MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Dikkat Çekenler, Flaş, Kültür-Sanat, Toplum » Güzelgün:” Yakacık’ta Tarih AĞLIYOR”!
Güzelgün:” Yakacık’ta Tarih AĞLIYOR”!


Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Genel Meclis üyesi İlhan Güzelgün, bir zamanların efsane sayfiye semti Yakacık’ta bulunan ve TARİHİ konumu olan HAMAM ve çeşmelerin adeta kaderlerine terk edildiğini söyledi. Osmanlı döneminde inşa edildiği belirtilen ve yaklaşık beş yıl öncesine kadar yaklaşık yüz bin nüfuslu Yakacık halkına hizmet eden tarihi hamamın restore edilerek bölge halkının hizmetine açılabilmesi için konuyu İstanbul İl Genel Meclisine taşıyacağını hatırlattı.

YAKACIK HALA SAHİPSİZ

Havası ve suyu ile ünlü Yakacık’ın ünlü ve şifaları sularının da tarihe karıştığını, Yakacık’ta kayıt altında olduğu kaydedilen 36 tarihi çeşmenin sularının akmadığını ve bu çeşmelerin son durumlarının da içler acısı bir durumda olduğunu belirterek, “ Özellikle şunun altını çizerek söze başlamak istiyorum. Maalesef İstanbul’un BALKONU konumunda olan Yakacık yılların ihmaline, önceki yerel yönetimlerin kadrine uğramış, hak ettiği belediye hizmetlerinden tam  olarak yararlanamamış bir semtimiz, bu bir gerçek. Yakacık’ta Osmanlı döneminde ve Cumhuriyetin kuruluş yıllarında inşa edilmiş HAMAM ve çeşmeler bugün birer harabe durumunda ilgi bekliyor,yeniden musluklarından şarıl şarıl sularının akmasını bekliyor. Bu arada beni en çok üzende tarihi mezarların tahrip edilmesi ve kabirde kazılan 1.5 derinliğinde DEFİNE aranması. Belirttiğim gibi Yakacık hala sahipsiz, Yakacık  tarihi eserleriyle kaderine terk edilmiş. Yoksa Yakacık’ın kaderi bu mu” diye konuşarak ilgililerin,yerel yöneticilerin ilgisini  adeta Yakacık’a çekti.

İLGİLİLERİ GÖREVE DAVET  EDİYORUM!

Bölgenin sorunlarını yakinen bilen ve bölgenin sorunlarının yılmaz takipçisi olacağını kaydeden tecrübeli politikacı Güzelgün, şöyle devam etti: “ Yakacık ne bir park nede çocukların oyun oynayarak çocukluklarını yaşayacak bir ortam da maalesef yok. Şu önemli konunun da altını kalın çizgiyle çizmek istiyorum. Önemli olan Cami, Türbe, Hamam ve Çeşme gibi tarihi özellikleri olan yerleri koruyalım ve gelecek nesillere Osmanlının ve Cumhuriyetimizin birer simgeleri olarak sapa sağlam emanet edelim. Geçmişine sahip çıkmayan, çıkamayanlar geleceğe de sahip çıkamazlar gerçeğini de hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım. Önemli olan oturduğumuz, yaşadığımız şehrimize hizmet edelim. Bu hizmeti de en iyi şekilde yapmak isterim. Tarihi Yakacık hamamının bir ENKAZ abidesi gibi kapatılarak adeta kadirine terk edilmesini görmek beni çok üzdü. Bu konudaki duygularımı ifade etmekte zorlanıyorum. Yerel yöneticiler ve Anıtlar kuruluşu Yakacık’taki Tarihi eser katliamını görmüyorlar mı? Yerel yöneticiler bölgenin sorunlarına nasıl bir Gözlükle bakıyorlar? Bunu da anlamakta zorluk çekiyorum. Yakacık’da tarihi mezarlar,Türbeler tahrip ediliyor,tarihi Hamam ve Çeşmeler birer enkaz abidesi gibi görüntü kirliliği oluşturuyor.Nerede ilgililer? Bu sorumun yanıtını bekliyorum” diye konuştu.

HANİ TEMİZLİK İMANDAN GELİYORDU?

Tarihi Yakacık Hamamının ve tarihi çeşmelerin restore edilerek tekrar Yakacık halkının hizmetine açılması gerektiğine vurgu yapan İL Genel Meclis üyesi İlhan Güzelgün, “ Temizlik İmandan gelir mantığı benim için her şeyden önemlidir. Hamam ve çeşme bu mantığın birer önemli halkalarıdır. Ecdadımız her semtte HAMAM ‘lar inşa etmiş “Halkım yıkansın, paklansın ve temiz gezsin” diye.Ecdadım  çemeler inşa etmiş su  bulup içsin ve yıkansın diye.Bizde ne yapıyoruz Hamamları kapatıyoruz,çeşmeleri körlüyoruz. Yakacık’taki tarihi HAMAM, Çeşme ve Türbenin adeta kaderine terk edilmesi beni son derece rahatsız ve huzursuz etti. İnşallah Yakacık’taki tarihi Hamam, Çeşme ve Türbe’yi İl Genel Meclisinde gündeme taşıyacağım ve sahibi kim olursa olsan Yakacık Hamamının restore edilerek tekrar halkın hizmetine açılabilmesi noktasında girişimlerdi bulunacağım. Maalesef Yakacık’ta TARİH AĞLIYOR” yorumunu yaptı.

Fethi SATICI

Galeri
📆 01 Kasım 2010 Pazartesi 11:53   ·   💬 9 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR