MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Zambak Tiyatro, çocuklara yalan söylememeyi benekli oyun ile öğretecek
Zambak Tiyatro, çocuklara yalan söylememeyi benekli oyun ile öğretecek


Zambak Yayınları tarafından hazırlanan ‘BENEKLİ’ adlı tiyatro oyunu, yeni sezonunu ilk gösterisini İstanbul TÜYAP fuarında sahnelendi.

Zambak Yayınları, geleceğin teminatı olan çocuklara sosyal sorumluluğu yerine getirebilmek için tiyatro oyunu hazırladı. Bu kapsamda Zambak Çocuk Kukla Tiyatrosu, “BENEKLİ” adlı tiyatro oyununu, anasınıfı, 1 ve 2. sınıfları kapsayacak şekilde sahneye konuldu.

ZAMBAK Yayınları, 12 yıldan bu yana çocuklara ve öğrencilere sunduğu yardımcı kitaplarla binlerce çocuğun gönlüne girdi. İlkini 2009-2010 eğitim öğretim yılında hayata geçirdiği Zambak Kukla Tiyatrosu projesi ile de sosyal sorumluluk alanında faaliyette bulunmaya başlayarak çocukların kültürel ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlamaya başladı.

Zambak Çocuk Tiyatrosu bu amaçla; çocukların ve öğrencilerin hayal dünyalarını genişletmek, kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak ve evrensel değerler etrafında yetişebilmelerini sağlayabilme adına 2010-2011 eğitim öğretim yılında da faaliyetlerine tüm hızı ile devam edecektir. Zambak Yayınları tarafından hazırlanan ‘Horhor ile Kıvırcık’ adlı tiyatro oyunu, Geçen yıl Türkiye geneli il ve ilçelerde toplamda 120 bin öğrenciye ulaştı. Tiyatro oyunu, Türkiye’nin birçok bölgesinde öğrencilerle buluştu. Zambak Çocuk Kukla Tiyatrosu tarafından hazırlanan, ”BENEKLİ” adlı Tiyatro oyunu, anasınıfı öğrencileri ile 1. ve 2. Sınıfları öğrencilerine hitap ediyor.

İlk gösterimini İstanbul TÜYAP Kitap fuarında gerçekleştiren Zambak yayınları ‘BENEKLİ’ tiyatro oyunu çocukların severek izlediği 60 dakikalık oyun seyircilerin de oyuna aktif olarak katılmasını sağlayan bir içeriğe sahip olması dikkat çekiyor.
‘BENEKLİ’ tiyatro oyununda rol alan isimler, profesyonel tiyatro sanatçıları. Performansları ile takdir toplayan sanatçılar, değişik kukla figürleriyle sahnede heyecanın hiç düşmemesini sağlıyorlar. TÜYAP Kitap Fuarında yapılan gösteride, çocukların coşkulu tezahüratlarla programa katıldıkları ve neşeli dakikalar geçirdikleri gözlendi. Etkinlerde, öğrencilere yalnızca eğitici bilgiler ve dersler veren oyunlar sergilenmiyor. Aynı zamanda değişik aktiviteler yapılıyor ve çocuklara hediyeler dağıtılıyor.

Böylece çocuklar, bir taraftan katıldıkları aktivite heyecanı yaşarken, diğer taraftan

şarkı söyleyerek, gönüllerince eğlenerek öğrenme imkânı buluyorlar.
Zambak Okul Öncesi Ürün Müdürü İbrahim Ceylan, ‘BENEKLİ’ Tiyatrosu ile ilgili şunları söyledi: “Oyunun içeriği Milli Eğitim müfredatında da yer alan evrensel konuları içeriyor. Oyun, müfredatta geçen, “doğru sözlü olma, izinsiz bir şeyler almama, büyüklere saygı, hayvanları sevme vb*” konuları içermektedir.

Çocukların hayal dünyası ve kendi gerçekleri iç içedir. Çocuklar, çevresindeki olaylardan etkilenince, taklit yeteneğini kullanarak canlandırma yaparlar ve hayal dünyasından kattıklarıyla da oyunlarını zenginleştirirler” diye konuştu. İbrahim CEYLAN sözlerini şöyle sürdürdü; “Kimi zaman cansız varlıkları canlıymış gibi düşünmekten çok hoşlandığı gözlenir. Bu nedenle çocuk, kuklaları konuşturmayı çok sever ya da arabalarıyla veya bebekleriyle oynarken onlara ait sesler çıkarır. Kendi vücudunu devreden çıkararak, kullandığı nesnelere canlılık kazandırır. Çocuğun ruh ve beden gelişimi için bu ve buna benzer oyunların olabildiğince zenginleşmesi gereklidir” ifade etti.

“ÇOCUKLARIN ÇOK YÖNLÜ GELİŞMESİNİ SAĞLIYOR”

Zambak Okul Öncesi Ürün Müdürü İbrahim Ceylan sözlerini şöyle tamamladı: “Çocuğun hayatında önemli bir yer tutan oyunların canlandırılması ile bir tiyatro eserinin hazırlanıp sahnelenmesi arasında büyük bir benzerlik olduğu kolayca gözlemlenebilir.

Tiyatro, çocuğun çok yönlü gelişmesinde önemli bir rol oynar. Çocuk, aktif, kendine güvenen, çevresi ile sağlıklı ilişkiler kuran, öğrendiklerini hayata geçiren bir birey olarak çok yönlü gelişir. Tiyatronun pek çok olumlu etkisinden birisi de çocuğa dayanışmayı öğretmesidir. Tiyatro, birlikteliğe dayanan bir sanat faaliyeti olduğu için, tiyatroda görev alan çocuklar, birlikte bir işi başarmanın yanında, dayanışmanın ve birbirlerine destek olmanın önemini de kavrarlar. Çocuğun daha sonraki dönemlerinde paylaşımcı olması ve bir ekip içinde rahatlıkla çalışmasında, tiyatro faaliyetlerinin yeri oldukça fazladır.” Yaşları kaç olursa olsun, kendi yaptıkları işlerin beğenilmesinden büyük mutluluk duyarlar. Bu, onların özgüvenlerinin gelişmesini
sağlar”.

Türkiye genelinde, talep gelen tüm MEB ve özel okullar ‘BENEKLİ” tiyatro oyunundan faydalanabilecek.

İSTANBUL (İHA)

📆 05 Kasım 2010 Cuma 11:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR