MENÜ ☰
23 Ocak Uğur Mumcu'yu anma Yol Koşusu
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum, Tuzla » Tuzla’daki Çanakkale’yi yüz bin kişi ziyaret etti!
Tuzla’daki Çanakkale’yi yüz bin kişi ziyaret etti!


Tuzla sahilinde Tuzla Kaymakamlığı, Tuzla Belediyesi, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Anadolu Eğitimciler Derneği işbirliği ile kurulan Çanakkale çadırı, 12 günde toplam 105 bin 274 kişi tarafından ziyaret edildi. Ziyaretçilere gönüllüler tarafından, Çanakkale Savaşlarındaki kahramanlıkları anlatan 8 farklı hikaye ve drama toplam bin 400 defa, “Kınalı Hasan” oyunu ise toplam 600 defa tekrarlanarak sunuldu.

Çanakkale Zaferi’nin 97. yılı dolayısıyla Tuzla sahilinde kurulan Çanakkale çadırı ziyaretçi akınına uğradı. Üç bölümden oluşan çadırın bir bölümünde Çanakkale Savaşlarından kalan silah, mühimmat ve hatıraların sergilendiği bir müze, Çanakkale panorama haritası ve Çanakkale savaşlarına ait görseller sergilendi. Diğer bir bölümde, 8 farklı hikaye ve drama ziyaretçilere canlandırıldı. Tiyatro sahnesinden oluşan üçüncü bölümde ise “Kınalı Hasan” isimli tiyatro oyunu sergilendi. Çadırın çıkışında ise ziyaretçilere, Çanakkale Savaşlarında Mehmetçiğin yiyeceğine katık ettiği şekersiz üzüm hoşafı ikram edildi. Ziyaret günleri boyunca Tuzla İmam Hatip Lisesi Mehteran Takımı da ziyaretçilere mehter konseri sundu.

 

Çadırda tüm etkinlikler için, öğretmen ve öğrencilerden oluşan 115 kişilik gönüllü bir ekip görev yaptı. 12 gün boyunca açık kalan çadırı, İstanbul’un tüm ilçelerinden, öğrencilerin ağırlıkta olduğu ziyaretçiler gezdi. Anasınıfından üniversiteye her kademeden öğrencilerin ve 7’den 70’e vatandaşların ziyaret ettiği Çanakkale çadırında 12 gün boyunca izdiham yaşandı. Ziyaretçilerin kah coşkuyla kah gözyaşları ile ziyaret ettiği çadırda hüzün ve gurur bir arada yaşandı.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla sahilinde kurulan Çanakkale çadırına, ziyaretçilerin yoğun ilgi göstermesinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Belediye olarak her yıl tarihi şehir gezileri kapsamında Çanakkale ziyaretleri düzenliyoruz. Bu etkinliği ise, Çanakkale ziyaretlerine katılamayan vatandaşlarımızı düşünerek gerçekleştirdik. Etkinliğimizin, beklentilerimizin çok üzerinde bir ilgi ile karşılık bulması bizi ziyadesiyle memnun etti. Bu ilgiyi, Çanakkale başta olmak üzere, şanlı tarihimize ne kadar hasret olduğumuzun da bir göstergesi olarak değerlendiriyorum. İnşallah benzer etkinliklerimizi vatandaşımızın takdirine sunmaya devam edeceğiz. Bu organizasyonda emeği geçen tüm kurumlara ve gönüllülerimize yürekten teşekkür ediyorum.

 

Galeri
📆 26 Mart 2012 Pazartesi 12:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR