SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

En Düşük İşçi Maaşı 24.500 TL’ye Yükseldi! Yüzde 45 Zam Onaylandı

Yayınlanma:
ABONE OL

Yeni yüzde 45 zam onaylandı. En düşük işçi maaşı 24.500 TL oldu. İşte yeni asgari ücret zammı detayları…

Asgari ücrete ara zam tartışmaları devam ederken yeni zam haberleri geliyor. Son dönemlerde en çok konuşulan konulardan biri bölgesel asgari ücreti uygulaması olmuştu. Özellikle Büyük şehirlerde asgari ücretle geçinmenin mümkün olmadığına dikkat çekilirken asgari ücret zammının da buna göre yapılması istenmişti. Bölgesel asgari ücreti uygulaması henüz devreye girmedi ancak Sektörel asgari ücret için harekete geçirdi. Bazı sektörlerde asgari ücrete ara zam uygulaması başladı. Tam yüzde 45 zam kararı alındı, en düşük işçi maaşı 24.500 TL’ye yükseltildi.

Asgari ücrete %45 temmuz zammı yapıldı. Son dakika haberi az önce geldi. Temmuz ayı başından bu yana Asgari ücretli çalışanların zam beklentileri ve çağrıları devam ediyordu. Memur ve emekli için artış yapılmıştı ancak asgari ücretlilere zam yapılmayacağı hükümet tarafından net olarak açıklanmıştı. Bir yandan bölgesel asgari ücret beklentileri de devam ederken zam kararı alındı. Ancak tüm asgari ücretliler için bu zam geçerli değil. Sektörel zam yapıldı, en düşük işçi maaşı 24.500 TL’ye yükseltildi.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 45 ZAM GELDİ

Hükümetin asgari ücret zammı kararı Kesin ve net olarak duyurulmuştu. Asgari ücrete Temmuz ayında ara zam yapılmayacağı açıklandı. Hala işçilerin beklentileri devam etse de hükümetin kararı kesin gibi görünüyor. Ancak bazı işi verenler çalışanları için zam kararı almaya devam ediyor. Sektör bazında alınan kararlar doğrultusunda asgari ücrete %45 oranında zam geldi. İstanbul Ankara ve İzmir gibi hayat pahalılığının son derece yüksek olduğu şehirlerde birçok sektörde asgari ücret değişti.

EN DÜŞÜK İŞÇİ MAAŞI 24.500 TL OLDU

Asgari ücrete zam kararı alan bazı sektörlerde en düşük işçi maaşı 24.500 TL’ye yükseltildi. Bu da asgari ücretin %45 oranında arttırılması anlamına geliyor. Genellikle nitelikli çalışan bulmakta zorlanan sektörler asgari ücret artışına gitti. CNBC-e’ye açıklama yapan Mert Yıldız, Ankara-istanbul ve İzmir gibi Büyük şehirlerde çalışanların artık beklentisinin daha yüksek olduğunu belirterek personel bulmakta zorlanan işverenlerin ise çareyi sektörel zam yapmakta bulduğunu söyledi.

Şu anda başta hizmet sektörü olmak üzere birçok alanda asgari ücret artışları yapıldığını belirten Mert Yıldız, ortalama en düşük işçi maaşının 24.000 TL ile 24.500 TL seviyesinde değişiklik gösterdiğini dile getirdi.

Özellikle hizmet sektöründe en düşük işçi maaşında ciddi bir artış var. Normal şartlarda 17.002 TL ile olan asgari ücretle işe başlayan hiç kimse yok. Hizmet sektöründe en düşük Maaşlar Temmuz ayında 24.000 TL ile 24.500 TL bandında oluyor.

Bu kararların diğer sektörlere de örnek olacağı tahmin edilirken asgari ücret zammı yapan sektörler şu şekilde açıklandı:

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Mehmet Şimşek ONAYLANDI! En Düşük Emekli Maaşı 12.000 TL

SSK ve bağ-kur emeklisi en düşük emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi. 12.000 TL için onay çıktı. Mehmet Şimşek kesin kararı verdi. Son dakika haberi… 1.8 milyon emekli için en düşük emekli maaşı zam hesaplaması sürüyor. Temmuz ayında yapılan %24.73 zam ile emekli maaşları artmış da ancak milyonlarca emekli 0 zam tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
SSK – Bağkur – Emekli Sandığı Emeklisine 19.45’te MÜTHİŞ Haber! Zamlı Emekli Maaşı Ödeme Günleri İlan Edildi

Milyonlarca emekliye 19.45’te MÜTHİŞ Haber duyuruldu. Zamlı emekli maaşı ödeme günleri belli oldu. İşte tahsis numarasına göre ödeme takvimi… Temmuz ayında emekli maaş zammı yüzde 24,73 oldu. Hala en düşük emekli maaşı zammı tartışmaları devam etse de artık emekli maaşı ödeme tarihleri yaklaştı. SSK – Bağkur – Emekli Sandığı emeklileri zamlı maaşlarını alacakları günleri iple […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Emekli KÖK MAAŞ Zam Hesabı Değişti! Yeni Zamlı Maaş Listesi Kuruşu Kuruşuna Yeniden Açıklandı

Emekli maaş zammı hesabı değişti. Yeni kök maaş zamlı maaş listesi kuruşu kuruşuna yeniden hesaplandı. İşte zamlı emekli maaşları ile ilgili son gelişmeler… Emekliler, Türkiye’de enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle en çok zorlanan kesim emekliler oluyor. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş resmen açlık sınırının yarısı kadar olan en düşük emekli maaşı ile geçinmeye ve hayatını […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Yüzde 49 Zam Sürprizi! Asgari ücrete EK ZAM Bekleyen Milyonlara Müjde Var

Son dakika haberi geldi. Asgari ücrete ara zam için harekete geçildi. Ek zam bekleyen milyonlarca kişiye sürpriz haber var. Emekli memur Asgari ücretli Milyonlarca kişi temmuz ayını bekliyordu. Yüksek zam umudu beklentileri suya düşerken aynı zamanda asgari ücrete zam yapılmayacağı da açıklandı. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı peş […]