MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Duyurular, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Uluslararası Değerler İstanbul’da İşleniyor!
Uluslararası Değerler İstanbul’da İşleniyor!


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Bahariye Mevlevihane’sinde gerçekleşen 2. Uluslararası Değerler Sempozyumu’nun açılışına katıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi himayesinde, Ensar Vakfı tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek olan sempozyuma Vali Mutlu’nun yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Recep Kaymakçan da katıldı.

18 Kasım’a kadar sürecek olan ve başkanlığını Prof. Recep Kaymakcan’ın yaptığı sempozyuma Türkiye ve dünyadan 100’e yakın akademisyen katıldı. ‘Ahlak ve Değerler Politkası’ ile “Değerler eğitimi modelleri, değerlerde iyi örnekler, öğretmen yeterlilikleri, yöntem ve stratejiler, aile ve kültürler arası farklılıklar konusu, toplumsal değişim, medya, sosyal çevre” gibi başlıklar tartışılıyor.

Vali Mutlu açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Böyle bir Sempozyumu düzenlediği için Ensar Vakfı’nı bütün yüreğimle kutlamak istiyorum. Değerler eğitimine 2 günlük sempozyum süresince katkıda bulunacak olan ilim adamlarına şükranlarımı sunuyorum. İnsanların ihtiyacı olan değerler tartışılacak ve bunun eğitime nasıl yansıtılacağı görüşülecek ve buradan hepimiz için önemli bir sonuç çıkacak. Değerler dediğimiz vakit, hangi konumdan neye baktığımızı değerlendirmemiz gerekiyor. Bizim bu noktadaki bakış açımız insan. “İnsan neden yaratıldı ve görevi ne?” Dolayısıyla yapması gerekli olan ne? Nasıl bir istikamet üzerinde gitmeli? Birbirimizden sorumlu olduğumuz gibi bu konuda herkesi yetiştirmek gibi bir sorumluluk içerisinde olmalıyız.

Elbette ki devletimiz başta olmak üzere insanların iyi yetişmesi konusunda ciddi gayretler sarf ediliyor. Sivil toplumunda bu konuda ciddi bir rolü var. Ensar Vakfı da işte bu rolü üstlenen vakıflardan biridir. Mevlana’nın bir sözünü sizlerle paylaşmak istiyorum: “İnsanda yüz güzeldir. Yüzde göz güzeldir ancak insanı insan yapan sözdür.” diyor. Sözü söyleyen dildir. Dili kontrol eden akıldır, ruhtur, ilimdir ve bilgidir. Dil bu saymış olduklarımızla çevrelenirse, terbiyeden geçmişse o dil güzel şeyler söyler. Dili de insanı yetiştirmek gerekir. İşte bununda yolu değerler eğitiminden geçer dolayısıyla bu toplumda ve dünyada sözü güzel olan sözüyle hem kendini hem çevresini mutlu eden bütünleştiren kaynaştıran sevgi ve muhabbet aşılayan eğitimden geçiyor. Amacımız sözü güzel olan insanlar yetiştirmektir.”

📆 19 Kasım 2012 Pazartesi 10:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR