SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

EYT’yi Kaçıranlar Dikkat! SGK Girişi 1999 – 2008 Arası Olanlara Yeni Erken Emeklilik Müjdesi

Yayınlanma:
ABONE OL

EYT’yi kıl payı kaçıranlara son dakika yeni erken emeklilik fırsatı geldi. 1999 ve 2008 arası SGK girişi olanlar erken emeklilik fırsatı ile buluşuyor. Bizzat SGK başmüfettişi açıkladı.

EYT’yi kaçıran, eksik pirimi olan, staj ve çıraklık mağduru olan milyonlarca kişi için yeni düzenleme yolda. Erken emeklilik fırsatı kollayanlara açıklama geldi. Yeni düzenlemelerle birlikte artık emeklilik kapısı SGK girişi 1999 ve 2008 arası olanlar için de açılıyor. Yeni erken emeklilik düzenlemeleri ile birlikte milyonlarca kişiye fırsat geliyor. Peki hangi düzenlemeler çıkacak? Yeni erken emeklilik fırsatları neler?

Erken emeklilik hayalleri, SSK ve bağ kurlu çalışan herkes için geçerli. Özellikle geçtiğimiz yıl şubat ayında kabul edilen EYT düzenlemesi bu konuda milyonlarca vatandaşa büyük bir fırsat sundu. Eyt düzenlemesiyle çok sayıda kişi erken emeklilik hakkını elde ederek maaş almaya başladı. Fakat bir de eksik prim nedeniyle EYT’yi kıl payı kaçıranlar var. Bu kişiler için de düzenleme geliyor. SGK girişi 1999 ve 2008 arası olanlar için yeni düzenlemeler Meclis’e sunuldu. Peki erken emeklilik ne zaman çıkacak? Yeni erken emeklilik düzenlemeleri kimleri kapsıyor?

MİNİ EYT İLE MİLYONLARA ERKEN EMEKLİLİK

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde çeşitli sebeplerden dolayı kapsam dışı kalanlar için mini EYT geliyor. Özellikle yüksek prim nedeniyle EYT’yi ‘yi kaçıran bağ kurlular bu düzenleme sayesinde emeklilik hakkına yeniden sahip oluyor. Meclis’e sunulan yeni düzenlemeye göre, SSK ve BAĞ-KUR prim eşitlemesi yapılacak. Bu sayede de Bağkur‘lu çalışanlar SSK‘lar gibi 7200 günden emekli olma fırsatına sahip olacak. Böylece beş yıl erken emeklilik hakkını elde eden bağ kurlular yeniden e EYT kapsamına girmiş olacak.

KADEMELİ EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ SON DAKİKA

SGK girişi 1999 ve 2008 arası olanları kapsayan yeni bir düzenlemede kademeli emeklilik düzenlemesi. Kademeli emeklilik milyonlarca vatandaşa 10 yıl ve 12,5 yıl sigortalılık süresi ile erken emeklilik fırsatı sünüyor. Bu düzenlemeden faydalanacak gruplar SSK ve Bağkur‘lu çalışanlar olacak. Düzenleme çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı tarafından açıklandı. Yaş şartı aranmadan erken emeklilik getiren kademeli emeklilik düzenlemesinde prim gün sayısı ise sigorta başlangıç tarihine göre 36000, 4200 ve 5400 gün arasında değişecek.

TBMM’DEN ONAY BEKLENİYOR

Milyonlarca kişi için erken emeklilik fırsatı sunacak yeni düzenlemeler şu anda torba yasa maddeleri ile Meclis’e geldi. Artık son sözü meclisteki milletvekilleri söyleyecek. Onay verilmesi halinde milyonlarca vatandaşa erken emeklilik yolu açılacak.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Genel
23 Temmuz 2024
İstanbullular hazırlıklı olun! Saat verildi: Nihayet nefes aldıracak yağış geliyor

Son dakika haberi… Günlerdir yanıp kavrulan İstanbul için AKOM’dan son dakika uyarısı geldi. Bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İstanbul için son dakika haberi geldi. AKOM bir son dakika açıklaması yaparak öğle saatleri için İstanbulluları uyardı. Günlerdir kavurucu sıcakların etkili olduğu İstanbul’da sıcaklıklar Öğle saatlerinde 33 dereceye kadar yükselecek ancak beraberinde […]

Genel
22 Temmuz 2024
Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…

Konuk Yazar, Marmara Üniversitesi YADYO Müdürü Prof. Dr. Halûk Harun DUMAN, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Erzurumlu Lütfü Ortakale’nin vefatı sonrası bir yazı kaleme aldı. *   Türküler Yarıda Kaldı, Lütfü Ortakale Aramızdan Ayrıldı…   Gitti gelmez bahar yeli, Şarkılar yarıda kaldı, Bütün bahçeler kilitli, Anahtar tanrıda kaldı…   ÜNLÜ ŞAİR Cahit Sıtkı Tarancı (1910-1956), […]

Basında Kartal
22 Temmuz 2024
Aydos Orman Yangınında Söndürme Çalışmalarına Kartal Belediyesi Ekipleri Destek Verdi

Kartal Belediyesi ekipleri, dün saat 14.00 sularında Aydos Ormanı’nın Pendik sınırları içinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve kısa sürede çevreye yayılan yangında, İBB ekipleri ile birlikte, yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekiplerine destek verdi. Yangın ekiplerin uzun uğraşları neticesinde kontrol altına alındı. İstanbul Pendik’te, Aydos Ormanı’nda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine Kartal Belediyesi de […]

Genel
22 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! 24 Saat Sürecek: Resmen Nefes Alınmayacak

Son dakika uyarısı İstanbul için geldi. Tam 24 saat sürecek, resmen nefes alınmayacak. Herkes hazırlıklı olsun. Türkiye’de sıcaklık rekorları kırılmaya devam ediyor. Bugün haftanın en sıcak günü olacak. Özellikle İstanbul için gün oldukça zorlu geçecek. Meteorolojik kaynaklar uyarı yaptı. Bugün evden dahi çıkmayın. İşte İstanbul için kritik uyarı detayları… İSTANBUL İÇİN KRİTİK 24 SAAT Hava […]