ilgilendiren son dakika haberi geldi. Sürücü kursları için yeni düzenlemeler geliyor. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

9 Temmuz 2024 tarihli Resmi Gazete’de çıkan son dakika kararıyla sürücü kurslarına düzenleme geliyor. Bugünkü Resmi Gazete’de, ‘Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yayınlandı. Peki yeni ehliyet almak isteyenler düzenlemeden nasıl etkilenecek? Sürücü kurslarında hangi değişiklikler yapıldı?

Yeni ehliyet alacakları ilgilendiren kararlar Resmi Gazete’de yayınlandı. 9 Temmuz tarihli Resmi gazetede çıkan ‘Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Özel Motorlu Taşıt sürücüleri kursu yönetmeliği taslağı belli oldu. Peki sürücü kurslarında yeni düzenlemeler neler oldu? Yeni ehliyet alacaklar yeni düzenlemelerden nasıl etkilenecek?

DİREKSİYON EĞİTİMİ SAATLERİ VE SERTİFİKA SINIFLARI

Eğitim Saatleri: Yeni düzenlemeye göre, A1 ve A2 sınıfı sertifikalar için direksiyon eğitimi 10 saat, B sınıfı için 12 saat, C ve E sınıfı için 25 saat, D sınıfı için 30 saat olarak belirlendi. F sınıfı ve motosiklet (H) sınıfı için ise 10 saat, otomobil (H) sınıfı için 12 saat direksiyon eğitimi verilecek.

KURS DEVAMLILIĞI VE KAYIT POLİTİKALARI

Kurs Devamlılığı: Kursa kayıt olan kursiyerler, teorik derslerin en az 5’te 1’ine katılmak zorunda. Bu şartı sağlamayan kursiyerler için kayıtlar silinecek ve sadece bir defalık telafi programı uygulanacak.

Telafi Programları: Direksiyon eğitimi için de benzer bir düzenleme getirilerek, devam edilmeyen dersler için telafi programı uygulanacak ve bu programlara katılan kursiyerlerden ücret alınacak.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİKLERİNİN GENEL ETKİSİ

Eğitim Kalitesinin Artırılması: Bu düzenlemeler, sürücü kurslarındaki eğitim kalitesini artırmayı ve kursiyerlerin trafiğe daha hazır hale gelmelerini amaçlamaktadır. Ayrıca, kurs devamlılığını teşvik ederek, sürücü adaylarının eğitimlerini ciddiye almalarını sağlamak hedefleniyor.

author avatar
kader gun

İlgili Haberler

Genel
25 Temmuz 2024
Ankara, Bolu Karabük ve Çankırı DİKKAT! Bu Akşam Saatlerinde Geliyor

Ankara Bolu Karabük Çankırı için son dakika uyarısı geldi. Bugün akşam saatlerinde bu illerde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları istendi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ankara Bolu Karabük ve Çankırı için son dakika uyarısı yayınladı. Meteorolojiden yapılan uyarıda bugün akşam saatlerinde bu illerimizde kuvvetli sağanak yağış beklendiği bildirildi. Vatandaşların sağanak yağış sırasında oluşabilecek […]

Genel
25 Temmuz 2024
Dilan Polat yine tahliye olamadı

Dilan Polat’ın avukatları tarafından yapılan tutukluluğa itiraz mahkeme tarafından reddedildi. Dilan Polat’ın tutukluluk hali devam edecek. Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 5 tutuklu Sanığın avukatları, Masak raporunu gerekçe göstererek tutukluluğa itiraz etmişti. 19 Temmuz’da Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesine başvuruda bulunan avukatların Talebini de değerlendiren mahkeme tahliye talebini reddetti. Dilan Polat’ın […]

Genel
25 Temmuz 2024
Karar çıktı: Eylem Tok Türkiye’ye iade edilecek

İstanbul’da ehliyetsiz kullandığı aracı ile çarptığı Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan oğlu T.C.’yi yurt dışına kaçıran anne Eylem Tok hakkında karar çıktı. İstanbul’da ehliyetsiz kullandığı lüks araçla Oğuz Murat Aci’nin çarpan ve ölümüne sebep olan oğlu T.C.’yi yurt dışına kaçıran Eylem Tok’un ABD’de görülen duruşmasında karar çıktı. Son dakika haberine göre eylem Tok’un Türkiye’ye […]

Genel
24 Temmuz 2024
Mersin sahilinde halay çeken PKK’lılalara “Ölürüm Türkiyem” dinletildi

Mersin’de Geçtiğimiz günlerde sahilde PKK ile başı Abdullah Öcalan sloganları atarak halay çeken bir grup gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan gruba Ölürüm Türkiye’m dinletildi. Mersin’de kaydedilen görüntülerde PKK’lı olduğu tahmin edilen bir grup sahilde halay çekerken terörist başı Abdullah Öcalan sloganları atmıştı. Mersin Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucunda O grup gözaltına alındı. Gözaltına alınan gruba […]