MENÜ ☰
19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Manşet » Cem Yılmazlı Türk Telekom reklamı tıklanma rekoru kırdı
Cem Yılmazlı Türk Telekom reklamı tıklanma rekoru kırdı


Türk halkının “viral” reklama büyük ilgi gösterdiğini ortaya koyan Izlesene.com verilerine göre, Cem Yılmazlı Türk Telekom reklamı 20 günde 1 milyon 183 bin kişiye ulaşarak tıklanma rekoru kırdı.

İnternetteki her üç videodan birinin reklam içeriğine sahip olduğunu ortaya koyan Izlesene.com’un istatistiklerine göre, viral videolar sosyal medyada diğer yayınlara göre yedi kat fazla paylaşılıyor. Böylece videolar, oluşturdukları etkiyle yüksek izlenme oranlarına çok daha kısa sürede ulaşıyor.

Izlesene.com’un yayınladığı karne, Türk halkının viral reklama alıştığını, hatta normal içerikteki videolardan daha çok izlediğini de ortaya koyuyor. Bu videolardan en çok ilgi göreni ise fiber internet konulu ve Cem Yılmazlı Türk Telekom reklamı oldu. Reklam, sadece 20 günde 1 milyon 183 bin defa tıklanarak bir rekora imza atmış oldu. Viral içeriğe sahip olmayan fakat internette en çok izlenen videolar arasında bulunan “iki çocuğun apaçi dansı kapışması” ise 6 ayda 1 milyon 223 bin 840 defa izlendi. Ata
Demirerli Avea viral reklamı videosu 485 bin defa seyredilirken, Ruffles’ın “Çılgın Ev Partisi” konulu viral videosu da 654 bin 403 kez tıklanarak 6 ayın popüler videoları arasında yer aldı. Athena’nın yer aldığı Coca Cola reklamı 366 bin defa tıklanırken, Şener Şen’in rol aldığı “Mümkünlü” kasabasında geçen TTNET reklamı da 320 bin izlenme oranına ulaştı.

Alınan diğer sonuçlar da internette yer alan videoların yüzde 32’sinin viral reklam olduğuna, kalan oranın ise müzik, klip, komik video gibi içeriklere ait olduğuna işaret ediyor.

Nokta ekibi reklam yetkililerinden Muammer Okumuş’un verdiği bilgiye göre, reklamcılık ya da pazarlama iletişiminde “viral” kelimesi, bir ürünün, servisin ya da mesajın kullanıcıya dolaylı bir yol ile ulaştırılması ve mümkün olan en fazla kitleye ağızdan ağıza yayılması anlamına geliyor. Bu yeni reklamcılık ve pazarlama yöntemi, internet kullanımının artışı ile birlikte televizyon reklamcılığına alternatif olarak doğdu. İnternet mecralarında viral videolar, iletişim için en doğru ve hızlı araç olarak
görülüyor. Okumuş, bu yöntemin en çarpıcı örneklerinden birinin Garanti Bankası mortgage ev kredisi viral video reklamı olduğunu belirterek, “Bu video Izlesene.com internet sitesinde 523 bin 543 defa izlenmiş, Facebook sosyal paylaşım sitesinde ise 75 bin 883 beğeni almıştır” diye konuştu.

 

İSTANBUL (İHA)


Etiketler: , , ,
📆 22 Eylül 2011 Perşembe 11:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR