MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Genel, Maltepe, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Başkan Makam Katını Kütüphaneye Dönüştürdü!

Başkan Makam Katını Kütüphaneye Dönüştürdü!Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin altıncı katında kendisine makam odası olarak ayrılan ada ve deniz manzaralı alanı panoramik kütüphaneye dönüştürdü.

1968-73 yılları arasında Küçükyalı Belediye Başkanlığı yapan merhum Senih Tongsir’in isminin verildiği kütüphanenin açılışı, coşkulu bir törenle gerçekleştirildi. Açılışa CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, siyasi parti yöneticileri, belediye başkan yardımcıları, gazeteci Oğuz Tongsir ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kurdele kesiminin ardından davetliler, son teknoloji ürünlerle donatılmış kütüphaneyi gezdi.

“Burası bana yakışmıyordu”

Kütüphanenin yapılış sürecini basın mensupları ile paylaşan Belediye Başkanı Zengin, “Burası Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin açılışında boş bir alandı. Burayı makam odası olarak planlamıştık. Ben buranın büyük olduğunu, bana yakışmadığını, Maltepe Belediye Başkanlığı’na değil, Mustafa Zengin olarak buranın bana büyük geldiğine, buranın değişmesi gerektiğine inanmıştım. Daha önce Senih Tongsir için aşağıda açtığımız bir kütüphane vardı. O kütüphanenin taşınmasını sağlamak üzere burada bir takım değişikler yapmam gerektiğini biliyordum. Ben aşağıya taşındım ve burayı altı ayda gençlere, araştırma yapmak isteyen kütüphane severlere hizmet vermek üzere açtık” dedi.

Okuyan bir toplum olmadığımıza dikkat çeken Zengin, “Çalışan, sorgulayan toplum değiliz. Bunların daha çok hayata geçirilebilmesi, okuyan insanlar olabilmemiz adına belki ada manzaralı bir yerde daha iyi okuruz düşüncesiyle çekici kılmak ve cazibe merkezi haline getirmek adına kütüphaneyi bu hale getirdik. Bu benim en büyük dileğimdi ve bunu gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.” diye konuştu.

Altı bin beş yüzün üzerinde kitap ve bilgisayar odası bulunan kütüphane, haftanın yedi günü hizmet veriyor.

📆 01 Nisan 2013 Pazartesi 11:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR