SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

Torba Yasa Temmuz 2024: 3600 Ek Gösterge, Ev Kadınlarına Emeklilik, 2000 Sonrası Kademeli Emeklilik ve Taşerona Kadro Müjdesi

Yayınlanma:
ABONE OL

Torba yasa son dakika. 3600 Ek Gösterge, Ev Kadınlarına Emeklilik, 2000 Sonrası Kademeli Emeklilik ve Taşerona Kadro geliyor.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği torba yasa ile ilgili son dakika haberi geldi. 3.600 ek gösterge, kademeli emeklilik, taşerona kadro, ev hanımlarına erken emeklilik ve prim indirimi içeren torba yasada sıcak gelişmeler var. Torba yasa maddeleri ve ne zaman yürürlüğe gireceği konusu merakla Takip ediliyor. Peki torba yasa kabul edildi mi? Torba Yasa resmi gazetede çıktı mı?

85 maddeden oluşan torba yasa, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. 86 maddeden oluşan 2. Torba yasada şu ana kadar 55 madde kabul edildi. Aralarında 3600 Ek Gösterge, Ev Kadınlarına Emeklilik, 2000 Sonrası Kademeli Emeklilik ve Taşerona Kadro gibi düzenlemelerin de yer aldığı önemli maddeler ise merakla bekleniyor. Peki Torba Yasa ne zaman çıkacak? Torba yasa maddeleri neler, kimleri kapsıyor? İşte son dakika torba yasa gelişmeleri…

TORBA YASA 2024 SON DAKİKA SON DURUM

Milyonların heyecanla beklediği torba yasa düzenlemesinin TBMM görüşmeleri devam ediyor. Şu ana kadar 55 madde mecliste kabul edildi ve yürürlüğe girdi. En önemli düzenlemelerinde aralarında bulunduğu 31 madde ise görüşülüyor.

Ev hanımlarına emeklilik, 3600 ek gösterge, BAĞ-KUR 7200 gün prim, taşerona kadro ve kademeli emeklilik şu anda milyonlarca da kişinin takip ettiği düzenlemeler arasında. Bu düzenlemelerin TBMM’den ne zaman geçeceği Henüz belli değil ancak ağustos ayı sonuna kadar oylamanın tamamlanması ve düzenlemelerin yasalaşması bekleniyor.

2024 TORBA YASA İÇERİĞİNE?

Torba Yasa içeriği oldukça geniş kapsamlı ancak özellikle yukarıda bahsettiğimiz maddeler çalışanlar tarafından merakla bekleniyor. Detaylı olarak bakacak olursak torba yasa maddeleri arasında öne çıkanlar şöyle:

BAĞ-KUR 7200 prim günü: Bağ-kur ve SSK prim eşitlemesi olarak da bilinen düzenleme ile küçük esnafa 1800 gün prim indirimi uygulanacak. Böylece küçük esnaf 7200 günden emekli olurken, 5 yıl erken emeklilik hakkı tanınacak.

3600 ek gösterge: 1. Dereceye yükselmiş tüm memurlar için göstergelerin 3600 olması gündemde. 3600 ek gösterge torba yasa maddeleri arasına girdi. Ek gösterge artışı ile birlikte memurların maaş ve emekli maaşlarında önemli artış olacak. Ayrıca memurların emeklilik ikramiyeleri de artacak.

Ev hanımlarına prim desteği: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genel seçim vaatlerinden biri de ev hanımları için emeklilik olmuştu. İsteğe bağlı sigorta yaptıran ev hanımlarına üçte bir prim desteği verilmesi gündemde. Torba yasada onaylanması durumunda ev hanımları artık emeklilik fırsatına sahip olacak.

Taşerona kadro: Torba yasa ile beklenen düzenlemelerden biri de taşerona kadro düzenlemesi. 100 bin taşeron işçi, bir an önce düzenlemenin hayata geçmesini ve kadroya girmeyi bekliyor.

Kademeli emeklilik: Torba yasa maddeleri arasında en çok beklenen düzenlemelerden biri de kademeli emeklilik düzenlemesi. 1999-2008 arası sigortalıları kapsaması beklenen kademeli emeklilik hayata geçerse 10 yıl ve 3600 Prim gün sayısını dolduranlar emekli olmaya hak kazanacak.

TORBA YASA ÇIKTI MI?

Torba yasa TBMM’ye 86 madde olarak sunuldu. Şu ana kadar torba yasada 55 madde meclis genel kurulunda görüşülerek kabul edildi. Kalan 31 maddenin ise görüşmeleri devam ediyor. Bu yıl tüm kanun teknikleri kabul edilene kadar TBMM’nin tatil yapmayacağı açıklanmıştı. O nedenle torba yasa maddelerinin de ağustos ayı ortalarına kadar yetişeceği düşünülüyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Genel
23 Temmuz 2024
İstanbullular hazırlıklı olun! Saat verildi: Nihayet nefes aldıracak yağış geliyor

Son dakika haberi… Günlerdir yanıp kavrulan İstanbul için AKOM’dan son dakika uyarısı geldi. Bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İstanbul için son dakika haberi geldi. AKOM bir son dakika açıklaması yaparak öğle saatleri için İstanbulluları uyardı. Günlerdir kavurucu sıcakların etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar Öğle saatlerinde 33 dereceye kadar yükselecek ancak beraberinde […]

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Basında Kartal
22 Temmuz 2024
Aydos Orman Yangınında Söndürme Çalışmalarına Kartal Belediyesi Ekipleri Destek Verdi

Kartal Belediyesi ekipleri, dün saat 14.00 sularında Aydos Ormanı’nın Pendik sınırları içinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve kısa sürede çevreye yayılan yangında, İBB ekipleri ile birlikte, yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekiplerine destek verdi. Yangın ekiplerin uzun uğraşları neticesinde kontrol altına alındı. İstanbul Pendik’te, Aydos Ormanı’nda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine Kartal Belediyesi de […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]