MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Genel, Politika » Erdoğan: Şemdinli’nin güvenliği Şam’dan başlar!
Erdoğan: Şemdinli’nin güvenliği Şam’dan başlar!


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dış politikaya yönelik yapılan eleştirilerle ilgili katıldığı programda cevap verdi. “Bu milletin gönlünde coğrafi sınırlar olmadı” diyen Erdoğan, “Bize diyorlar ki Şam’a bakma Şemdinli’ye bak. Bize diyorlar ki Arakan’a bakma, Hakkari’ye bak. Biz oraya da bakacağız. Buraya da bakacağız. Kimsenin endişesi olmasın. Biz Şemdinli’nin güvenliğinin Şam’dan başladığını bilen milletiz” dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul Dostluk Derneği’nin iftarına katılan Başbakan Erdoğan, iftarın ardından bir konuşma yaptı. Son günlerde dış politikayla ilgili gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, “Dışişleri Bakanı’nın Myanmar’da ne işi var? deniyor. ‘Lübnan’da, Afganistan’da, Bosna’da ne işiniz var? deniyor. Suriyeli mültecilere neden kucak açıyorsunuz? diyorlar. Burada sefalet var diyorlar. Biz 9 yıl öncesinin Türkiye’sini iyi biliyoruz. ‘Myanmar ve Arakan’a neden gidiyorsunuz? diyorlar. Bizim dava ruhumuzdan anlamadıkları için soruyorlar. Bizim Myanmar ve Arakan’da şehidimiz varsa biz oraya gideriz. Gidiyoruz işte. Halbuki biz Şili’ye de gidiyoruz. Dün akşam söyledim yanlış anlarlar diye. Şile’ye değil, Şili’ye gidiyoruz. Şu anda bizim dünyamızın dışında olanlar bunu yakalayabiliyorlar mı? BM toplantısında Somali’ye gittiğimiz için bizi tebrik ediyorlar. ‘Siz niye gitmiyorsunuz?’ diye söylüyoruz. İnsanca yaşamanın erdemini anlamak için Somali’ye gitmeniz gerekiyor. Şimdi de Arakan diyoruz. Oraya gideceksin ki sorumluluğunun farkına varasın” ifadelerini kullandı.

Daha önce Darfur’a gittiğini ve orada kampları ziyaret ettiğini ifade eden Erdoğan, dönemin ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşmeyi şöyle anlattı: “O zaman ABD’de Bush başkan idi. Gittiğimizin haberini almışlar. Bana ‘Darfura gitmişsin.’ dedi. ‘Gittik.’ dedim. Gayet de iyi karşıladılar. Oradaki acı tabloyu anlattım. Hastane ve yollar yapacağımızı söyledim. Bush 800 milyon dolar gönderdiğini söyledi. Gönderilen paralar yöneticilere gidiyor. Paralar ekspertiz raporunu hazırlayanlara gidiyor. Ben orada bir İtalyan hastanesine gittim. Bir de Suudi Hastanesi gördüm. Paraları veriyorlar ama paralar mağdur insanlara gitmiyor. Tezgah böyle dönüyor. Biz Türkiye olarak hizmette yatırım yapıyoruz. Biz TİKA denilen kuruluşlarımızla yatırımlara gidiyoruz” şeklinde konuştu.

“BİZ DEVLET-İ ALİYEYİ OSMANİYE’NİN BAKİYESİ ÜZERİNEYİZ”

“Bizim insanımız kardeşine nasıl bakıyorsa Suriye’deki, Filistin’deki kardeşine öyle bakıyor” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Bize diyorlar ki Şam’a bakma Şemdinli’ye bak. Bize diyorlar ki Arakan’a bakma, Hakkari’ye bak. Bize diyorlar ki Gazze’ye, Bosna’ya bakma. Diyarbakır’a, Trabzon’a Çankırı’ya bak. Biz 81 vilayetimizi tarihinde hiç görmediği hizmetle tanıştıran iradeyiz. Biz oraya da bakacağız. Buraya da bakacağız. Kimsenin endişesi olmasın. Biz Şemdinli’nin güvenliğinin Şam’dan başladığını bilen milletiz. Hakkari’nin huzurunun Arakan’ın huzuruna paralel olduğunu, Saraybosna ile Gazze’nin refahının Diyarbakır’ın refahıyla örtüştüğünü bilen hareketiz. 1. Dünya Savaşı’nda bizim için varını yoğunu ortaya koyan her coğrafyaya, her ülkeye, her millete el uzatmak bizim boynumuzun borcudur. Biz Devlet-i Aliyeyi Osmaniye’nin bakiyesi üzerineyiz. O ruh bizim dinamizmimizi sürekli ateşliyor. Eğer bir kişi için Hint yarım adasını aşan ecdadımız varsa aynı hassasiyetle yürümek zorundayız. Biz, bizim hareketimize ilham kaynağı olan Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli’den dava ruhunun dersin aldık.”

 

CHA

Etiketler: , ,
📆 13 Ağustos 2012 Pazartesi 12:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR