SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Eğitim

Son Dakika! Öğretmenlik Meslek Kanunu İlk 6 Madde Kabul Edildi

Yayınlanma:
ABONE OL

Öğretmenlik meslek kanunu TBMM’de görüşülmeye başlandı. Teklifin ilk 6 maddesi yapılan oylamalarla kabul edildi.

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi TBMM genel kurulunda görüşülmeye başlandı. Teklifin 1. Bölümünde yer alan ilk 6 madde Yapılan oylamalar sonucunda kabul edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni kanun teklifi, öğretmenlerin seçilmesinden görev ve sorumluluklarına, ödül ve cezalarından kariyer basamaklarında ilerlemeye kadar birçok konuda düzenlemeler getiriyor. Ayrıca Milli Eğitim Akademisi’nin kurulmasını da içeriyor.

Öğretmenlik mesleğinin standartlarını ve kalitesini yükseltmeyi amaçlayan yeni kanun teklifi, öğretmenlerin haklarından sorumluluklarına kadar geniş bir yelpazede düzenlemeler sunuyor. Teklif, aynı zamanda öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyecek Milli Eğitim Akademisi’nin kurulmasını öngörüyor.

ÖĞRETMENLERİN ROLÜ VE SORUMLULUKLARI

Öğretmenler, öğrencilerini Atatürk ilkeleri ve inkılaplarına bağlı, milli ve manevi değerlere saygılı bireyler olarak yetiştirme sorumluluğuna sahip olacak.

Eğitim süreçlerinde öğrencilerin kişilik haklarına saygı gösterilmesi ve olumsuz davranışlardan korunmaları için çaba gösterilmesi gerekecek.

Derse girmek, nöbet tutmak, sınavlarda görev almak gibi eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra öğrenci rehberlik hizmetlerini yürütme de öğretmenlerin görevleri arasında yer alacak.

YASAL KORUMA VE MESLEKİ YÜKÜMLÜLÜKLER

Öğretmenler, meslekleriyle ilgili olmayan işlerde rızaları dışında görevlendirilemeyecek.

Mevzuatta belirtilen olağanüstü haller dışında, öğretmenlerin mesleklerine odaklanmaları sağlanacak.

MİLLİ EĞİTİM AKADEMİSİ

Akademi, öğretmenlerin yetiştirilmesi, atanmaları ve mesleki gelişimlerine yönelik stratejiler geliştirecek.

Akademi, öğretmenlerin kariyer basamaklarında ilerlemelerini destekleyecek programlar ve eğitimler sunacak.

YÖNETMELİK VE İDARİ DÜZENLEMELER

Öğretmenlerin ve yöneticilerin görev ve sorumlulukları, okul tür ve kademelerine göre belirlenecek yönetmeliklerle daha da netleştirilecek.

author avatar
kader gun

İlgili Haberler

Eğitim
17 Temmuz 2024
Yurt Ücretlerine Büyük Zam: Fiyatlar Yüzde 300 Arttı

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından yurt ücretlerine yapılan büyük zam öğrencileri zorlayacak. KYK ve özel yurt ücretlerindeki artışlar dikkat çekiyor. YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler tercih maratonunu tamamlayacak ve yurt ücretlerini araştırmaya başlayacaklar. Ancak, yurt ücretlerine şimdiden büyük zam geldi. KYK ve özel yurt ücretlerindeki artışlar, özellikle şehir dışında eğitim alacak öğrencileri endişelendiriyor. Bu yıl yurt […]

Eğitim
17 Temmuz 2024
Yüzde 400 ZAM Açıklandı! Yarından İtibaren Geliyor

Öğrenci ve velilere kötü haber var. Tam yüzde 400 zam açıklandı. Yarından itibaren geçerli olacak. Son dönemlerde sık sık gündeme gelen özel okul zammı ve servis ücreti zammı sonrası yeni bir haber daha velilerin canını sıkacak. Okullarda geçtiğimiz yıl 6 ile 10.000 TL arasında değişen kitap ücretleri Bu yıl neredeyse 5 katına çıkacak. Özel okullar […]

Eğitim
16 Temmuz 2024
Son Dakika! 2024 YKS Tercih İşlemleri Tarihi Açıklandı

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği YKS 2024 sınav sonuçları belli olmuştu. ÖSYM bir son dakika açıklaması yaparak 2024 YKS tercih tarihlerini de duyurdu. ÖSYM başkanı Ersoy bir son dakika açıklaması yaparak üniversite adaylarının heyecanla beklediği 2024 YKS tercihlerini duyurdu. 2024 YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK? ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre 2024 YKS tercih işlemleri 25 Temmuz 2 […]

Eğitim
16 Temmuz 2024
Son Dakika! YKS 2024 Sonuçları Açıklandı

Son dakika… ÖSYM tarafından 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşen YKS 2024 sınav sonuçları açıklandı. İşte 2024 YKS sonuç sorgulama ekranı… Son dakika haberine göre 2024 YKS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM başkanı Bayram Ali Ersoy, yaptığı açıklamada ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden, 2024-YKS sonuçlarının erişime açıldığını duyurdu. 2024 YKS SONUÇ SORGULAMA EKRANA ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre adaylara herhangi […]