MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Flaş, Toplum » Kuvayı Milliye Kahramanı Kartallı Kâzım mezarı başında anıldı
Kuvayı Milliye Kahramanı Kartallı Kâzım mezarı başında anıldı


“Dövüştü pir aşkına,

Yaralandı birkaç kere

Ve saire

Ve kavga bittiği zaman

Ne çiftlik sahibi oldu, ne apartıman.

Kavgadan önce Kartal’da bahçivandı,

Kavgadan sonra Kartal’da bahçivan…”

İşte büyük şair Nazım Hikmet, Kuvayı Milliye kahramanı İbrahim Göleber’i , Kartallı Kâzım adıyla böyle anlattı şiirlerinde.

Kartallı Kâzım’ın çocukları babalarını yalnız bırakmadı

Kuvayı Milliye kahramanı Kartallı Kâzım 50. Ölüm yıldönümünde, Pendik Yayalar köyünde bulunan mezarı başında anıldı.

Anma törenine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, belediye başkan yardımcıları ve kalabalık bir grup katıldı.

Bu anlamlı günde Kartallı Kâzım’ın oğulları Yılmaz ve Yalçın Göleber, kızları Sevim ve Melek Göleber’le torunları  Yalçın,Vedat, İbrahim Göleber mezarı başında hazır bulundular.

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen törende, Kuvayı Milliye Kahramanı İbrahim Göleber,  yani Kartallı Kâzım için dualar okundu ilahiler söylendi.

Kartallı Kâzım Cumhuriyetimizin değeridir

Anma töreninde  konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz “ Kartallı Kâzım’ın yalnız  Kartalın  değil,  Cumhuriyetimizin bir değeridir. Bizleri bugünlere getiren  mezarı başında andığımız değerlerdir.  Bugün Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ezan okunuyorsa, rahatlıkla dolaşılıyorsa bu insanların verdiği hizmetten dolayıdır. Başta Atatürk olmak üzere tüm Kuvayı Milliyeye omuz verenleri minnetle anıyoruz.  Bunlardan birisi de Kartalımızın değeridir. Kartallı Kâzım’ı Kartal’da yapacağımız meydanla ve oraya dikeceğimiz heykeliyle yaşatacağız” dedi.

Anma törenin ardından  Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz,  Kartallı Kâzım’ın kızı Sevim Göleber  ve Melek Göleber  ile el sıkıştı.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Kartallı Kâzım için yapılan helvadan yemeyi de ihmal etmedi.

Kartallı Kâzım’ın yeri Atatürk’ün  yanı

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, şair Nazım Hikmet’in 1941 yılında Bursa cezaevinde yaptığı Kartallı Kâzım’ın  orijinal resmini gösterdi.  Başkan Öz, Kuvayı Milliye kahramanın resmine iyi bakılmasının altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:  “Ne belediyeye verin   ne de  elinizde tutun. Atatürk’ün yattığı  Anıtkabir’de Kuvayı Milliye bölümüne zimmetli olarak teslim edilmeli. İlelebet orada kalır. Kartallı Kâzım olarak da herkes tarafından bilinir. Kartal’da Kartallı Kâzım’ın heykelini dikip bu değeri önce Kartal’ın, sonra Türkiye’nin tanımasını ve anlamasını sağlamaya çalışacağız. Bu yıl olduğu gibi her Cumhuriyet bayramında yapacağımız Cumhuriyet Yürüyüşümüzü, Kuvayı Milliye Kahramanı  Kartallı Kâzım Meydanından Kartal’da bulunan Atatürk anıtına doğru yapacağız.”

Törende, Kartallı Kazım’ın kızı Sevim Göleber ise  babasının resmini alarak ”Babam mert ve cesur bir adamdır. Babamla gurur duyuyorum” dedi.

Anma törenin sonunda  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartallı Kâzım’ın ailesiyle toplu fotoğraf çektirdi.

Galeri
📆 01 Kasım 2010 Pazartesi 17:06   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR