SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Emekli Maaş Zammı Tekrar Değişti! Yeni Kök Maaş Zamlı Liste İfşa Oldu

Yayınlanma:
ABONE OL

Emekli maaş zammı son dakika. Yeni kök maaş zamlı liste ifşa oldu. Emekli zamları yeniden değişti.

Emekli maaş zammı son dakika gelişmeleri Türkiye’nin gündeminden. 3 Temmuz itibariyle Türkiye açıkladığı enflasyon verileri doğrultusunda SSK ve BAĞ-KUR emeklisine %24,73 memur emeklisine ise yüzde 19.31 oranında zam yapılmıştı. Ancak AK Parti’den yapılan açıklamada emekli maaşları ile ilgili yeni düzenlemelerin yolda olduğu duyuruldu. Son dakika haberi ise Az evvel ajanslara düştü. Emekli maaş zammı tekrar değişti. Peki yeni kök maaş zammı ne kadar oldu? En düşük emekli maaşı kaç TL’ye yükseldi?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı hükümetin yapacağı yeni zam açıklamasına çevrildi. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri emekli kök maaş zammına eklendi. Ancak AK Parti hükümetinden yapılan açıklamada emekliye ilave zam sürprizi yapıldı. Milyonlarca emeklinin maaşı tekrar güncellenecek. Özellikle en düşük emekli maaşının arttırılması gündemde. Peki emekliye ek zam ne kadar olacak? Emekli kök maaş zammı yüzde kaç olacak?

EMEKLİYE 2500 TL İLAVE ZAM ONAYI VERİLDİ

AK Parti’den yapılan açıklamada emekli maaşlarına ilave zam düzenlemesi için harekete geçildiği ve çalışmaların başladığı duyurulmuştu. Kulislerden gelen bilgilere göre emekliye yapılacak olan en düşük emekli maaşı zammı 2500 TL ise yani zam olacak. Yani bir anlamda en düşük emekli maaşı %25 oranında arttırılmış olacak. Böylece yeni en düşük emekli maaşı ise 12.500 TL’ye yükseliyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için taban maaş artışının bu hafta içinde yapılması planlanıyor. Çünkü 17 Temmuz’dan itibaren Zamlı emekli maaşı ödemeleri başlayacak.

EMEKLİ KÖK MAAŞ ZAMMI DA DEĞİŞEBİLİR

Milyonlarca emekliye heyecanlandıran diğer bir iddia ise emekli kök maaş zammı güncellemesi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon oranları doğrultusunda SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin maaş zammı %24.73 olmuştu. Fakat büyük bir geçim sıkıntısı ile karşı karşıya kalan emekliler bu oranları yeterli bulmadı ve hükümetten ilave zam talebinde bulundu.

Sosyal Güvenlik uzmanlarına göre emekli kök maaş zammı da refah Payı ilavesi ile arttırılacak. Bu durumda 10 puan refah Payı eklenecek ve kök maaş zammı %35’e yükseltilmiş olacak. Ancak şu anda bu oranlar tamamen Sosyal Güvenlik uzmanlarının iddialarından ibaret. Henüz kök maaş zammı güncellemesi ile ilgili hükümetten bir açıklama yapılmadı.

ZAMLI MAAŞ ÖDEME TAKVİMİ BELLİ OLDU

Diğer yandan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için zamlı maaş ödeme takvimi de açıklandı. Zamlı Maaşlar 17-28 Temmuz arasında SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin tahsis numarasına göre hesaplara yatacak. Ancak bu süreçte ilave zam kararı alınması halinde emekliye zam farkı ödemesi yatacak. Ocak ayında benzer bir durum yaşanmış ve şubat ayının ilk haftasında zam farkı ödemeleri hesaplara geçmişti. Temmuzda da böyle bir gelişme olması halinde ağustos ayının ilk haftasında ödemelerin yapılması bekleniyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Mehmet Şimşek ONAYLANDI! En Düşük Emekli Maaşı 12.000 TL

SSK ve bağ-kur emeklisi en düşük emekli maaşı zammı son dakika gelişmesi. 12.000 TL için onay çıktı. Mehmet Şimşek kesin kararı verdi. Son dakika haberi… 1.8 milyon emekli için en düşük emekli maaşı zam hesaplaması sürüyor. Temmuz ayında yapılan %24.73 zam ile emekli maaşları artmış da ancak milyonlarca emekli 0 zam tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
SSK – Bağkur – Emekli Sandığı Emeklisine 19.45’te MÜTHİŞ Haber! Zamlı Emekli Maaşı Ödeme Günleri İlan Edildi

Milyonlarca emekliye 19.45’te MÜTHİŞ Haber duyuruldu. Zamlı emekli maaşı ödeme günleri belli oldu. İşte tahsis numarasına göre ödeme takvimi… Temmuz ayında emekli maaş zammı yüzde 24,73 oldu. Hala en düşük emekli maaşı zammı tartışmaları devam etse de artık emekli maaşı ödeme tarihleri yaklaştı. SSK – Bağkur – Emekli Sandığı emeklileri zamlı maaşlarını alacakları günleri iple […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Emekli KÖK MAAŞ Zam Hesabı Değişti! Yeni Zamlı Maaş Listesi Kuruşu Kuruşuna Yeniden Açıklandı

Emekli maaş zammı hesabı değişti. Yeni kök maaş zamlı maaş listesi kuruşu kuruşuna yeniden hesaplandı. İşte zamlı emekli maaşları ile ilgili son gelişmeler… Emekliler, Türkiye’de enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle en çok zorlanan kesim emekliler oluyor. Emekli maaşı alan milyonlarca vatandaş resmen açlık sınırının yarısı kadar olan en düşük emekli maaşı ile geçinmeye ve hayatını […]

Ekonomi
13 Temmuz 2024
Yüzde 49 Zam Sürprizi! Asgari ücrete EK ZAM Bekleyen Milyonlara Müjde Var

Son dakika haberi geldi. Asgari ücrete ara zam için harekete geçildi. Ek zam bekleyen milyonlarca kişiye sürpriz haber var. Emekli memur Asgari ücretli Milyonlarca kişi temmuz ayını bekliyordu. Yüksek zam umudu beklentileri suya düşerken aynı zamanda asgari ücrete zam yapılmayacağı da açıklandı. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı peş […]