MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Flaş, Sağlık, Toplum » Kartal’da ‘Engelliler Koordinasyon Birimi hayata geçirildi
Kartal’da ‘Engelliler Koordinasyon Birimi hayata geçirildi


Onlar hep vardılar. Yaşamın içindeydiler. Sokakta, otobüste, vapurda…

Sıkıntılarını hep görmemezlikten geldik.

Onları kalabalıklar içinde yalnız bıraktık.

Umursamadık.

Oysa onlar sessiz çığlıktılar.

Kimden mi söz ediyoruz?

Tabi ki hayatımızda hep var olan engellilerden.

İşte bu sessiz çığlığın sesini  Kartal Belediyesi duydu.

Sessiz çığlığın sesini duyurmak için Kartal Belediyesi zaman kaybetmeden harekete geçti.

Kartal Belediyesi Türkiye de bir ilki hayata geçirerek ‘Engelliler Koordinasyon Birimi’ ni  hayata geçirdi.

‘Engelliler Koordinasyon birimi’ Medikal yardımlar, Eğitim danışmanlığı, İstihdam çalışmaları, Engelli maaşı, evde bakım ücreti, İETT beyaz kart ve başbakanlık özürlü kimlik kartı başvurularıyla ilgili yönlendirme hizmetleri,  Ağır derecede engelli vatandaşlarımıza yönelik evde sağlık hizmeti,  Hukuki danışmanlık hizmeti, Ev ziyaretleri yöntemiyle engelli yurttaşlarımızın gereksinimlerinin belirlenmesi, Engelli hakları konusunda engelli yurttaşlarımızın ve ailelerinin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar, Halkımızın engellilik olgusu hakkında duyarlılık ve bilincinin arttırılmasına yönelik çalışmalar, Hasan Doğan spor kompleksi yüzme havuzu için hafta sonları engelli çocuklara ve ailelerine servis imkanı sağlanması gibi hizmetler vermekte.

‘Engelliler Koordinasyon Birimi’ Türkçe Öğretmeni Cem İyidoğan’ın  davetlisi olarak Öğretmen Zekeriya Göçer İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti. Okula giden Engelliler Koordinasyon Birimi’ burada öğrencilere  engelli yaşam ile ilgili bilgi verdi.

Farklılıklara saygı duyulmalı

Seminerde çocuklara,  engellilerin toplumla sağlıklı ilişkiler geliştirmesi için çocuklarımıza düşen görevler, engelliliğin önlenebilir nedenleri ve belediyenin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Birim Koordinatörü Özgür Uğur,  engellilere yönelik toplumsal bilincin artması gerektiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “Farklılıklara saygı, toplumsal duyarlılık ve bilinç kazandırmaya, önyargısız, pırıl pırıl yürekli çocuklarımızdan başlıyoruz. Bu duyarlılık ve bilinci Kartal’da yaşayan tüm yurttaşlarımıza kazandırmak hedefindeyiz.”

“Engelsiz Kartal için evinizdeyiz”

Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi  “Engelsiz Kartal için evinizdeyiz” adı altında engellilerin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi. Kartal’da yaşayan engelli vatandaşlar  evlerinde ziyaret ediliyor.

Engelliler Koordinasyon Birimi, geçtiğimiz gün engellilere duyarlılığı ile bilinen Atalar Mahalle Muhtarı  Ahmet Ceylan ile birlikte Kartal’da yaşayan Elif Toprak’ı  evinde ziyaret etti.

Burada Atalar Muhtarı Ahmet Ceylan, Belediye yetkilileriyle birlikte  yaşama sevinci ile dolu olan Elif Toprak ile sohbet etti, sorunlarını dinledi.

Ziyarette Elif Toprak, el emeği göz nuru olan ördüğü kazağı yetkililere göstererek mutluğunu paylaştı.

Galeri
📆 05 Kasım 2010 Cuma 09:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR