SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Ve Mehmet Şimşek İkna Edildi! Emekliye EKSTRA Refah Payı Zammı Son Oranlar Belli Oldu

Yayınlanma:
ABONE OL

Son dakika haberi… SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için refah payı zammı son oranlar belli oldu. Mehmet Şimşek ikna edildi, emekliye ekstra zam geliyor.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi milyonlarca vatandaş bir süredir refah Payı için bekliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in refah payı zammına karşı çıktı bu sebeple de bu sene refah Payı verilmeyeceği çok sık iddia edilmişti. Ancak son gelen haber emeklilerin yüzünü güldürecek. Bakan Şimşek emekliye ekstra zam için ikna edildi. Emekli zammı belli oldu. Peki Emekliye ne kadar refah Payı verilecek?

Emekli maaş zammı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Temmuz 2024 itibariyle SSK ve bağ-kur emeklisine yüzde 24.73’lük bir enflasyon zammı uygulandı. Ancak yıllardır verilen refah Payı zammına ilişkin bir açıklama yapılmaması milyonlarca emekliyi de endişelendirdi. Emekliler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Her 6 ayda bir açıkladığı refah Payı oranlarını merakla takip ediyor. Az önce emeklinin yüzünü güldürecek son dakika haberi geldi. Emekliye refah Payı artışı onaylandı. Peki Emekliye ne kadar refah Payı zammı gelecek? Emeklinin yeni zam oranı yüzde kaç olacak?

EMEKLİYE EKSTRA ZAM ONAYI ÇIKTI

Türkiye’de 16 milyondan fazla emekli vatandaş var. Temmuz ayı itibariyle 6 aylık enflasyon oranları belli oldu. SSK ve BAĞ-KUR emeklisine yüzde 24.73, memur emeklisine ise yüzde 19.31 oranında artış yapıldı. Ancak emekliler Her 6 ayda bir verilen refah Payı zammını da bekliyor. Refah payı konusunda açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak.

Fakat son dönemlerde gündeme gelen iddialara göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek emekliye refah Payı verilmesine sıcak bakmıyordu. Bu defa emekliliği yüzünü güldürecek yeni bir haber geldi. İddiaya göre emekliye refah Payı konusunda Mehmet Şimşek ikna edildi. Refah Payı artışı için oranlarda belli oldu.

EMEKLİ REFAH PAYI ZAMMI İÇİN YENİ ORAN

Milyonlarca emeklinin büyük bir heyecanla beklediği ve takip ettiği refah Payı zammı için yeni oranlar ortaya çıktı. Son gelen kulis bilgilerine göre en düşük emekli maaşına 2.500 TL ise yani zam yapılacak ve yeni zamlı en düşük emekli maaşı 12.500 TL olacak. Ayrıca SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin kök maaşlarını artırabilmek amacıyla da %5 refah Payı planlanıyor. Böylece enflasyon zammı ve refah Payı zammı toplamda %30’a yükselmiş olacak.

Sosyal Güvenlik uzmanları yaptıkları açıklamalarda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yüzde 30’un üstünde bir zammı kabul etmediğini belirtiyor. O sebeple de refah Payı zammı geçtiğimiz yıllardan daha az olacak ve %5 ile sınırlı tutulacak.

ZAMLI MAAŞ ÖDEME TARİHLERİNE YETİŞECEK

Emekli maaş zamları ile ilgili diğer bir iddia ise takvimin hızlı bir şekilde işleyeceği yönünde. Çünkü SSK ve BAĞ-KUR emeklisi maaş ödemeleri 17 Temmuz’da başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yönde talimat verdiği ve maaş ödeme tarihlerine kadar zamların yetiştirilmesini istediği öğrenildi. Bu hafta içinde son düzenlemelerin yapılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunularak onay alındıktan sonra TBMM’ye gelmesi bekleniyor.

author avatar
kader gun

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Emekliye Zam EK İKRAMİYE Geliyor: 10.000 – 18.000 TL Arası Ödenecek

Emekliler dikkat. Ek ikramiye müjdesi geldi. Maaş zammı sonrası yeni açıklama yapıldı. Temmuz ayının sonuna kadar 10.000 – 18.000 TL Arası ek ikramiye hesaplarda… Emeklilere zam sonrası sevindirici bir haber daha geldi. Maaş zammının yanı sıra ek ödeme zammı da yapıldı. SSK, Bağ-Kur, 4C emeklisinin tamamına IBAN numarasından ek ikramiye ödemesi zamlı olarak yapılacak. Yarın […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Emekliye Müjde Geldi! Yarın 09.00’da Tek Şartla 20.000 TL Ödeme Başlıyor

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için Müjde geldi. Başvurusunu yapanlara Yarın 09.00’da 20.000 TL nakit destek ödemesi başlıyor. Ziraat Bankası ve Vakıfbank emeklilere destek verecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için hafta başından itibaren yeni bir nakit destek programı başlıyor. Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından başlatılan yeni nakit destek kampanyası kapsamında başvuru yapan emekliler 20.000 TL’ye kadar […]