MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Eğitim, Flaş, Genel, Manşet, Sivil Toplum » Camiler ve din görevlileri haftasında vefa örneği!
Camiler ve din görevlileri haftasında vefa örneği!


Kartal’da vefa ve duygu yüklü bir program

Kartal’da Camiler ve Din görevlileri Haftası münasebetiyle İstanbul baş vaizi Mustafa AKGÜL’ün konuşmacı olarak katıldığı program Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde yapıldı. İlçemiz müftüsü Ümit ÇİMEN açılış konuşmasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasının hayırlı olmasını diledi.

Bu vesileyle camilerin öneminden bahsederek kültür ve medeniyetimizin temelinde cami olduğunu, ecdadımızın miras bıraktığı kültür ve medeniyetimizin camiden beslendiğini ifade etti. Bu yüzden camilerin sadece ibadet yeri olmaması gerektiğini; mimarisiyle, estetiğiyle, çevre düzenlemesiyle, toplumdaki fonksiyonlarıyla cazibe merkezi olması gerektiğini söyledikten sonra sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle camilerimiz, açların doyduğu, üşüyenlerin ısındığı, dargınların barıştığı hâsılı ferdin ve toplumun yaralarına merhem bulduğu yer olmalıdır. Camiler, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin inşa edildiği yerler olduğuna göre, başta caminin mihrabında, minberinde, kürsüsünde olanlar ve o caminin ikliminde yaşayanlar, cami gibi kuşatıcı ve kucaklayıcı bir ruh ve anlayışa sahip olmalıdır. Din hizmetini yürütenler omuzlarında mukaddes bir emanetin, mukaddes olduğu kadar da ağır bir emanetin olduğunu unutmamalıdır. Görevlisinden, dernek yöneticisine, hizmetçisine varıncaya kadar herkes yeryüzünün en değerli yerlerine, Allah’ın Evi’nin Şubelerine hizmet ettiğini unutmamalıdır.

Müftü Çimen, üç yıllık değerlendirme yaptı!

Son 3 yılda Kartal’da, başta müftülüğümüzün üç odalı ve kurumumuza yakışmayan bir yerden çıkarılıp bugün bütün birimleriyle müftülük sitemizin inşa edilmesine, ilçemize yakışır bir Aile İrşat ve Rehberlik Bürosunun ve hac bürosunun açılmasında, kardeş şehir projesinde Estonya Müftülüğünün ihtiyaçlarının karşılanmasından, bir tanesi yatılı olmak üzere K.Kursu sayısında %100’e varan artışların sağlanmasına, ilçemizdeki bazı camilerimizde fakir, yoksul ve yetimlerin ihtiyaçları için aşevi, giyim mağazası gibi hizmet alanlarının oluşturulmasında, ayrıca eğitim hizmetine ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vererek katkı sağlayanlara; başta görevlilerimiz olmak üzere, müftülüğümüz ve görevlilerimizle uyumlu bir şekilde çalışan cami dernek yönetimlerine teşekkür ederim. Ayrıca ilçemizde görevlerimizi yürütürken yardım ve desteklerini esirgemeyen Sayın Kaymakamımız Nuh Mehmet HAMURCU’ya da şükranlarımı arz ederim”

Programda ayrıca son 3 yılda cami, k.kursu inşa eden ve aşevi ile fakirlere burs ile de öğrencilere yardım ederek eğitim hizmetlerine katkıda bulunan cami derneklerimize teşekkür belgesi verildi. Son 3 yılın muhasebesini yapan ilçe müftümüz bu hizmetleri yürütürken hepsinde emeği olan, müftülüğe destek olan, hizmette yol arkadaşlığı eden tüm din görevlilerimize ve cami dernek yöneticilerine teşekkür ettiler.

Programa konuşmacı olarak katılan İstanbul Baş vaizi Mustafa AKGÜL ise konuşmasında; camiler ile din görevlileri haftasının ayrı olması gerektiğini, günümüz din görevlilerinin insana ve dinimize hizmet edebilmesi için ilahiyat bilgileriyle fenni ilimleri ve tasavvufu birleştirerek sunması gerektiğini, din görevlisinin hurafeden de reformculuktan da uzak durması gerektiğini,  nasıl daha iyi hizmet edebilirim düşüncesiyle uykularının kaçması gerektiğini ve mistik bir hayat yaşaması gerektiğini söyleyerek görevlilerin haftasını kutladı.

Ayrıca ilçemiz sınırları içerisinde ikamet eden emekli diyanet mensupları da programa davet edildi. Bu davete icabet ettikleri için onlara da teşekkür eden ilçe müftümüz bütün emekli görevlilerimize başta müftülüğümüz olmak üzere bütün cami mescitlerimizde gönül kapılarının kendilerine açık olduğunu ifade etti. Emekli görevlilerimize günün hatırası olarak fincan takımı hediye edildi. Emekli mensuplarımızın bu davetten çok memnun oldukları gözlendi.

Galeri
📆 10 Ekim 2012 Çarşamba 10:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR