MENÜ ☰
Ramazan Ayı
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » İstanbul’da Pideye Zam Yok!

İstanbul’da Pideye Zam Yok!İstanbul’da Ramazan pidesine bu yıl da zam yok. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (İSTEBOB) Başkanı Faik Yılmaz, 400 gram fidenin 1,5 liradan satılacağını, yumurtalı ve susamlı pidelerin fiyatlarının ise serbest olarak belirleneceğini söyledi. Pide fiyatlarını basın toplantısında duyan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer ise belirlenen fiyat karşısında şaşkınlığını ifade ederek, memnun olmadıklarını kaydetti.

Her yıl tartışmalara sebep olan ramazan pide fiyatına İSTEBOB yine aynı fiyatla pide yapılacağını söyleyerek nokta koydu. İSTEBOB Başkanı Faik Yılmaz, pideye dört yıldır zam yapmadıklarını, bu yılda 400 gram pidenin 1 buçuk liradan satılacağını açıkladı. Yılmaz, “Sıcak havalarda İstanbul halkına mutlu bir haber verelim dedik. İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği’nin olağanüstü yönetim kurulu toplantısında İstanbul fırıncılarından büyük bir özveri bekliyoruz. Dört yıldan beri zam yapmadığımız gibi bu sene de yönetim kurulu toplantımız İstanbul Fırıncılar Odası’nın teklifine rağmen 400 gramlı pideyi dördüncü yılda da 1 buçuk liradan verilmesini kararlaştırdık.” dedi.

Fiyat belirleme yetkisinin kendilerinde olduğunu belirten Yılmaz, “5363 yasa gereği zam yapma yetkisi İstanbul Fırıncılar Odası’nın teklifiyle olur. Federasyon teklifiyle olmaz. İstanbul fırıncılarımızın da İstanbullulara zamsız bir Ramazan geçirmesini sağlayarak bu teklifimizi hoşgörüyle karşılayacaklardır.” diye konuştu.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer ise belirlenen pide fiyatının yetersiz oluğunu ve tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. “İşçilerimize Ramazan Ayı boyunca yüzde 50 zam yapıldı. Ramazan’dan önce bir işçi 2 bin liradan çalıştırılırken, Ramazanla birlikte 4 ya da 5 bin liradan çalıştırıyoruz. Bu konuda büyük sıkıntı var. Alınan bu kararın tekrar gözden geçirilmesini huzurunuzda talep ediyorum.” şeklinde konuştu.

Özer, her Ramazan olduğu gibi bu yıl da yumurtalı, susamlı gibi pidelerin fiyatlarının serbest olarak belirleneceğine söyledi. Özer, “2008 yılında 350 gramlık pide 1500 lira sene 2012 400 gramlık pide 1 buçuk liraydı. Burada bazı sıkıntılar var. Ancak bu sıkıntıları kamuoyu ile paylaşmak istemiyorum. Özellikle söylüyorum şimdiye kadar 4 yıl boyunca neye zam yapılmadı.” diyerek karara itiraz edeceklerini söyledi. (CHA)

Etiketler: , , ,
📆 17 Temmuz 2012 Salı 12:44   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR