MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel » Güvercinler, Ataşehir’de barışa kanat çırpıyor

Güvercinler, Ataşehir’de barışa kanat çırpıyorAtaşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye genelinde bin 500 güvercinin yarışacağı “Oyun Kuşu Yarışması” 14 Nisan’da Deniz Gezmiş Parkı’nda gerçekleşen büyük bir şenlikle başladı. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, açılış töreninde “Güvercinlerimiz  barış, özgürlük ve kardeşlik dileklerimizi gökyüzüne yazacak dedi.

 

Sosyal belediyecilik alanında başarılı işlere imza atan Ataşehir Belediyesi, kültürel yaşama artı değer katacak yeni bir etkinlikle, bu kez Türkiye çapında bir ‘ilk’i gerçekleştiriyor. Ataşehir Belediyesi, mahallelerde sayıları 5 bin 300’e ulaşan kuş sahibinin talebi üzerine barış, sevgi ve özgürlüğün sembolü olan güvercinlerin yarışacağı “Oyun Kuşu Yarışması” düzenledi.

 

Ataşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde  gerçekleşen “Oyun Kuşu Yarışması” 14 Nisan’da Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı şenlik alanında güvercinlerin uçuş şovlarıyla başladı

 

Ataşehir’in 20 bin hünerli güvercini 

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, göreve geldikleri günden bu yana vatandaşın sesine kulak vererek, vatandaşın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda hizmet sunmayı ilke edindiklerini belirtti. Güvercin yarışmalarının Ataşehir’de sosyal hayata büyük bir renk kattığını dile getiren İlgezdi şunları söyledi: “Oyun Kuşu Yarışmamız, vatandaşlarımızdan gelen talep üzerine hayata geçti. Bugün kuşçular camiasında ilçemizin ‘Oyun Kuşu Başkenti’ olarak gösterilmesi boşuna değil. Çünkü yaklaşık 400 bin nüfuslu ilçemizde  5 bin 300 güvercin  sahibi var ve 20 bin dolayında oyunbaz güvercinimiz hayatını sürdürüyor. Ev sahibi olacağımız‚ Oyun Kuşu Yarışmamız, İstanbul’da 1,5 milyon, ülke genelinde ise 10 milyon dolayında kuş severi yakından ilgilendiriyor. Oyun Kuşu Yarışması gibi yerel ölçekte büyük ilgi gören, ancak kamuoyunda yeterince bilinmeyen, kültürel değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

 

Türkiye’de barış için kanat çırpan güvercinlere duyulan sevginin aydınlık yarınlara olan, umut ve inancın bir ifadesi olduğuna değinen İlgezdi, konuşmasını “Güvercinlerimiz barış, özgürlük ve kardeşlik dileklerimizi gökyüzüne yazacak” sözleriyle noktaladı.

 

“Oyun Kuşu Yarışması” Açılış Şenliği’ne ülkenin dört bir yanından güvercin severler katıldı. Yavuz Bingöl ve Taner Özdemir’in sahne aldığı şenlikte barış ve kardeşlik türkülerine dinleyiciler de eşlik etti.

 

Başarılı 20 güvercin sahibine ödül var

 

Ataşehir Güvercin Severler Derneği Başkanı Ufuk Bulut yarışmaya katılacak adayların 30 Nisan 2013 tarihine kadar yarışmanın organizasyonundan sorumlu Ataşehir Güvercin Severler Derneği’ne başvurabileceğini belirtti. Yarışmacı sayısı ülke genelinde bin 500 ile sınırlı olacak. Her yarışmacı ikamet ettiği adreste yalnızca bir kuşla yarışabilecek.Yarışmacıların yaşadığı illerde iki hakem ve bir

 

gözlemciden oluşan ekipler günde 16 ayrı haneyi randevu yöntemiyle ziyaret ederek yarışmacı kuşun

oyunlarını yerinde izleyecek ve puan verecek. 31 Aralık 2013 tarihine kadar devam edecek yarışmada dereceye giren ilk 20 kuşun sahibi ise Ataşehir Belediyesi tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek.

📆 14 Nisan 2013 Pazar 19:48   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR