SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Eksik Primi Olanlara Erken Emeklilik Kapısı Açıldı! 3600 Prim ve 10 Yıl Yetiyor

Yayınlanma:
ABONE OL

Prim eksiği olanlara erken emeklilik yolu açılıyor. Artık 10 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü süresini dolduran emekli oluyor.

SGK’nın yeni erken emeklilik düzenlemeleri yakından takip ediliyor. Özellikle eksik primi olanlar Yeni fırsatları yakalamak ve erken emekli olabilmek için fırsat kolluyor. Erken emeklilikte altın fırsat kısmi emeklilik ile geliyor. Eksik primi olan milyonlarca vatandaşa az prim ile erken emeklilik kapısı açılıyor. Son yapılan düzenlemelerle birlikte artık 3600 gün Primi ve 10 yıl sigortalılık süresi olanlar emeklilik biletini kapacak. Peki kısmi emeklilik şartları neler? Kimler kısmi emeklilikle erken emekli olabilir?

SSK ve bağ-kur’lu çalışan Milyonlarca kişi yeni erken emeklilik imkanlarını yakalamak için SGK’nın düzenlemelerini yakından takip ediyor. Özellikle eksik primi olan ve bu sebeple EYT’yi kaçıranlar için yeni fırsat duyuruldu. 10 yıl sigortalılık süresine sahip olan ve 3600 prim günü ödemesi dolan kişiler artık emekli olabilecek. SGK kısmi emeklilik düzenlemesi ile ilgili önemli bir açıklama yayınladı. Peki kısmi emeklilik çıktı mı Ne zaman çıkacak? Kısmi emeklilik kimleri kapsıyor?

10 YIL VE 3600 PRİMLE EMEKLİLİK GELİYOR

SGK tarafından hazırlanan yeni erken emeklilik düzenlemesine göre 3600 gün ve 10 yıl sigortalılık süresini tamamlayanlar erken emeklilik hakkına sahip olacak. Kadınlarda 50 yaş şartı aranırken erkeklerde ise 55 yaş şartı konuldu. Bu şartların en az üçünü taşıyanlar emeklilik için dilekçelerini verebilecek. Ayrıca sigorta başlangıç tarihine göre de emeklilik şartları değişecek. SGK girişi 1999 ve öncesi olanlar 10 yıl ve 3600 prim günü ile emekli olabilirken 1999 sonrası olanlar ise 15 yıl sigortalılık süresi ve 4200 prim günü ile emeklilik hakkına sahip olacak.

KISMİ EMEKLİLİK ÇIKTI MI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Milyonlara erken emeklilik yolunu açacak olan kısmi emeklilik düzenlemesi büyük bir heyecanla Takip ediliyor. Emekli olmayı hayal eden SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar ise kısmi emeklilik çıktı mı Ne zaman çıkacak sorusuna yanıt arıyor. Henüz düzenlemeye ilişkin net bir tarih verilmedi. Ancak hazırlıklar tamamlandı son sözü TBMM genel kurulu söyleyecek.

TBMM’DEKİ ERKEN EMEKLİLİK DÜZENLEMELERİ

Diğer yandan TBMM’de bekleyen farklı erken emeklilik düzenlemeleri de bulunuyor. Bunlardan biri bağ-kurlulara prim indirimi. EYT’yi kaçıran bağ kurlular 1800 günlük prim indirimi ile artık 7200 günden emeklilik hakkına sahip olacak. Bu durumda bağ-kurlular için 5 yıl erken emeklilik fırsatı da ortaya çıkmış olacak.

Diğer bir düzenleme ise ev hanımları için yapılıyor. İsteğe bağlı sigorta girişi yaptıran ev hanımları devletten prim desteği alabilecek. Devletin vereceği üçte bir prim desteği ev hanımlarının prim ödemelerini kolaylaştırırken aynı zamanda erken emeklilik içinde çocuk sayısı ve evlilik süresinin bir avantaj olacağı düşünülüyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Emekliye Zam EK İKRAMİYE Geliyor: 10.000 – 18.000 TL Arası Ödenecek

Emekliler dikkat. Ek ikramiye müjdesi geldi. Maaş zammı sonrası yeni açıklama yapıldı. Temmuz ayının sonuna kadar 10.000 – 18.000 TL Arası ek ikramiye hesaplarda… Emeklilere zam sonrası sevindirici bir haber daha geldi. Maaş zammının yanı sıra ek ödeme zammı da yapıldı. SSK, Bağ-Kur, 4C emeklisinin tamamına IBAN numarasından ek ikramiye ödemesi zamlı olarak yapılacak. Yarın […]