MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Belediye, Eğitim, Flaş, Gençlik, Toplum » Alman Grup Kartal’ı ziyaret etti

Alman Grup Kartal’ı ziyaret etti2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında Kartal’ı ziyarete gelen Almanya Fulda Üniversitesinden öğrenciler Kartal’ın önemli yerlerini gezdi.

Almanya Fulda Üniversitesi Sozial and Kulturwissensuhuften Fakültesinden Prof.Dr. Volker Hinnenkamp ve beraberindeki öğrenci grubu Kartal’ı ziyaret etti. Kartal Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen tur ile Kartal’ın sosyal ve tarihi yerlerini gezen grup, Kartal’ı çok beğendiklerini söyledi.

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti proje kapsamında İstanbul’a gelen grup, Kartal ilçesini gezdi. Kartal Belediyesinin ev sahiplinde düzenlenen tur ile Kartal ilçesini gezmeye başlayan grup ilk olarak İstanbul’un ikinci Organik Pazarı olan Kartal Ekolojik Pazarını gezdi. Aynı alanda kurulan Ekolojik Pazar ve Kadın Ürünleri Pazarı hakkında bilgiler alan heyet, aynı alanda bulunan Eğitim Çadırı’nı da gezerek, Eğitim Çadırındaki dağcılık antrenmanı amaçlı kullanılan  yapay dağı da incelediler. Daha sonra Kartal Belediyesin özel olarak tasarladığı ve önümüzdeki günlerde faaliyete girecek olan, Yaşlı Bakım ve Huzurevi’ni gezen Fulda Üniversitesi heyeti Huzurevinin manzarasından çok etkilendiklerini belirtti.

İnanç mozaiklerinin bir arada olduğu Kartal ilçesinde bulunan Kartal Cemevi ve Kartal Kilisesini de gezme fırsatı bulan grup, Kilise ve Cem Evi yetkililerinden bilgiler alarak, buralarda bol bol fotoğraf çektiler.

Turun diğer ayağı olan, Kartal Belediyesi halım kilim kurslarının atölyelerini de gezen grup, halı ve kilim dokunan tezgahlarda kısa süreli de olsa halı dokuma deneyimi yaşadılar. Öğrenciler dokunan halıların yöreleri ve malzemelerini incelediler.

Son olarak Kartal Belediyesinin İştiraki olan ve birçok ilçeye asfalt üreten KARYAPSAN fabrikasını gezen öğrenciler, fabrikada asfaltın nasıl üretildiği ve fabrikanın faaliyetleri konusunda meraklarını giderdi.

Gezi hakkında düşüncelerini aktaran Fulda Üniversitesi Sozial and Kulturwissensuhuften Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Volker Hinnenkamp, Kartal’da olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Misafirperverlik ve düzenledikleri tur için Kartal Belediyesine teşekkür eden Hinnenkamp, düzenlenen organizasyondan  memnun kaldıklarını söyledi.

Hiç yabancılık çekmediklerini ve ilk fırsatta tekrar geleceklerini ifade eden Hinnenkamp kültür alışverişinin gelişmesi için Almanya’ya döndüklerinde bu güzel izlenimlerini herkese anlatacaklarını belirtti.

Galeri
📆 18 Ekim 2010 Pazartesi 16:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR