MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » Topbaş: “Kurban Kesme İbadetini 3 Güne Yayarsak Şehirde Problem Yaşanmaz”
Topbaş: “Kurban Kesme İbadetini 3 Güne Yayarsak Şehirde Problem Yaşanmaz”


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Kurban Bayramı’nda İstanbullulardan destek ve anlayış beklediklerini belirterek, “Kurban kesme ibadetini bayramın 3 gününe yayarsak şehirde bir problem yaşanmaz. Bu konuda hassasiyet gösterilmesi lazım ki bu şehirde çirkin görüntüler olmasın” dedi. Topbaş, bayram tatilcilerini de yollarda trafik kurallarına uymaları yönünde uyardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediye çalışanları ile bayramlaştı.

Saraçhane’de bulunan belediye binasında yapılan bayramlaşma törenine yüzlerce personel katıldı. Kadir Topbaş, elini öpen bir personelin çocuğuna da 20 TL bayram harçlığı vermeyi ihmal etmedi.

Törende konuşan Kadir Topbaş, İstanbul’un geldiği noktada İBB personelinin çok büyük katkısı olduğunu belirterek, çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

İstanbul’da çok büyük yatırımların yapıldığının altını çizen Topbaş, “Bu dönem üzerinde hassasiyetle durduğumuz deprem odaklı bir dönüşüm çalışmasını başlatmak. Bunun adımlarını attık. Biz altyapı, ulaşım ve diğer konularla ilgili zaten rotamızı oluşturduk. Geldiğimiz nokta ortada. İstanbul’un turizmden aldığı pay ortada. Gelecek dönemde de İstanbul’un çok ciddi mesafeler alacağını umut ediyorum” diye konuştu.

Personelin kurban bayramını kutlayan Kadir Topbaş, “Kurban bayramının kendine özel bir niteliği, manevi bir yönü var. Kurban kesme işlemi var. İstanbul, Türkiye’nin 5’te 1 nüfusunu barındıran bir kent ve o denli de kurban talebi çok fazla. İlgili bakanlığın aldığı bir dizi kararlar var. Anadolu’dan Avrupa yakasına kurbanlığın geçişi ile ilgili müdahaleler yapılıyor. Biz de belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Yeterli değil ama iyi bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. İstanbullulardan destek
ve anlayış bekliyoruz. Bu şehirde her şeyi kaliteli şekilde yapmak zorundayız. Biz İstanbul’da 484 noktada kesim alanı, 96 noktada hayvan satış merkezi oluşturduk. 150 adet de mobil kesimhanemiz var. Herkes bayram namazından sonra kurbanı kesmek ve belki ziyaretlerinde de hediye olarak götürmek istiyor. Bu doğru ama şartlar elvermiyorsa bunu 3 güne yayarsak böyle bir problem bu şehirde yaşanmaz. Bu konuda hassasiyet gösterilmesi lazım ki bu şehirde çirkin görüntüler olmasın. Neticede bir ibadet yapılıyorsa o ibadet de kendi usul ve adabına göre yapılsın, rencide edilmesin, insanlar korkutulmasın, çevreye zarar verilmesin. Hepimiz Anadolu’nun değişik yerlerinden geldik ve oralardaki alışkanlıklarımızı İstanbul’da da devam ettiremeyiz. Belki geçmişte hayvan kesme alışkanlığımız vardı halen ben bunu yaparım diye ısrar edip, elini kolunu bacağını kesenler var. Bu işi bilenler yapmalı” dedi.

Pakistan’da yaşanan felaketi hatırlatan Kadir Topbaş, “Vekalet verip yardım kuruluşları vasıtasıyla oralardaki sıkıntılı olan insanlara bu ibadeti oraya yansıtacak şekilde yapabilirler. Bu da İstanbul’daki kesim olayını biraz azaltır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bayrama hazır olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Biz bayram için hazırlıklarımızı yaptık. Ulaşımda yüzde 50 indirim yaptık. Daha önce ücretsizdi ancak ciddi şikayetler var istismar edildiği yönünde. Ayrıca toplu taşımada ek seferler koyduk. Biz belediye olarak bayram yapmıyoruz, yaptırıyoruz. Vatandaşımız İstanbul’da iyi bir bayram yapsın diye ek seferlere kadar her şey kondu. Kurbanla ilgili bir problem olursa 444 44 36 zabıtaya ulaşabilirsiniz. Birtakım cezai şartlar var ama ceza değil insanlar kendileri bu davranışları koyarlarsa çok daha rahat ederiz diye düşünüyorum.”

Başkan Topbaş, Kurban Bayramı tatilcilerini de uyararak, “Şehir içi ve şehir dışında trafik kurallarına uyulmasını tavsiye ediyorum. Bütün o işaretlemeler bilimsel tespitlerle yapılan çalışmalar. Şehirlerarası ulaşımda eğer devamlı şeridi ihlal ediyorsanız her an kaza yapabilirsiniz. 9 günlük tatil nedeniyle birçok İstanbullu Anadolu’nun çeşitli yerlerine seyahate gittiler. Gidişler hoş olabilir ama dönüşler zehir olmasın” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL (İHA)

📆 11 Kasım 2010 Perşembe 12:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR