MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Büyükşehir, Eğitim, Flaş » İETT’den İstanbul’a yeni hizmet “OKUBÜS”
İETT’den İstanbul’a yeni hizmet “OKUBÜS”


 İETT’den ‘Okubüs’

 

 

  İETT, özellikle gençlerin ve çocukların kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi için otobüs tahsis etti. ‘Okubüs’ adıyla özel olarak giydirilen İETT otobüsü, TÜYAP Kitap Fuarı süresince Avcılar-Beylikdüzü arasında sefer yapıyor.

İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, her gün İETT araçlarında yaklaşık 1 milyon 700 bin yolcunun seyahat ettiğini söyledi. Baraçlı, “Ortalama 30 dakikalık yolculuk yapılıyorsa 51 milyon dakika, yani 850 bin saatlik bir zaman söz konusu. Bu zaman, daha verimli bir şekilde değerlendirilebilir.

1 ayda ortalama 22 gün çalışılan ülkemizde bir insanın ayda 11 saati toplu taşıma araçlarında yolculuk etmekle geçiyor.” şeklinde konuştu. Baraçlı, açıklamasında, “Ülkemizde kitap okuma oranı yüzde 4 ila 5 civarında. Japonya’da toplumun yüzde 14’ü, İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okurken, bizim ülkemizde bu oran binde 1 civarında. Bir Japon yılda 25 kitap okurken Türkiye’de 6 kişiye yılda bir kitap düşüyor. Türkiye’de bir kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın 300 katını bir Norveçli ayırıyor. Yani kitap okuma karnemiz zayıf.” İfadelerine yer verdi.

Bir kişinin günde 5 saatini televizyon başında geçirdiğine dikkat çeken Baraçlı, “Biliyorsunuz Düşün Taşın Derneği, vatandaşlarımızın kitap okumasını teşvik amacıyla çok değerli projelere imza attı. Dernek yetkilileri, toplu taşıma araçlarında geçen zamanın daha verimli kullanılması amacıyla hazırladığı proje için bizden destek istedi. Biz de hiç düşünmeden destek verdik. Çünkü insanımızın daha çok okumaya ve vaktini daha iyi değerlendirmeye ihtiyacı var. Bu projeyle inşallah otobüslerde okuyan daha çok insan göreceksiniz.” dedi.

İETT’nin, toplumda okuma alışkanlığının arttırılması amacıyla Düşün Taşın Derneği ile ortaklaşa hayata geçirdiği okubüs projesi sayesinde özellikle genç okurlar kitap fuarı süresince farklı bir etkinliğe tanıklık ediyor. Okurlar için özel olarak giydirilen okuma otobüsü okubüs, 31 Ekim – 7 Kasım tarihleri arasında Avcılar-Metrobüs ile Beylikdüzü arasında sürekli sefer yapıyor. Otobüste seyahat eden yolculara saat 12.00 ve 14.00’de yapılan seferler sırasında dernek tarafından seyahat sırasında okumaları için kitap dağıtılıyor.

İSTANBUL(CİHAN)-

Galeri
📆 04 Kasım 2010 Perşembe 12:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR